eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościKrólują duże inwestycje mieszkaniowe. Nie licz na brak sąsiadów

Królują duże inwestycje mieszkaniowe. Nie licz na brak sąsiadów

2017-01-16 12:44

Królują duże inwestycje mieszkaniowe. Nie licz na brak sąsiadów

Deweloperzy skupiają się na budowie dużych inwestycji © flil - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wielkość inwestycji deweloperskiej bywa ważnym kryterium przy wyborze nowego mieszkania. Wiele osób nie chce mieszkać w budynku zasiedlanym przez 100 lub więcej rodzin. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dzisiejsze inwestycje mieszkaniowe to najczęściej większe projekty. Potwierdzają to dane portalu RynekPierwotny.pl, który obecnie prezentuje około 55 000 nowych mieszkań. Przewaga dużych realizacji na rynku, jest uwarunkowana względami czysto ekonomicznymi. Na szczęście osoby szukające mniejszych projektów (do 50 mieszkań), też mogą znaleźć coś dla siebie. Takie inwestycje skupiają 12% całej oferty nowych mieszkań z sześciu największych miast kraju.

Przeczytaj także: Nowe mieszkania to ponad połowa rynku mieszkaniowego w Polsce

Tylko w Łodzi kameralne i małe projekty są nieco bardziej popularne


Popularność inwestycji o różnej wielkości, można stosunkowo łatwo sprawdzić przy pomocy portalu RynekPierwotny.pl. Wspomniany serwis pozwala na wyszukiwanie małych, średnich i dużych projektów deweloperskich. W ramach analizy dotyczącej sześciu największych miast kraju, został przyjęty dokładny podział inwestycji. Projekty deweloperskie podzielono na następujące kategorie:
  • inwestycje kameralne (do 20 mieszkań)
  • inwestycje małe (od 21 mieszkań do 50 mieszkań)
  • inwestycje średnie (od 51 mieszkań do 100 mieszkań)
  • inwestycje duże (od 101 mieszkań do 200 mieszkań)
  • inwestycje bardzo duże (przynajmniej 201 mieszkań)

Po uwzględnieniu takiego podziału okazuje się, że na terenie wszystkich analizowanych miast poza Łodzią, zdecydowanie najpopularniejsze są mieszkania w projektach „dużych” albo „bardzo dużych”. Te inwestycje mieszkaniowe liczące sobie przynajmniej 101 mieszkań, skupiają odpowiednio 70%, 74% i 80% nowych lokali z Krakowa, Warszawy oraz Poznania. Nieco niższe wyniki odnotowano we Wrocławiu (65%) i Gdańsku (68%).

Na tle pozostałych metropolii, zdecydowanie wyróżnia się Łódź. We wspomnianym mieście, tylko 53% nowych mieszkań znajduje się na terenie inwestycji zakwalifikowanych jako „duże” lub „bardzo duże”. Można przypuszczać, że ten wynik ma związek ze specyfiką lokalnego rynku. Ze względu na takie czynniki, jak znacznie lepsza dostępność metrażu za przeciętne wynagrodzenie i niższe ceny działek, łódzcy inwestorzy nie starają się maksymalnie obniżyć ceny 1 mkw. poprzez budowę jak największej liczby mieszkań na nabytym fragmencie gruntu. Dzięki opisywanemu zabiegowi można utrzymać założoną marżę i stopę zwrotu z inwestycji przy nieco niższej cenie ofertowej mieszkań.

fot. mat. prasowe

Rozkład mieszkań deweloperskich pod względem wielkości iwestycji

Duże inwestycje mieszkaniowe zdecydowanie wiodą prym na rynku.


Niewielka inwestycja nie zawsze będzie miała wyższe ceny mieszkań


Na podstawie danych portalu RynekPierwotny.pl można również sprawdzić, czy wielkość inwestycji w ujęciu statystycznym jest powiązana ze średnimi cenami mieszkań. Informacje o przeciętnym (ofertowym) koszcie zakupu 1 mkw. mieszkania w relacji do rozmiaru inwestycji, zostały zaprezentowane w poniższej tabeli. Dane serwisu RynekPierwotny.pl wskazują, że można dostrzec pewne zależności pomiędzy ceną metrażu i liczbą lokali w projekcie. Taki związek jest dobrze widoczny na przykład w Krakowie. Wysoki poziom cen kameralnych inwestycji (do 20 mieszkań), odnotowano dla Krakowa, Wrocławia i Gdańska. Bardzo małe projekty wyróżniają się najniższym kosztem zakupu metrażu na warszawskim i łódzkim rynku. Zróżnicowanie informacji dotyczących kameralnych inwestycji, wynika z ich ciekawej specyfiki. Budynki mieszczące do 20 lokali zwykle są luksusowymi apartamentowcami albo niewielkimi blokami budowanymi na peryferiach większych miast.

fot. mat. prasowe

Zależność między ceną 1 mkw. a wielkością inwestycji deweloperskiej

Zależność pomiędzy wielkością inwestycji i kosztami zakupu metrażu nie zawsze jest jednoznaczna, ponieważ w grę wchodzą również inne czynniki takie jak np. standard budynku oraz lokalizacja.


Zależność pomiędzy wielkością inwestycji i kosztami zakupu metrażu nie zawsze jest jednoznaczna, ponieważ w grę wchodzą również inne czynniki takie jak np. standard budynku oraz lokalizacja. To dobra wiadomość dla osób, które szukają względnie „taniego” i kameralnego projektu. Wspomniane inwestycje mieszkaniowe są możliwe do znalezienia, choć ich liczba nie wydaje się duża w porównaniu z typowymi projektami. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w tzw. segmencie popularnym duże inwestycje mieszkaniowe (powyżej 100 mieszkań), będą dominować dopóki dostępność cenowa nowych lokali znacząco się nie poprawi.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: