Co wpływa na zakup mieszkania?
2016-09-02 10:33
Co bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania? © aytuncoylum - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jedno mieszkanie w Warszawie? A może trzy na Śląsku?
Decyzja o zakupie mieszkania jest najczęściej jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego z nas, dlatego wymaga dokładnej analizy i przemyślenia. Każdy z kupujących musi sobie wówczas odpowiedzieć na pytanie, jakie mieszkanie będzie odpowiadać jego potrzebom. Czy będąc singlem warto kupić komfortową kawalerkę, czy raczej 2 lub 3 pokojowe mieszkanie, mając na uwadze przyszłą stabilizację?Według najnowszych danych z raportu NBP za I kw. 2016 r. Polaków coraz częściej stać na zakup większego mieszkania. Już za średnią krajową pensję jesteśmy w stanie kupić prawie 1 mkw. nieruchomości (0,88 mkw. – wynik dla siedmiu największych miast). Dodatkowo, ceny mieszkań w największych polskich miastach należą obecnie do najniższych w Europie, co potwierdza raport Deloitte, zestawiając i porównując średnie ceny za mkw. w Warszawie (1,7 tys. euro/mkw.) i takich obszarach jak centrum Londynu (18,1 tys. euro/mkw.), centrum Paryża (10,7 tys. euro/mkw.) oraz Monachium (6,0 tys. euro/mkw.).
Jednakże mimo tak sprzyjających warunków związanych dodatkowo z niskimi marżami kredytów hipotecznych oraz względną stabilnością cen mieszkań, Polacy cały czas bardzo ostrożnie podchodzą do tematu zakupu nieruchomości. W pierwszej kolejności dokładnie badają swoje potrzeby mieszkaniowe i możliwości finansowe. Uwzględniają również szereg czynników takich jak m.in. sposób finansowania, dostępność i całkowite koszty kredytu, wiarygodność dewelopera, bezpieczeństwo przy zakupie lokalu, promocje deweloperskie itp. Posiłkują się również tworzonymi co jakiś czas rankingami atrakcyjności inwestycji, które często pomagają kupującym podjąć właściwą decyzję.
Od stycznia do czerwca 2016 roku portal RynekPierwotny.pl przeprowadził ogólnopolskie głosowanie na najlepszą inwestycję prezentowaną na portalu. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba inwestycji - ponad 1900. W ciągu sześciu miesięcy użytkownicy oddali prawie 114 000 głosów, które pomogły w stworzeniu rankingu najlepszych inwestycji w ośmiu największych miastach Polski, wskazując jednocześnie liderów lokalnych rynków mieszkaniowych.
Całkowity wpływ na ocenę i w konsekwencji miejsce rankingowe danych inwestycji mieli w tym przypadku sami użytkownicy, którzy oceniali je pod względem lokalizacji, architektury i stosunku ceny do standardu. Wyniki końcowe okazały się bardzo ciekawe, ponieważ nagrodzono nie tylko projekty największych deweloperów, ale również mniejsze inwestycje, które przykuły uwagę klientów ciekawym wykonaniem lub oryginalną architekturą.
fot. aytuncoylum - Fotolia.com
Co bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania?
Niemal wszystkie badania potwierdzają, że wpływ na decyzje zakupowe Polaków mają właśnie wyżej wymienione trzy kluczowe kryteria, które determinują wstępnie wybrane oferty. Są nimi wspomniane: cena (również cena/mkw.), lokalizacja (w tym otoczenie wraz z okoliczną infrastrukturą) i standard wykonania (ustawność, wielkość okien, dostępność wind, obecność tarasu/loggii itp.).
Oprócz suchych faktów i liczb oraz zimnej kalkulacji klienci kierują się również własnymi odczuciami i emocjami, które pojawiają się podczas spotkania z deweloperem i oglądania lokalu. Nierzadko to one wpływają też na to czy finalnie zdecydujemy się na zakup mieszkania. Każdy zakup lokalu jest w końcu podyktowany w większości indywidualnymi preferencjami mieszkaniowymi klientów. Nawet najbardziej atrakcyjne mieszkanie może nie zostać kupione, ze względu na cechę, która klienta będzie razić lub drażnić. A mieszkanie usytuowane na drugim końcu miasta może mieć „to coś”, co klienta upewni że lokal jest tym, którego od dawna szukał. W końcu to sami kupujący wiedzą doskonale jakie „M” będzie dla nich najlepsze.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)