Budowa domów w Polsce 2016
2017-02-25 00:40
Budowa domu © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Jakie domy z drewna budują Polacy?
Powierzchnia działki najczęściej do 20 arów, domu – do 200 m2
Ankietowani przez serwis Oferteo.pl najczęściej budowali dom na działkach o powierzchni od 5,1 do 10 arów (37%). Podobna ilość wskazań (35%) dotyczyła działek o powierzchni 10,1 do 20 arów. 10% badanych budowało na działkach do 5 arów, a 9% od 20,1 do 30 arów. Warto wspomnieć, że działki 5 arowe najbardziej zyskały na popularności w porównaniu do zeszłorocznego badania, kiedy to budowało się na nich tylko 3% ankietowanych.
fot. mat. prasowe
Jaka była powierzchnia działki na której wybudowano dom?
Najczęściej wybierany metraż budowanego domu nie przekraczał 200 m2. 26% badanych budowało dom o powierzchni od 151-200 m2. 25% ankietowanych wybrało metraż od 126–150 m2, a 24% od 101 do 125 m2. 14% ankietowanych przez Oferteo.pl budowało dom o powierzchni do 100 m2. Tylko 11% ankietowanych zdecydowało się na budowę domu przekraczającego 200 m2 powierzchni użytkowej.
fot. mat. prasowe
Jaki jest metraż powierzchni użytkowej domu?
Dominują tradycyjne materiały
Badanie pokazało, że Polacy budują z tradycyjnych materiałów budowlanych. Aż 45% ankietowanych budowało w 2016 roku dom w technologii tradycyjnej murowanej z bloczku komórkowego, a 34% w tradycyjnej murowanej z cegły ceramicznej. Tylko 10% badanych zdecydowało się na budowę domu w technologii szkieletowej, kanadyjskiej, a zaledwie 2% zdecydowało się na budowę domu z bali.
fot. mat. prasowe
W jakiej technologii został zbudowany dom?
50% budujących dom kryło go dachówką ceramiczną. 32% zdecydowało się na pokrycie domu blachą lub blachodachówką, a 13% wybrało dachówkę cementową lub karpiówkę.
fot. mat. prasowe
Czym został pokryty dach domu?
Gotowy projekt i jedno piętro bez piwnicy
59% ankietowanych przez Oferteo.pl decydowało się na budowę domu według zakupionego gotowego projektu. Pozostali budowali według przygotowanego specjalnie na ich potrzeby projektu indywidualnego.
fot. mat. prasowe
Ile pięter ma dom?
W 2016 roku budowano najczęściej domy jednopiętrowe (65% badanych). 28% ankietowanych zdecydowało się na budowę domu parterowego. Zaledwie 6% badanych wybudowało dom dwupiętrowy, a 1% dom liczący trzy piętra i więcej.
fot. mat. prasowe
Według jakiego projektu został zbudowany dom?
Polacy rzadko decydują się na podpiwniczenie domu. Tylko 15% badanych w 2016 roku zdecydowało się na budowę domu z piwnicą.
fot. mat. prasowe
Czy dom jest podpiwniczony?
Rośnie popularność ekologicznego ogrzewania
Oferteo.pl zapytało też jaki rodzaj ogrzewania zastosowano w domu. Okazało się, że 40% ankietowanych wybrało ogrzewanie gazowe. 30% ankietowanych do ogrzewania wybrało kotła na paliwo stałe, takie jak np. węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe. Coraz więcej osób interesuje się pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Spośród ankietowanych 15% wskazało, że zamontowało w domu pompę ciepła, a 7% wskazań dotyczyło kolektorów słonecznych (w zeszłym roku zainteresowanych kolektorami było tylko 4% ankietowanych).
fot. mat. prasowe
Jaki rodzaj ogrzewania zastosowano w domu?
Wentylacja – grawitacyjna, okna – z PCV
W tym roku po raz pierwszy zapytano ankietowanych, jaki rodzaj wentylacji zastosowali w swoich domach. Okazało się, że najpopularniejszym rozwiązaniem okazała się wentylacja grawitacyjna (konwekcyjna), na którą zdecydowało się 55% badanych. Pozostali zdecydowali się na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną lub wywiewną oraz na wentylację hybrydową, w której działania systemów mechanicznego i grawitacyjnego wzajemnie się uzupełniają.
fot. mat. prasowe
Jakie okna zostały zamontowane w domu?
Zdecydowana większość uczestników badania decydowała się na wprawienie do domu okien plastikowych, 6% wybrało okna drewniane, a 1% – aluminiowe.
Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 207 osób, które w 2016 roku budowały dom.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)