eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościSprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2016

Sprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2016

2016-12-01 12:05

Sprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2016

Warszawa © pillerss - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

86 dni – tyle wynosił we wrześniu i październiku bieżącego roku średni czas oczekiwania na sprzedaż mieszkania w Warszawie – wynika z cyklicznego badania Metrohouse. To o wiele lepszy wynik od osiągniętego w poprzednim okresie (133 dni). Biorąc pod uwagę pokaźną podaż lokali na rynku, jest on dla sprzedających niewątpliwie powodem do zadowolenia. I to nie jedynym. Jednocześnie bowiem okazuje się, że przeciętne negocjacje obniżały końcową cenę nieruchomości o zaledwie 1 proc.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie VII-VIII 2016

Okres wakacyjny pozwolił nam przypuszczać, że o sprzedaż mieszkania w Warszawie nie będzie łatwo. W lipcu i sierpniu czas oczekiwania na nabywcę wynosił aż 133 dni. Nieoczekiwanie jesień przyniosła znaczną poprawę. We wrześniu i październiku sprzedawcy nie musieli już uruchamiać pokładów cierpliwości - czas oczekiwania skurczył się względem poprzedniego okresu aż o 1,5 miesiąca. Co więcej, ponad 1/4 transakcji dobiegła końca w ciągu 30 dni. To świetny rezultat zważywszy chociażby na pokaźną podaż mieszkań oraz wydłużenie procesu decyzyjnego kupujących.

Analiza transakcji pozwala stwierdzić, że najszybciej sprzedawały się mieszkania dwu- i trzypokojowe, przy czym te ostatnie nie miały przeważnie więcej niż 60 mkw. Średnia powierzchnia najsprawniej sprzedawanych lokali wyniosła 47 m kw. Czas sprzedaży uzależniony był również od ceny. 7 na 10 mieszkań, które najszybciej zmieniły właściciela nie kosztowało więcej niż 350 tys. złotych.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży i wartość negocjacji

W porównaniu do okresu wakacyjnego zauważalnie spadł średni czas oczekiwania na nabywcę mieszkania.


Z punktu widzenia sprzedających pozytywem okazał się również niższy poziom negocjacji w transakcjach. W badanym okresie równica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną sięgała zaledwie 1 proc. i brakowało transakcji, w których kwota końcowych negocjacji byłaby znacznie wyższa niż 5 proc. Oznacza to, że na etapie końcowych rozmów z właścicielami mieszkania udaje się wynegocjować naprawdę symboliczne pieniądze. Kupującym należy się jednak pewne sprostowanie. W czasie ekspozycji oferty na rynku jej cena bywa nieraz kilkukrotnie obniżana. To powoduje, że chęć do dodatkowych negocjacji ze sprzedającym jest mocno ograniczona.

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby transakcji stał się Mokotów. W ścisłej czołówce najpopularniejszych dzielnic znalazły się także Ochota, Praga Południe i Ursynów.

Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Średnią wartość negocjacji wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: