Mieszkanie dla singla - na co zwrócić uwagę, by podjąć dobrą decyzję?
2016-08-08 00:20
Singiel w kuchni © Jeanette Dietl - Fotolia.com
Przeczytaj także: Mieszkanie dla singla. Co proponują deweloperzy?
Kwestie kluczowe to przede wszystkim metraż, lokalizacja i stan nieruchomości.- W przypadku zakupu mieszkania przez singla ważne jest, aby wziąć pod uwagę również kolejne lata, gdy zechcemy np. założyć rodzinę, i nie zamykać się na propozycje nieco większych metraży - mówi Zbigniew Kopeć, ekspert biura nieruchomości NowodworskiEstates.Najczęściej wybieranymi metrażami są te w granicach 25-30 metrów kwadratowych. Jednocześnie, w przypadku wyboru metrażu o parę metrów większego, dodatkową powierzchnię możemy przeznaczyć np. na organizację dobrze zagospodarowanego kącika do pracy. Kolejnym aspektem do rozważenia jest lokalizacja. Nieruchomości mieszkalne usytuowane w centrum charakteryzują się znacznie wyższymi cenami niż te, które znaleźć możemy na obrzeżach miasta. To właśnie wysoki całkowity koszt może stać się poważnym problemem, gdy wystąpimy o kredyt hipoteczny finansujący 100% zakupu, gdyż im większa kwota pożyczana od banku, tym mniejsza szansa na to, że starający się o nią singiel ją otrzyma. Dlaczego? - ze względu na fakt, że w myśl większości przepisów bankowych minimalne zarobki powinny wynosić około 3500zł netto na umowę o pracę, aby figurować w systemie bankowym jako wiarygodny kontrahent. Pomijamy celowo w tym miejscu dodatkowe zabezpieczenia instytucji finansowych, takie jak np. ubezpieczenie od utraty pracy przez klienta, dzięki którym ten powyższy warunek może być nieco zmodyfikowany.
- W sytuacji, gdy chcemy kupić mieszkanie w pojedynkę, bez wparcia partnera czy rodziców, lepszym wyjściem będzie poszukanie metrażu większego, acz lekko oddalonego od ścisłego centrum miasta - mówi ekspert NowodworskiEstates, i dodaje, że w ten sposób zyskamy większą przestrzeń, niższą ratę kredytu, a miasta i tak rozwijają się na tyle dynamicznie, że za parę lat może okazać się, że nasze obrzeża przynależą już zdecydowanie bardziej do śródmieścia niż do miejskich obrzeży.Ostatnim z najważniejszych punktów na liście przygotowań do zakupu nieruchomości jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym.
- Ta decyzja zapada już na samym początku, gdy tylko Klient zaczyna zastanawiać się nad ewentualnym zakupem - mówi Kopeć.Rynek wtórny jest ciekawszy o tyle, iż właściwie “z marszu” możemy zamieszkać w danym lokalu. Stan deweloperski wymaga od nas kolejnych nakładów finansowych - tym razem poświęconych na remont, wykończenie i urządzenie wnętrz. Jeśli więc nasze możliwości finansowe są ograniczone, naturalnie lepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup lokalu używanego. Z drugiej strony, kupno mieszkania to poważna inwestycja i, zakładając, że przynajmniej kilka lat będziemy w nim mieszkać, warto pochylić się nad opcją stopniowego urządzania wnętrza, ale dokładnie tak jak sobie to wymarzyliśmy.
fot. Jeanette Dietl - Fotolia.com
Singiel w kuchni
Powracając do kwestii finansowania zakupu, przyjrzyjmy się warunkom, jakie należy spełnić, by wystąpić o kredyt hipoteczny.
- Procedury bankowe rozpoczynają się od weryfikacji naszej tożsamości, poprzez pokazanie dwóch dokumentów potwierdzających prawdziwość naszych danych - wyjaśnia Zbigniew Kopeć.Kolejne kwestie formalne obejmują zaświadczenie o zatrudnieniu i średnich dochodach za okres ostatnich trzech lub sześciu miesięcy (w przypadku umów cywilnoprawnych okres ten wzrasta do 12 miesięcy, potrzebne są również umowy i rachunki za wykonaną pracę, zaś gdy prowadzimy własną działalność - przedstawiamy dane rejestrowe działalności, zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także formularz PIT dotyczący dochodu osiągniętego w ostatnim roku).
- Jeśli staramy się o kredyt w innym banku niż ten, w którym mamy założone konto, być może potrzebne będą również wyciągi z konta z ostatnich miesięcy, a także z karty kredytowej - zaznacza ekspert.Po kontroli zdolności kredytowej bank zainteresowany będzie także dokumentami dotyczącymi samej nieruchomości, jaką chcemy zakupić. Niezbędne będzie przedstawienie przedwstępnej umowy sprzedaży podpisanej z deweloperem lub osobą sprzedającą nieruchomość na rynku wtórnym. Dla nieruchomości z rynku wtórnego potrzebne będzie potwierdzenie, że sprzedający nieruchomość ma prawo do dysponowania nią – będzie to najczęściej odpis księgi wieczystej.
- Warto przygotować się na to, że każdy bank ma nieco inne procedury i - być może - inne dokumenty będą od nas wymagane - mówi Kopeć.Pamiętać należy również o wkładzie własnym, który wynosi obecnie 15% wartości nieruchomości. Prognozuje się, że w kolejnym roku będzie to już wartość o 5% wyższa.
Przed podjęciem tak ważnej decyzji, jaką jest zakup naszego własnego mieszkania w pełni samodzielnie, zastanówmy się nad takimi kwestiami jak zabezpieczenie finansowe na wypadek nieszczęśliwych wypadków (warto mieć odłożone jakiekolwiek wątpliwości, które w chwili kryzysu pozwolą nam przetrwać ten ciężki czas, bez popadania w długi), chęć związania się z danym miastem (oczywiście, w razie przeprowadzki możesz wynająć swoje mieszkanie, ale pochłania to o wiele więcej czasu i uwagi), jak i również niezbędność podejmowania takiego kroku w tym konkretnym momencie. Być może warto nieco dłużej wynajmować lokum, gromadząc przy tym środki na większy wkład własny? A może w kolejnych miesiącach poznamy kogoś, z kim będziemy chcieli wspólnie powziąć takie zobowiązanie?
- Ostateczna decyzja zawsze należy do klienta - kwituje Zbigniew Kopeć.
oprac. : Nowodworski Estates
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)