eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościCiasne, ale własne. Stać nas tylko na niewielki metraż mieszkania?

Ciasne, ale własne. Stać nas tylko na niewielki metraż mieszkania?

2017-08-01 12:30

Ciasne, ale własne. Stać nas tylko na niewielki metraż mieszkania?

Mamy więcej pieniędzy, ale mieszkania ciągle kupujemy niewielkie © Robert Kneschke - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie wynagrodzenia w Polsce notują coraz to wyższe poziomy, to tego samego nie można powiedzieć o powierzchni zakupowanych przez nas mieszkań. Z danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wyraźnie wynika, że metraż nabywanych nad Wisłą lokali jest taki sam jak ćwierć wieku temu. To oznacza też, że mamy do dyspozycji o połowę mniej przestrzeni niż statystyczny Duńczyk czy Austriak.

Przeczytaj także: Wiek ma znaczenie, czyli jak metryka wpływa na kupno mieszkania

Sytuację na krajowym rynku mieszkaniowym determinują w znacznej mierze coraz większe możliwości finansowe Polaków, ale także rosnące ceny nieruchomości i wymogi takich programów jak „Mieszkanie dla młodych”, które wymuszają wręcz, aby metraż mieszkania oddawanego do użytku był raczej skromny.
Wprawdzie średnie wynagrodzenia w naszym kraju pną się w górę, ale jednocześnie mediana ciągle trzyma półtora razy niższy poziom. Stąd też możemy marzyć o gniazdku przy Złotej 44, ale kupujemy 50 m2 na Woli. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że standard lokali i budynków jest coraz to lepszy – mówi Barbara Bugaj, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium.

W 2016 roku, podobnie jak w 2015 i zapewne w 2017, największą część obrotu lokalami mieszkalnymi stanowiły mieszkania o metrażu od 40 do 50 m2 (27% wszystkich transakcji, wg danych Cenatorium). Zaraz za nimi plasowały się nieco większe lokale 50-60 metrowe. Zmiany widać za to w strukturze sprzedaży najmniejszych i największych mieszkań. Rok do roku spadła sprzedaż mieszkań do 30 m2 (z 6% do 5%) wzrosła natomiast tych od 60 do 70 m2 (z 13% do 14%).

Na tle kraju wyróżnia się Warszawa. Przekraczający 85 m2 metraż mieszkania nie jest tu rzadkością. Takie nieuchomości stanowią 12% całości transakcji wobec średniej ogólnopolskiej na poziomie 7%. Póki co to specyfika stolicy Polski i Sopotu, ten ostatni może pochwalić się nawet nieco wyższym odsetkiem dużych mieszkań w całym wolumenie sprzedaży.

Oczywiście, większość kupujących nie mieszka samotnie co oznacza, że wedle statystyk Eurostatu przeciętny Polak może cieszyć się przestrzenią ok. 25 m2. W UE mniej do dyspozycji mają mieszkańcy nielicznych krajów np. Rumunii (15 m2) czy Łotwy (18 m2), ale to marne pocieszenie.

fot. mat. prasowe

Struktura obrotu w 2016 r. w Polsce ze względu na powierzchnię mieszkania

W 2016 roku największą część obrotu lokalami mieszkalnymi stanowiły mieszkania o metrażu od 40 do 50 m2


Chociaż dziś Polak ma większą swobodę niż było to w czasach PRL, to jeszcze sporo nam brakuje do wspomnianej już Danii, gdzie na mieszkańca przypadają 53 m2. powierzchni użytkowej, Austrii i Luksemburga – 52 m2. Całkiem wygodnie jest też w Szwecji i Niemczech (ponad 40 m2) . W tych krajach też mamy do czynienia z wieloletnią stabilizacją. Z tą różnicą, że to, co dla Polaków jest luksusem tam jest standardem.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: