eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyOdśnieżanie chodników: jak uniknąć kłopotów z prawem?

Odśnieżanie chodników: jak uniknąć kłopotów z prawem?

2017-02-21 11:57

Odśnieżanie chodników: jak uniknąć kłopotów z prawem?

Odśnieżanie chodnika © allamaistrenko - Fotolia.com

Tegoroczna zima dała się nam nieco we znaki. Dotknięci mogą czuć się zwłaszcza właściciele nieruchomości, na których spadł dodatkowy obowiązek w zakresie odśnieżania chodników położonych wzdłuż posesji, a także uprzątania z nich lodu i błota. Warto o nim pamiętać, ponieważ niedopełnienie wymienionych powinności może poskutkować co najmniej mandatem. Najlepiej jednak dmuchać na zimne - radzą eksperci D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.

Przeczytaj także: Upadek na chodniku? Sprawdź, kto odpowiada za twój uszczerbek na zdrowiu

Śnieg i marznąca mżawka potrafią zamienić trotuar w lodowisko. O tym, jak bardzo jest to kłopotliwe, wiedzą zarówno przechodnie, jak i osoby odpowiedzialne za odśnieżanie chodników i pozostawianie ich w czystości. Nawet jeżeli dołożą one wszelkich starań, codziennie odśnieżając przejścia i posypując je solą lub piaskiem, może zdarzyć się i tak, że zima po prostu ich zaskoczy.

Pogoda na mandat


Art. 117 Kodeksu wykroczeń stanowi, że: "kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany".

Powyższa odpowiedzialność spoczywa więc również na formach w odniesieniu do przejść przed ich lokalami. Eksperci D.A.S. TUOP wskazują, że w uzasadnionych przypadkach takiego mandatu można nie przyjąć i próbować potem dowieść w sądzie, że sumiennie dbamy o odśnieżanie chodników, a niedopełnienie tego obowiązku nie wynikało z naszej winy. Koszty takiej rozprawy mogą być jednak spore i przekroczyć wysokość grzywny. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji wielu z nas rezygnuje z dochodzenia swoich praw.

Rozwiązaniem może być ubezpieczenie ochrony prawnej, które pokryje m.in.: wydatki związane z reprezentacją pełnomocnika oraz koszty sądowe.
- Ubezpieczenie ochrony prawnej pozwala zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami pomocy prawnej i postępowania sądowego w przypadkach nieumyślnego naruszenia przepisów. Takie sytuacje po prostu się zdarzają i często nie mamy na nie wpływu. Jednak od ich kosztownych skutków możemy się zawczasu ubezpieczyć. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców - wskazuje Maciej Balcerowski, prawnik D.A.S. TUOP.

fot. allamaistrenko - Fotolia.com

Odśnieżanie chodnika

Nieodśnieżony, śliski chodnik może nas sporo kosztować.


Uraz przechodnia może być bolesny dla naszego portfela


Mandat za nieodśnieżenie chodnika nie jest jednak jedynym problemem, który może nas czekać w takiej sytuacji, przypomina ekspert D.A.S. TUOP. Sprawa robi się dużo poważniejsza, gdy ktoś się na nim poślizgnie i dozna urazu. Taki upadek może skończyć się poważnymi obrażeniami, które będą stanowiły dla pechowego przechodnia podstawę do ubiegania się o odszkodowanie na podstawie art. 415 w zw. z art. 444 kodeksu cywilnego. Wysokość roszczenia w takiej sprawie zależy od wielkości szkody. Może wynieść kilkaset złotych przy drobnym urazie, ale równie dobrze może przekroczyć 10 000 zł, jeśli uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego będzie znaczny.

W przypadku sprawy o odszkodowanie w grę wchodzą już dużo wyższe koszty dla osoby odpowiedzialnej za odśnieżanie chodników. Proces rodzi koszty sądowe i często niezbędne jest też wsparcie prawnika, także obciążające portfel. Jednak i na taką ewentualność można się ubezpieczyć.
- W ramach ubezpieczenia ochrony prawnej możliwe jest także zabezpieczenie się od kosztów prawnych związanych z roszczeniami odszkodowawczymi wysuniętymi wobec nas lub naszej firmy. Przypadek nieumyślnego spowodowania urazu przez nieodśnieżenie chodnika przed naszą posesją jest idealnym przykładem - dodaje Maciej Balcerowski.
Taki wariant ubezpieczenia pokryje wybrane koszty sądowe związane z obroną pozwanego przed sądem, takie jak: zorganizowanie prawnika lub radcy prawnego i opłacenie jego honorarium, koszty postępowania procesu, w tym strony przeciwnej w przypadku przegranej w sądzie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: