Wynajem biura: czy Facility Management ma sens?
2016-09-01 00:20
Biuro © Petinovs - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przeprowadzka do nowego biura: 5 zadań office managera
Stawki czynszów najmu, koszty operacyjne funkcjonowania budynku, wstępne warunki przedłużenia umowy i możliwości ewentualnego wynajęcia dodatkowej powierzchni, czy też warunki ewentualnej relokacji w ramach budynku lub portfolio budynków należących do właściciela to w ramach czynników finansowych i prawnych warunkujących najem powierzchni biurowych najistotniejsze punkty. Z kolei jednymi z najbardziej istotnych czynników z punktu widzenia efektywności pracy na wynajętych powierzchniach są: elastyczność aranżacji powierzchni biurowych, czy też nowoczesne rozwiązania techniczne stosowane w budynkach wpływające na komfort ich użytkowników. Do takich rozwiązań zaliczamy systemy, od których zależy jakość powietrza wewnątrz biurowców, jakość oświetlenia, czy też komfort użytkowania części wspólnych budynków.Najemca podczas wyboru nowej powierzchni biurowej może sprawdzić kto jest zarządcą budynku i jakie doświadczenie posiadają firmy, które odpowiadają za poprawne funkcjonowanie nieruchomości. Budynek biurowy to skomplikowany mechanizm, do regulacji którego niezbędne są: wiedza i wieloletnie doświadczenie. Tylko takie połączenie kompetencji warunkuje wypracowanie wartości zarówno dla właściciela budynku, jak i dla najemców powierzchni biurowych, którzy będą mieli gwarancję możliwie najbardziej efektywnego funkcjonowania obiektu, a przy tym efektywności kosztowej i wysokiej wydajności pracujących na danej powierzchni osób.
Nowoczesne, efektywne powierzchnie biurowe rozwijane zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju i spełniające wysokie wymagania energetyczne to już standard na polskim rynku, wykształcony zarówno na skutek rosnącej świadomości i wymagań najemców, jak i zmieniających się warunków prawnych – mówi Bartosz Kwilman – Vice Head of Facility Management z firmy General Property, będącej wiodącą spółką na rynku usług Facility Management w Polsce, która obecnie odpowiada za zarządzanie technicznymi aspektami funkcjonowania nieruchomości komercyjnych o powierzchni ponad 2 milionów mkw.
fot. Petinovs - Fotolia.com
Biuro
Nowa ustawa o efektywności energetycznej przyjęta przez polski rząd, czy liczne szkolenia dla najemców z zakresu efektywności powierzchni biurowej podnoszące ich świadomość to jedne z najważniejszych czynników wpływających na ewolucję polskiego rynku nieruchomości. Obecnie właściciele biurowców stoją w obliczu wysokiej konkurencji i chcąc zrealizować z sukcesem planowaną inwestycję, a więc korzystnie ją skomercjalizować, muszą wziąć pod uwagę nie tylko rynkowy benchmark, ale także zaoferować wartość dodaną dla inwestycji wykraczającą poza aspekt finansowy. Taką wartością są nowoczesne rozwiązania wykorzystujące na przykład odnawialne źródła energii. Wpływa to zarówno na jakość projektu biurowego, jak i stanowi odpowiedzialne działanie z punktu widzenia pracujących w budynku osób oraz mieszkańców polskich miast bezpośrednio wpływając na przykład na jakość powietrza poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – dodaje Bartosz Kwilman .
Funkcjonowanie urządzeń w nowoczesnym budynku biurowym monitoruje zaawansowany system BMS, który odpowiada za bieżącą koordynację funkcjonowania systemów biurowca i sygnalizuje wszelkie odstępstwa od normy.
Czytaj także:
- 5 kroków do wynajęcia idealnego biura
- Wynajem biura: renegocjacja umowy czy zmiana lokalizacji?
Firmy świadczące usługi facility management, które odpowiadają za niezakłócone funkcjonowanie budynków według ustalonych z najemcami parametrów, monitorują stan budynku przez dwadzieścia cztery godziny na dobę – mówi Kwilman. Właściciele budynków dążą do zwiększenia niezawodności systemów budynku i zmniejszenia kosztów operacyjnych, co bezpośrednio przekłada się na jakość dla najemców powierzchni biurowych. W przyszłości z pewnością będziemy obserwować zwiększenie dynamiki przechodzenia przez właścicieli budynków na inteligentne usługi i modele predyktywnej konserwacji, co umożliwi zbieranie i interpretację danych w czasie rzeczywistym oraz natychmiastową reakcję. Proces ten będzie spowodowany zmieniającymi się czynnikami ekonomicznymi, społecznymi, technologicznymi i prawnymi według których funkcjonuje rynek – podsumowuje Kwilman.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)