eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościWtórny rynek nieruchomości 2017 okiem pośredników

Wtórny rynek nieruchomości 2017 okiem pośredników

2018-01-02 00:40

Wtórny rynek nieruchomości 2017 okiem pośredników

W 2017 wzrosły ceny mieszkań © graja - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W mijającym roku wtórny rynek nieruchomości mieszkaniowych zdecydowanie nie miał powodów do narzekań. Ponad 3/4 pośredników mówi o wzmożonym popycie, który przełożył się na sięgający nawet 10% wzrost cen mieszkań. Podobna grupa wskazuje na podwyżki cen najmu. Największą popularnością cieszyły się mieszkania dwupokojowe (85 proc. wskazań) oraz kawalerki (54 proc.). To niektóre wnioski z opracowanego przez Polską Federację Rynku Nieruchomości raportu „Puls Rynku”.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości I poł. 2017 okiem pośredników

Boom na mieszkania


Wtórny rynek nieruchomości charakteryzuje się dużym, a w niektórych miastach nawet bardzo dużym popytem ze strony kupujących. 76 proc. przepytanych na potrzeby badania pośredników potwierdziło, że w mijającym roku wyraźnie dostrzegalny był wzrost ilości przeprowadzanych transakcji.

Intensywny ruch na wtórnym rynku nieruchomości to niewątpliwie efekt zbliżającego się wielkimi krokami końca programu „Mieszkanie dla młodych”. W opinii 64 proc. pośredników, za wygenerowanie wzmożonego popytu odpowiadają konsumenci, którzy chcą skorzystać z ostatniej szansy na rządową dopłatę do kredytu. Niestety nie każdy zdąży. Jak szacują eksperci, pieniądze na 2018 rok wyczerpią się w ciągu zaledwie kilkunastu dni.

Rynkowi nie zaszkodził też wzrost wkładu własnego przy kredytach hipotecznych do 20 proc. 73 proc. pośredników wskazuje, że banki rozwiązały ten problem w inny sposób, najczęściej pożyczając konsumentom brakującą sumę.
Spowolnienie gospodarcze, niski poziom inflacji i obniżki stóp procentowych przekładają się na tanie kredyty. A rosnące wynagrodzenia, rekordowo niskie bezrobocie i program „Rodzina 500+” zachęcają do inwestowania. Co czwarty pytany potwierdza, że część klientów kupuje mieszkania za gotówkę.

fot. mat. prasowe

Ile Polacy musieli zapłacić za mieszkanie z rynku wtórnego?

Tendencję wzrostową potwierdza 81 proc. pośredników.


Nieco spokojniej wygląda sytuacja wynajmu mieszkań. 42 proc. respondentów wskazuje na większą liczbę przeprowadzonych transakcji, tyle samo jednak mówi o stabilizacji tego segmentu rynku.
– To, co wysuwa się na plan pierwszy, gdy myślimy o mijającym roku, to rzeczywiście duży popyt na mieszkania, szczególnie w większych miastach. Równocześnie mamy coraz więcej chętnych na wynajem. W wielu miejscach chętnych jest więcej niż dostępnych lokali. Drastycznie natomiast spadła podaż na rynku zakupu działek, co jest związane ze zmianą przepisów o gruntach rolnych – podsumowuje Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Ceny wyższe nawet o 10 proc.


Nieznacznie – o kilka punktów procentowych, a w bardziej atrakcyjnych lokalizacjach nawet o 10 proc. – wzrosły w 2017 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym. Tendencję wzrostową potwierdza 81 proc. pośredników. Mieszkania z drugiej ręki nabierają wartości szybciej niż te nowe. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w końcu II kwartału ceny transakcyjne wzrosły średnio o 4,4 proc. do 4,7 tys. zł za metr kwadratowy. To dane dla 17 największych miast w kraju.

Duży popyt przełożył się też na wzrost cen wynajmu lokali. Wyższe ceny ofertowe odnotowało 75 proc. pytanych. Co czwarty pośrednik mówi o stabilnych cenach. A tylko
3 proc. o tym, że jest taniej niż rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Jak kształtowała się liczba transakcji na rynku wtórnym?

Na duży ruch na rynku wskazuje aż 76 proc. pośredników.


Największym zainteresowaniem – co nie jest zaskoczeniem – cieszyły się mieszkania dwupokojowe (85 proc. wskazań) i kawalerki (54 proc.). Najczęściej w blokach i z miejscem postojowym. Rzadziej mieszkania trzypokojowe i większe (24 proc.). Co piąty pośrednik finalizował także transakcję sprzedaży apartamentów pod wynajem.

Jeśli chodzi o rynek wynajmu, to sytuacja wygląda podobnie. Tu także najczęściej konsumenci sięgają po mieszkania dwupokojowe. Ci natomiast, którzy szukają większych lokali mają często trudności ze znalezieniem odpowiedniej oferty.

Potrzeba profesjonalizacji


Co miało największy wpływ na rynek nieruchomości w 2017 roku? Tu zdania pośredników są podzielone. Najwięcej, bo 48 proc. pytanych wskazuje na boom na rynku nieruchomości pierwotnych. Niewiele mniej, bo 45 proc. na niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, historycznie niskie stopy procentowe i oprocentowanie depozytów przez co opłaca się inwestować w nieruchomości. Co trzeci pytany wskazuje także na zapowiedź końca programu „Mieszkanie dla młodych” oraz wysoką dynamikę wynagrodzeń, niskie bezrobocie i program „Rodzina 500+”.

fot. mat. prasowe

Co miało największy wpływ na rynek nieruchomości wtórnych w 2017 r.?

Najwięcej, bo 48 proc. pytanych wskazuje na boom na rynku nieruchomości pierwotnych.


Równocześnie w kontekście deregulacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości 64 proc. badanych zauważa większą liczbę pośredników bez kwalifikacji i wzrost nieuczciwych praktyk.
– Wychodząc naprzeciw tym problemom PFRN uruchomiła Centralny Rejestr pośredników i zarządców nieruchomości, który dziś zawiera już ponad 8 tys. nazwisk wysokiej klasy profesjonalistów, legitymujących się licencją PFRN. Przez cały czas staramy się też podnosić kwalifikacje zrzeszonych w federacji ekspertów. Jako jedyni w Polsce organizujemy prestiżowe kursy amerykańskiego Instytutu IREM z zakresu zarządzania nieruchomościami – wylicza Andrzej Piórecki.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: