Rynek nieruchomości I poł. 2017 okiem pośredników
2017-08-16 12:50
Rynek nieruchomości © graja - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości 2017 okiem pośredników
Sprzedaż w górę
Rynek nieruchomości wtórnych nie ma powodów, aby narzekać na I połowę bieżącego roku, dobrą sytuację odzwierciedlają nastroje panujące w biurach pośrednictwa. Co trzeci ankietowany na potrzeby badania PFRN pośrednik dostrzega zwiększone zainteresowanie mieszkaniami, które - w zależności od miasta - podwyższyło się od 6 do 15 proc. Zdaniem 14,3 proc. badanych obecna sytuacja jest stabilna, a według 40 proc. ostatnie 6 miesięcy przyniosło spadek popytu.
Jednocześnie widoczne jest pewne ożywienie na rynku najmu. Co trzeci przebadany pośrednik dostrzega wzmożone zainteresowanie Polaków wynajmem mieszkania. Wszystko zależy jednak od regionu, bo taka sama liczba badanych wskazuje, że liczba transakcji „na ich podwórku” od lat pozostaje na niezmienionym poziomie. Co trzeci odnotował też spadek zainteresowania najmem na poziomie do 5 proc. i od 10 do 15 proc.
–Rynek nieruchomości wtórnych charakteryzuje się stabilnością. Wzrost sprzedaży to m.in. zasługa rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Pozytywnie na popyt może też oddziaływać program „500+”. Również wzrost transakcji na rynku pierwotnym przełożył się na realia rynku wtórnego, doprowadzając m.in. do wzrostu cen. W niektórych miastach podwyżki wynoszą kilka procent. W Warszawie na przykład średnia cena ofertowa jest wyższa o ok. 200 zł – wyjaśnia Andrzej Piórecki, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Więcej za metr kwadratowy
Wzrost cen sprzedaży mieszkań na poziomie do 5 proc. w stosunku do ubiegłego roku potwierdza 42,9 proc. badanych, a na poziomie do 10 proc. – 14,3 proc. Tyle samo odnotowało podwyżkę o 11-15 proc. Co trzeci ankietowany wskazuje, że ceny pozostały niezmienne. Podwyżki nie ominęły także rynku najmu. Ponad 57 proc. pytanych pośredników zauważyło niewielki (maksymalnie 5-procentowy) wzrost cen mieszkań na wynajem.
fot. mat. prasowe
Jak kształtowały się ceny nieruchomości w przypadku transakcji kupna-sprzedaży?
Jakie lokale najczęściej kupują Polacy? Zdaniem ponad 66 proc. badanych te ze średniej półki cenowej. Co trzeci zauważa duże zainteresowanie drogimi apartamentami.
fot. mat. prasowe
Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym w I poł. 2017 roku
Kredyty bez zmian
Na rynek nieruchomości wtórnych wpływa sytuacja na rynku mieszkań deweloperskich. Rekordowa sprzedaż na rynku pierwotnym – zdaniem 57 proc. badanych – przekłada się na większe zainteresowanie także na rynku wtórnym. Natomiast 43 proc. pytanych odnotowało spadek liczby transakcji kupna-sprzedaży.
fot. mat. prasowe
Czy rekordowa sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym wpływa na popyt na rynku wtórnym
Spokojnie rynek przyjął natomiast zapowiedź końca programu „Mieszkanie dla młodych”. Ponad 40 proc. pytanych pośredników po początkowym wzroście liczby transakcji zwraca uwagę na obecną stagnację i oczekiwanie na odblokowanie ostatniej puli pieniędzy zarezerwowanych na 2018 rok. 14 proc. przez całe I półrocze obserwowało zwiększone zainteresowanie programem, odnotowując wzrost liczby transakcji kupna-sprzedaży. 40 proc. uważa, że na ich terenie program nie ma realnego wpływu na rynek.
Również zwiększony do 20 proc. wkład własny przy kredytach hipotecznych nie zmienił w żaden sposób sytuacji. Pośrednicy zauważają, że liczba udzielanych kredytów pozostała na tym samym poziomie. Mieszkania kupowane na kredyt to także tylko część przeprowadzanych transakcji. Zakup mieszkania wciąż jest traktowany jako atrakcyjna forma lokaty kapitału, a znacząca część klientów nie korzysta z kredytu hipotecznego.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)