Nowe mieszkania: liderzy budownictwa to … Rzeszów, Marki i Kobyłka
2016-08-19 12:37
Przeczytaj także: Budownictwo mieszkaniowe I-VI 2016
Lokalizacja koło metropolii i rozwój przemysłu zwiększa liczbę inwestycji
Informacje o liczbie mieszkań wybudowanych na terenie większych miast (> 20 000 mieszkańców), możemy znaleźć w zestawieniach publikowanych przez GUS. Co ważne, Główny Urząd Statystyczny pod pojęciem „mieszkania” rozumie zarówno lokal mieszkalny, jak i dom – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Po uwzględnieniu takich założeń okazuje się, że w 2015 r. na terenie Warszawy wszyscy inwestorzy (m.in. osoby prywatne i deweloperzy), oddali do użytkowania ponad 13 300 mieszkań. Przewaga stolicy nad pozostałymi metropoliami (Krakowem, Łodzią, Wrocławiem, Gdańskiem i Poznaniem) jest co najmniej dwukrotna. Taka sytuacja nie może dziwić zważywszy na różnice w wielkości populacji. Znacznie bardziej zaskakujący jest fakt, że do grupy 20 miast z największą liczbą ukończonych mieszkań, w 2015 r. zakwalifikowały się podwarszawskie Marki. Ta lokalizacja wzbudza spore zainteresowanie wśród lokalnych deweloperów oraz prywatnych inwestorów, którzy chcą wybudować dom jednorodzinny.
fot. mat. prasowe
Miasta powyżej 20tys. mieszkańców z największą liczbą wybudowanych mieszkań
W 2015 r. na terenie Warszawy wszyscy inwestorzy oddali do użytkowania ponad 13 300 mieszkań.
Wspomniane Marki zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby wszystkich ukończonych mieszkań w relacji do liczby mieszkańców (2015 r.). Wynik odnotowany w tej podwarszawskiej miejscowości (28,04 nowego mieszkania na 1000 osób) jest prawie cztery razy wyższy od analogicznej wartości dla Warszawy. Warto również nadmienić, że wśród wszystkich miast z ludnością ponad 20 000 mieszkańców, Marki cechują się największą liczbą mieszkań wybudowanych przez inwestorów innych niż indywidualni, w przeliczeniu na 1000 osób (15,46). Od stycznia do grudnia 2015 roku, inwestorzy indywidualni najczęściej kończyli mieszkania na terenie wspomnianych Marek oraz podwarszawskiej Kobyłki – tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Przykład miasta zajmującego trzecią pozycję w rankingu ogólnej aktywności inwestycyjnej (wszystkie ukończone mieszkania/1000 osób) dowodzi, że dobra kondycja lokalnego przemysłu również mocno wspiera budownictwo mieszkaniowe. Rzeszów już od kilku lat należy do grupy najbardziej perspektywicznych rynków deweloperskich w kraju. Inwestorów oraz nowych mieszkańców przyciąga rozwój lokalnego przemysłu (lotniczy, maszynowy, spożywczy) i sektora usług informatycznych.
fot. mat. prasowe
Miasta powyżej 20tys. z największą liczbą wybudowanych mieszkań w relacji do liczby ludności
Włodarze tych miast, które od dłuższego czasu cechują się dużą liczbą oddawanych mieszkań w przeliczeniu na 1000 osób, powinni mieć powody do zadowolenia.
Aktywność budownictwa to bardzo dobry miernik atrakcyjności regionu
Włodarze tych miast, które od dłuższego czasu cechują się dużą liczbą oddawanych mieszkań w przeliczeniu na 1000 osób, powinni mieć powody do zadowolenia. Aktywność inwestycyjna „mieszkaniówki” jest bowiem swoistym miernikiem atrakcyjności regionu. Niezależnie od przyczyn wzmożonego ruchu budowlanego, takie zjawisko będzie w przyszłości procentowało mniejszymi problemami demograficznymi i dodatkowym potencjałem gospodarczym całej okolicy.
Informacje podawane przez Główny Urząd Statystyczny mogą być sygnałem alarmowym dla władz wielu innych miast. Jeżeli w miejscowości liczącej sobie 20 000 – 30 000 mieszkańców, co roku oddawanych jest do użytku zaledwie kilka nowych lokali i domów, to perspektywy takiego miasta nie rysują się zbyt optymistycznie. Mała aktywność budowlana może być zapowiedzią lokalnej katastrofy demograficznej.
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu
![Budownictwo mieszkaniowe I-XII 2024: o 23,7% więcej rozpoczętych budów [© Ivan Kruk - Fotolia.com] Budownictwo mieszkaniowe I-XII 2024: o 23,7% więcej rozpoczętych budów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/budownictwo/Budownictwo-mieszkaniowe-I-XII-2024-o-23-7-wiecej-rozpoczetych-budow-264475-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)