eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyOdstąpienie od umowy deweloperskiej. Nie będzie łatwo?

Odstąpienie od umowy deweloperskiej. Nie będzie łatwo?

2017-06-19 10:33

Odstąpienie od umowy deweloperskiej. Nie będzie łatwo?

Fabryka Czekolady Kraków © fot. mat. prasowe

Zakup mieszkania lub domu to najczęściej jedna z poważniejszych decyzji finansowych, jakie przychodzi nam podejmować na przestrzeni całego życia i tym samym wystarczający powód, aby zadbać o stronę formalną tego rodzaju transakcji. Jednym z ważniejszych dokumentów jest umowa deweloperska. Zdarza się jednak i tak, że już po podpisaniu tego dokumentu kupujący z różnych względów chce wycofać się z zakupu. W jakich przypadkach możliwe jest odstąpienie od umowy deweloperskiej?

Przeczytaj także: Czy problem z nieuczciwym deweloperem można zgłosić do UOKiK?

Zakup mieszkania to bez wątpienia decyzja, którą należy podejmować z rozwagą i rozsądkiem. Nie można bowiem zapominać, że zawarcie umowy deweloperskiej nakłada na obie strony kontraktu określone uprawnienia oraz obowiązki. Warto też pamiętać, że o ile każda umowa może zostać rozwiązana za porozumieniem stron, o tyle już jej jednostronne zakończenie możliwe jest tylko w kilku wyraźnie określonych przypadkach. Umowa deweloperska może katalog tych przypadków rozszerzyć, ale nigdy nie powinna go zawężać.

Zmiana zdania to nie powód


- Regulacje prawne nie przewidują, aby odstąpienie od umowy deweloperskiej mogło być efektem zmiany zdania kupującego - tłumaczy Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. - Życie pisze różne scenariusze. Zdarza się np., że para dowiaduje się, iż zostanie rodzicami w związku z czym kupione mieszkanie może okazać się zbyt ciasne. Bywa również, że ktoś znajduje lepszą ofertę i chce się po prostu wycofać z zakupu. Takie przyczyny rezygnacji nie są jednak wystarczające - dodaje.

Jeżeli deweloper w pełni wywiązuje się z nałożonych na niego obowiązków, a nabywca nie ma mu nic do zarzucenia, to wówczas bezkosztowe odstąpienie od umowy deweloperskiej jest właściwie niemożliwością. Kupujący powinien być na tyle odpowiedzialny, żeby przed podpisaniem dokumentów rozważyć wszystkie “za” i “przeciw”, a także zastanowić się, czy jest w stanie spełnić warunki umowy. Deweloper może się tego domagać, nawet drogą sądową.

Konkretne regulacje prawne


Ustawa deweloperska, która zaczęła obowiązywać w 2012 roku, szczegółowo opisuje, kiedy odstąpienie od umowy deweloperskiej jest jak najbardziej uzasadnione.
- Przede wszystkim chodzi o sytuację, w której deweloper nie wywiązuje się ze swoich obowiązków np. nie dostarczył prospektu informacyjnego nabywcy oraz załączników w sposób określony przez ustawę, czyli nieodpłatnie, na trwałym nośniku lub w wersji papierowej w biurze dewelopera. Dotyczy to także przypadku, gdy dane zawarte w prospekcie nie są zgodne ze stanem faktycznym - tłumaczy Piotr Kijanka.

Jeżeli w umowie brakuje elementów wskazanych przez ustawę (art. 22), nabywca ma prawo od niej odstąpić w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Gdy deweloper nie przeniesie praw własności lokalu na nabywcę w wyznaczonym terminie, który widnieje w umowie, wówczas kupujący powinien wyznaczyć sprzedającemu dodatkowy okres 120 dni na wywiązanie się z tego obowiązku. Dopiero po ich upływie i braku reakcji z jego strony nabywca ma prawo do odstąpienia.

Deweloper też ma takie prawo


Ustawa przewiduje, że umowa deweloperska może być zerwana również przez dewelopera. Do takiej sytuacji może dojść w 2 przypadkach. Pierwszy dotyczy zalegania z wpłatami wynikającymi z umowy. Drugi jest spowodowany brakiem stawienia się na odbiór zakupionego lokalu lub podpisania umowy dokumentu przenoszącego prawa własności.

fot. mat. prasowe

Fabryka Czekolady Kraków

Jednostronne odstąpienie od umowy deweloperskiej jest możliwe wyłącznie w kilku przypadkach szczegółowo wymienionych w ustawie.


W obu przypadkach deweloper musi dwukrotnie wezwać nabywcę w odstępie co najmniej 60 dni, natomiast firma deweloperska traci takie uprawnienie w sytuacji, gdy powodem niedopełnienia obowiązków przez klienta jest działanie siły wyższej.
- Należy bardzo uważnie czytać podpisywane dokumenty i być świadomym swych praw, ale także obowiązków. Zarówno deweloper, jak i kupujący nowe mieszkanie mają możliwość odstąpienia od umowy, ale tylko w ściśle określonych przypadkach - podsumowuje ekspert Grupy Deweloperskiej Geo.

Pamiętajmy więc, że zerwanie umowy bez uzasadnionej przyczyny nie jest możliwe. Warto więc na wstępie podpisać umowę rezerwacyjną, która może zapewnić wycofanie się z zakupu mieszkania bez ponoszenia kosztów. Dobrym zabezpieczeniem będzie także wprowadzenie do umowy deweloperskiej, przed jej zawarciem, dodatkowego prawa odstąpienia w określonym terminie, z którego nabywca będzie mógł skorzystać.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolina_kowalczyk / 2017-07-05 14:29:50

    Trochę się obawiałam podpisując umowę z Fabryką Domów E. Kurpiewskiego z Wyszkowa, bo tyle się teraz słyszy o różnych przekrętach, ale dałam ją prawnikowi do sprawdzenia i kiedy dał zielone światło stwierdziłam, że nie ma co panikować. Już kilka lat mieszkam na Myśliborskiej i wszystko jest w porządku. Mieszkanie zostało wybudowane zgodnie z projektem, wszystkie instalacje prawidłowo podłączone. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: