Ile oszczędzisz dzięki OZE?
2017-03-16 10:13
Ile oszczędzisz dzięki OZE? © reimax16 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polacy uwierzyli w moc OZE?
Docierające do powierzchni naszego globu promieniowanie słoneczne przekracza nasze zapotrzebowanie energetyczne 5 tysięcy razy. Do niedawna w polskiej świadomości pokutował mit o zbyt małym nasłonecznieniu naszego kraju, by instalacje fotowoltaiczne mogły pracować efektywnie. Dziś już wiemy, że nie znajduje on uzasadnienia w praktyce. Średnia ilość nasłonecznienia w naszym kraju jest w stanie wygenerować energię na poziomie 1100 kWh/m kw.– Udział OZE w Polsce rośnie niemal nieustająco. „Krajowy plan rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do 2020 roku” zakłada, że liczba prosumentów (osób produkujących i konsumujących energię elektryczną na własne potrzeby) wykorzystujących mikroinstalacje OZE sięgnie 2,5 mln, z czego ok 500 tys. korzystać będzie z instalacji fotowoltaicznych – mówi Anna Włodarczyk-Moczkowska, Prezes Zarządu Gothaer TU SA.
Oszczędzaj dzięki kolektorom słonecznym
Myśląc o OZE, statystyczny konsument najczęściej ma na myśli kolektory słoneczne, nazywane także solarami. Najczęściej są one montowane są na budynkach mieszkalnych, a ich zadaniem jest ogrzewanie wody. Jak działa ten rodzaj OZE? Zasada jest prosta – promienie słoneczne padając na kolektor nagrzewają znajdujący się w jego wnętrzu płyn. Następnie ciepło zgromadzone w kolektorze jest magazynowane w dużym zbiorniku z wodą. Na rynku dostępne są kolektory płaskie oraz rurowe. Różnica pomiędzy nim leży głównie w budowie, sposób i cel działania są podobne - zamiana energii słonecznej na ciepło wykorzystywane do podgrzanie wody.
Czytaj także:
- Koszty utrzymania mieszkania I 2017
- Ogrzewanie mieszkań i domów. Koszty czy ekologia?
Ogniwo fotowoltaiczne źródłem prądu
Panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca w prąd. Tak można byłoby w skrócie opisać proces, który zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych. Nadmiar wyprodukowanego przez Kowalskiego prądu może być odsprzedany do sieci. Jeśli jednak wyprodukujemy go za mało, niedobór jest „dobierany” z sieci publicznej.
– Musimy pamiętać, że odnawialne źródła energii to dość kosztowna inwestycja, ale opłacalna. Montując ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne warto je ubezpieczyć. Ochroną ubezpieczeniową w Gothaer TU SA można objąć zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne zamontowane na budynku mieszkalnym, gospodarczym lub budowli wraz z całą instalacją i wyposażeniem – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU SA.
To się opłaca
Do najważniejszych zalet OZE należą spore oszczędności, które może zanotować gospodarstwo domowe decydujące się na takie rozwiązania. Z wyliczeń przygotowanych przez Ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe (decydując się na panele fotowoltaiczne) mogłoby obniżyć rachunek za energię elektryczną z 2475 zł (rocznie) do 275 zł. Dużym plusem jest to, że energię elektryczną wytwarzają sami jej odbiorcy (a nie centralne elektrownie i elektrociepłownie) co pozwala uniknąć strat energii, które powstają gdy jest ona przesyłana na duże odległości. Trzeba też pamiętać o efekcie ekologicznym i ograniczeniu emisji CO2. Same panele fotowoltaiczne są niezawodne i mają niskie koszty eksploatacji, a przy tym pracują całkowicie bezgłośnie i bez wibracji. Najważniejsze, by były dobrze ubezpieczone na wypadek zdarzeń losowych, czy też kradzieży.
– Ochrona obejmuje szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych (m.in. dewastacji, gradu, naporu śniegu, powodzi, pożaru, przepięcia, uderzenia pioruna etc.), ale również utratę paneli wskutek kradzieży, kradzieży z włamaniem, czy rozboju. Co ważne, w ramach ubezpieczenia możemy liczyć również na pomoc i pokrycie kosztów związanych z uprzątnięciem pozostałości po szkodzie, w tym także koszty rozbiórki, demontażu niezdatnych do użytku elementów, ich wywóz, składowanie lub utylizację – podkreśla Anna Materny z Gothaer TU S.A.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)