Budowa domów w Polsce 2016. Cz.II
2017-03-20 08:46
Dom na wsi jako spełnienie marzeń © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Budowa domów w Polsce 2016
Druga część „Raportu o budowie domów w Polsce" porusza kwestie związane z finansowaniem i organizowaniem procesu inwestycyjnego. W części pierwszej omówione zostały tematy technologiczne dotyczące budowy i wykończenia domu.Najwięcej inwestycji w mazowieckiem
Oferteo.pl przeanalizował gdzie powstało najwięcej nowych domów. Najwięcej, bo 17 proc. inwestycji, powstało w województwie mazowieckim, 11 proc. w wielkopolskim, a 10 proc. w małopolskim. Najmniej nowych domów powstawało w opolskim i lubuskim, a także poza granicami Polski – po 1%.
fot. mat. prasowe
Na terenie którego województwa budowali Państwo dom?
Dom na wsi – spełnienie marzeń przed czterdziestką
Z raportu przygotowanego przez Ofereto.pl wynika, że najwięcej domów wybudowano na wsi - wskazało tak 57% respondentów. 13 proc ankietowanych budowało dom w mieście liczącym nie więcej niż 50 tys. mieszkańców, a 9 proc. w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.
fot. mat. prasowe
Na jakim terenie budowali Państwo dom?
Ankietowani przez Oferteo.pl zapytani o powody, dla których zdecydowali się na budową domu, najczęściej wskazywali, że była to realizacja ich marzeń. Odpowiedziało tak 24 proc. ankietowanych. 18 proc. badanych uznało, że budowa domu jest bardziej opłacalna niż zakup mieszkania. Kolejnym istotnym powodem budowy domu była chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej - tak odpowiedziało 16 proc. badanych - oraz chęć posiadania ogrodu (12,5%). 10 proc. ankietowanych zdecydowało się na budowę domu, ponieważ chcieli się przeprowadzić z miasta na wieś. Jako powody wskazywane były również: narodziny dzieci i fakt posiadania działki budowlanej – po 8%.
fot. mat. prasowe
Z jakiego powodu zdecydowali się Państwo na budowę domu?
Według raportu Oferteo.pl najczęściej na budowę domu decydowały się osoby w wieku od 31-35 lat (29 proc.), w wieku od 26-30 lat oraz 36-40 lat (po 20 proc.).
W porównaniu do poprzedniego badania spadła liczba osób, które decydują się na budowę po czterdziestce. W ubiegłym roku takich inwestorów było 38%, obecnie – 29%. Na tym samym poziomie (2%) utrzymał się odsetek budujących w wieku poniżej 25 lat.
fot. mat. prasowe
W jakim wieku rozpoczęli Państwo budowę domu?
Z własnego M do własnego domu
Badani zostali zapytani przez Oferteo.pl, gdzie mieszkali przez przeprowadzką do nowego domu. Najwięcej, bo 46 proc. ankietowanych, mieszkało we własnym mieszkaniu. 32 proc. badanych mieszkało u rodziców, a 14,5 proc. w wynajmowanym mieszkaniu.
fot. mat. prasowe
Gdzie mieszkali Państwo przed wybudowaniem domu?
Serwis Oferteo.pl zapytał także, co stanie się z dotychczasowym lokum. 40 proc. ankietowanych odpowiedziało, że mieszkanie zostanie sprzedane, a 30 proc., że zostanie wynajęte. 15 proc. ankietowanych zamierza zostawić mieszkanie dla siebie, a 12 proc. przekaże je dzieciom.
fot. mat. prasowe
Po wybudowaniu domu Państwa mieszkanie...
Ankietowanych zapytano również o to, ile osób na stałe zamieszkuje w ich domach. 33 proc. odpowiedziało, że to rodzina czteroosobowa. Nieco mniejszy odsetek stanowiły rodziny trzyosobowe (29%) oraz dwuosobowe (25%). Tylko co dziesiąta odpowiedź wskazywała, że w domu zamieszkuje pięć osób lub więcej.
fot. mat. prasowe
Ile osób mieszka w Państwa domu na stałe?
Lepiej być przygotowanym na wyższe koszty
Znaczna większość badanych przez Oferteo.pl przy budowie domu posiłkowała się kredytem bankowym. Według „Raportu o kredytach hipotecznych”, przygotowanym przez Oferteo.pl w 2016 roku, to właśnie budowa domu była najczęstszym powodem zaciągania kredytów hipotecznych.
fot. mat. prasowe
Czy w celu wybudowania domu korzystali Państwo z kredytu bankowego?
W przypadku większości ankietowanych ostateczne koszty okazały się wyższe niż prognozowane – taka sytuacja dotknęła 53% uczestników badania.
fot. mat. prasowe
Czy ostatecznie koszty okazały się wyższe niż prognozowane?
W przypadku połowy z nich koszty ostateczne były wyższe od prognozowanych najczęściej w wysokości od 11 do 25%. Co trzeci finalnie zapłacił za budowę domu do 10% więcej niż zakładano początkowo, a w przypadku 4% ankietowanych koszty wzrosły od 50 do 100%.
Warto również zauważyć, że cały proces inwestycyjny związany z budową domu (od kupna działki do ukończenia budowy) przeciętnie trwał 22 miesiące.
Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 207 osób, które w 2016 roku budowały dom.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)