eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościBrowar Piastowski odzyskuje świetność

Browar Piastowski odzyskuje świetność

2017-10-09 10:32

Browar Piastowski odzyskuje świetność

Browary Wrocławskie - wizualizacja © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Historia Browaru Piastowskiego we Wrocławiu sięga 1872 roku. To właśnie w tym roku założył go przy dzisiejszej ulicy Jedności Narodowej Carl Scholtz. Obiekt nazywany perłą dolnośląskich browarów ukończono w 1894 roku. Dziś Archicom postanawia zwrócić mu dawny blask. Teren dawnych Browarów Piastowskich zajmą Browary Wrocławskie. Plany dewelopera zakładają nie tylko powstanie lokali mieszkalnych i usługowych, ale również aranżację okolicznej przestrzeni tak, aby korzystać z niej mogli wszyscy wrocławianie.

Przeczytaj także: Najem instytucjonalny w Polsce, czyli powoli, ale do przodu

Docelowo dawne Browary Piastowskie zaoferują przyszłym mieszkańcom około 1000 lokali, w tym apartamenty z widokiem na Odrę i panoramę miasta oraz nowoczesne lofty z neogotyckimi elementami. Obecnie w ofercie dewelopera znajdują się Nowa Beczkownia i Formiernia, które dostarczą na dolnośląski rynek 150 mieszkań

Plany Archicomu zakładają zarówno rewitalizację już istniejącej, XIX-wiecznej zabudowy, jak i budowę zupełnie nowych obiektów. Wspomniane już beczkownia i formiernia, ale także leżakownia, warzelnia, stara stajnia, wozownia, słodownia, wytwórnia kawy, wiatrownia, korkownia, kapslownia, oraz dwie wille - docelowo teren kompleksu obejmie aż 14 obiektów, które swoim charakterem (m.in. cegła i industrialne detale) w wyraźny sposób nawiązywać będzie do przeszłości.

Powracają zatem czasy świetności nadodrzańskich zakładów, choć trzeba przyznać, że w zupełnie nowej odsłonie. Nazwa Browary Wrocławskie, bo tak nazywać się będzie nowa inwestycja Archicomu na terenie dawnego Browaru Piastowskiego, ma nawiązywać do DNA tego miejsca, w które wyraźnie wpisana jest historia miasta oraz browarnictwa.

Dawny Browar Piastowski stanie się otwartą przestrzenią z trasami spacerowymi i rowerowymi, kawiarniami, restauracjami, sklepami oraz biurami. W ramach inwestycji powstanie dla mieszkańców klimatyczny chillout room, fitness, klub kajakowy, kino letnie tuż przy Odrze i wiele innych smaczków. Tak ma wyglądać codzienność we współczesnych Browarach. Funkcjonalna, tętniąca życiem miasta przestrzeń, industrialny klimat, bliskość rzeki i mocno zaakcentowana, niezwykła historia ludzi i miejsc, którzy niegdyś tworzyli to miejsce.

- Jako wrocławianie doskonale rozumiemy, że dawny Browar Piastowski to ważny punkt na mapie miasta. Naszą rolę – zarówno projektanta, jak i dewelopera – rozumiemy jako kreatora tej przestrzeni. Pracując nad koncepcją kierowaliśmy się w równym stopniu zastanym kontekstem miejsca, jak i oczekiwaniami współczesnych wrocławian. – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, architekt, współautorka koncepcji Browarów Wrocławskich.

fot. mat. prasowe

Browary Wrocławskie z lotu ptaka

Archicom rozpoczyna proces przywracania wrocławianom terenu dawnego Browaru Piastowskiego


Dawna zabudowa nadała rytm architekturze i osiom komunikacyjnym - linie zabudowy Browarów Wrocławskich, podobnie jak wysokości poszczególnych kwartałów, zdefiniowane zostały ściśle w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu. Browary Wrocławskie są objęte ochroną konserwatora zabytków.
- Główną ideą nowego założenia jest połączenie historycznego placu o charakterze społecznym z rekreacyjnym nabrzeżem Odry. Dwie wyraźne przestrzenie - zurbanizowana i zielona zdefiniują istotę tego miejsca. Historyczny kontekst uzupełni współczesna architektura i starannie dobrane detale - mówi Kazimierz Śródka, architekt, współtwórca koncepcji Browarów Wrocławskich.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: