Czym jest cisza nocna?
2016-10-13 09:27
Głośna sąsiadka © rodjulian - Fotolia.com
Czy wiesz, że polskie prawo nie definiuje, czym jest “cisza nocna“? Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ustawodawca zadbał o Twój komfort ciszy?
Przeczytaj także: Cisza nocna w bloku - jakie godziny i zasady?
Mieszkańcy domów jednorodzinnych usytuowanych na dużych działkach nie mają problemów z hałasem dobiegającym z sąsiednich posesji. Niestety w blokach zamieszkałych przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób, bardzo często słychać sąsiadów. Uciążliwy lokator w połączeniu ze złą akustyką może uniemożliwić nam zrelaksowanie się we własnych czterech kątach. Wystarczy głośna impreza kończąca się o świcie w jednym z mieszkań i większość mieszkańców ma za sobą nieprzespaną noc. A kwestia zachowania ciszy nocnej? Polskie prawo nie reguluje wprost, czym ona jest. Ma jednak definicję zwyczajową. Okres między 22 a 6 rano jest powszechnie uznawany za ciszę nocną. Czas jej trwania może być indywidualnie ustalony np. w regulaminie spółdzielni mieszkaniowej.Brak regulacji prawnych w tej kwestii nie jest zielonym światłem dla osób lubiących głośne imprezy w mieszkaniu. Komfort ciszy gwarantuje mieszkańcom bloku Art. 51 kw
– „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. W większości przypadków organizator „domówki” zostaje ukarany mandatem od 20 do 500 złotych. W niektórych przypadkach zgłoszenie może zakończyć się tylko upomnieniem, a w innych postępowaniem sądowym – wszystko zależy jednak od okoliczności – tłumaczy nadkom. Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie - Katarzyna Cisło.
Granica hałasu
Dopuszczalne poziomy dźwięku w naszym kraju zostały określone w Polskiej Normie PN-87/B-02151/02. Obowiązują one na podstawie paragrafu 326 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690).
W powyższym paragrafie znajduje się zapis mówiący, że poziom hałasu przenikającego do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych nie może przekraczać dopuszczalnych wartości, które zostały określone w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem. Maksymalny poziom dźwięku w pomieszczeniach mieszkalnych w ciągu dnia wynosi 35 dB i 25 dB w nocy. Większa tolerancja jest dla kuchni – 40 dB w ciągu dnia. Warto zaznaczyć, że poziom natężenia dźwięków mieszczący się w przedziale 10 – 70dB może przeszkadzać w wypoczynku. Jeśli chciałbyś sprawdzić, jaki poziom hałasu jest w Twoim mieszkaniu, możesz dokonać pomiaru za pomocą aplikacji „Ciesz się ciszą”, która jest dostępna bezpłatnie na urządzenia mobilne. Oprócz wyniku badania pojawi się komunikat informujący, czy Twój słuch jest bezpieczny.
fot. rodjulian - Fotolia.com
Głośna sąsiadka
Głośny sąsiad czy nadwrażliwa sąsiadka
Osoby mieszkające w bloku doskonale wiedzą, że sąsiadów ma się różnych. Możemy spotkać się z dwoma skrajnymi przypadkami - grupa studentów wynajmujących mieszkanie lubiąca głośne imprezy lub samotna staruszka wzywająca policję za każdym razem, gdy usłyszy telewizor z sąsiedniego mieszkania po godz. 22. Mieszkając w bloku powinniśmy mieć na uwadze, że w kwestii hałasu istnieją pewne granice tolerancji i by nie popadać ze skrajności w skrajność.
Pamiętajmy również, że ogłoszenie wywieszone na klatce schodowej informujące sąsiadów o imprezie urodzinowej w późnych godzinach nocnych, nie upoważnia nas do tego, aby przekraczać granice wcześniej wspomnianej tolerancji.
Źródła dźwięku w mieszkaniu
Cisza w naszym mieszkaniu jest zakłócana przez trzy podstawowe źródła hałasu. Pierwszą grupę stanowią dźwięki powietrzne–np. mowa lub dźwięk dochodzący z radia i telewizora. Kolejna grupa to tzw. dźwięki uderzeniowe, czyli np. tupanie czy odbijanie piłki. Woda płynąca w rurach i dźwięki z klimatyzacji to trzecia grupa źródeł dźwięków – hałas instalacyjny.
Uciążliwych sąsiadów się nie pozbędziemy. Możemy jednak poprawić akustykę w naszym mieszkaniu stosując innowacyjne materiały wyciszające. W ten sposób zadbamy o komfort ciszy, która jest bardzo ważna w życiu człowieka. Zależy od niej m.in nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego cieszmy się ciszą i pozwólmy robić to również innym mieszkańcom naszego bloku.
Przeczytaj także:
Jak zapewnić bezpieczne warunki pracy nauczycielom?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)