eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościCzy specustawa mieszkaniowa coś poprawi?

Czy specustawa mieszkaniowa coś poprawi?

2018-03-05 13:33

Czy specustawa mieszkaniowa coś poprawi?

Budowa mieszkań © FotoKieltyka.pl - Fotolia.com

Problemy lokalowe w naszym kraju nie są tematem nowym. Polakom szczególnie doskwiera brak mieszkań, z czym zresztą nie potrafią poradzić sobie rządzący. Czy rozwiązaniem problemów okaże się zapowiadana jeszcze na ten kwartał specustawa mieszkaniowa? Pośrednicy zrzeszeni w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości nie są w tej kwestii specjalnie optymistyczni.

Przeczytaj także: Za duże mieszkanie? Nie w Polsce

Budowa mieszkań – ma być szybciej i łatwiej


Dobrodziejstwem, jakie ma przynieść za sobą specustawa mieszkaniowa, jest przede wszystkim przyspieszenie procesu budowy mieszkań, a także redukcja rozbudowanej biurokracji. Po wejściu w życie nowych przepisów uzyskiwanie pozwoleń na budowę ma zamykać się w okresie 6-12 miesięcy. To spora zmiana, ponieważ dziś procedury potrafią ciągnąć się nawet 5 lat. Za sprawą nowych regulacji przyspieszyć ma również uciążliwy i niezwykle czasochłonny proces odrolnienia gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową.

Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji i rozwoju, zapowiada, że zebranie wszelkich koniecznych dokumentów, zgód i pozwoleń nie powinno trwać już więcej niż rok. Chodzi przede wszystkim o tereny, które znajdują się w miastach czy w sąsiadujących z miastami gminach. Uwolnienie tych gruntów ma się przełożyć na stabilizację ich cen.
– Cieszący się dużym zainteresowaniem rządowy program „Mieszkanie dla młodych” dobiegł końca. Jego następca – „Mieszkanie Plus” – wciąż jest w powijakach. Na rynku brakuje mieszkań. Jeśli chcemy przeciwdziałać temu problemowi potrzebujemy szybkich, zdecydowanych i skutecznych rozwiązań. Specustawa jest krokiem w dobrym kierunku, ale czy wystarczającym? – zastanawia się Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Duży popyt na mieszkania


Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 2,8 mln mieszkań. Popyt na te, które są w sprzedaży jest duży, a w większych miastach bardzo duży. Wzrost zainteresowania kupnem własnego lokum w ubiegłym roku odnotowało aż 76 proc. pośredników pytanych przez PFRN w cyklicznym badaniu „Puls rynku”.

Eksperci spodziewają się utrzymania tego trendu w najbliższych miesiącach. Rośnie również zainteresowanie lokalami pod wynajem. Szczególnie wśród młodych ludzi, którzy cenią sobie mobilność, a także wśród naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy chętnie podejmują w Polsce studia. W wielu miastach chętnych już jest więcej niż dostępnych lokali. Szczególnie, że wynajmujący nie chcą mieszkać w starszych budynkach.

Największym zainteresowaniem – co nie jest zaskoczeniem – cieszą się mieszkania dwupokojowe (85 proc. wskazań) i kawalerki (54 proc.). Najczęściej w blokach i z miejscem postojowym. Jeśli chodzi o rynek wynajmu, to sytuacja wygląda podobnie. Tu także najczęściej konsumenci sięgają po mieszkania dwupokojowe. Ci natomiast, którzy szukają większych lokali mają często trudności ze znalezieniem odpowiedniej oferty.

fot. FotoKieltyka.pl - Fotolia.com

Budowa mieszkań

Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 2,8 mln mieszkań. Popyt na te, które są w sprzedaży jest duży, a w większych miastach bardzo duży.


100 tys. nowych mieszkań


Do przyszłego roku rząd planuje rozpocząć budowę 100 tys. mieszkań. Chce się też zająć – wielokrotnie podkreślanym przez PFRN – problemem określenia standardów dotyczących budowy nowych lokali. Dziś osiedla są często budowane bez dostępu do odpowiedniej infrastruktury – dróg czy budynków użyteczności publicznej, w tym szkół, przedszkoli czy przychodni.

Pośrednicy – 35 proc. pytanych – liczą na rozwój programu „Mieszkanie Plus”, choć jeszcze nie w tym roku. Podkreślają, że w pierwszej kolejności skorzystają z niego mieszkańcy dużych miast.

Równocześnie prognozują – 38 proc. ankietowanych – niewielką podwyżkę stóp procentowych w drugiej połowie roku, co oznacza droższe kredyty hipoteczne. Zainteresowanie dopłatami do wkładu własnego – zaplanowana na 2018 rok w programie MDM pula 381 mln zł wyczerpała się w ciągu zaledwie dwóch dni – pokazuje, jak istotne dla Polaków jest obniżanie kosztów związanych z kredytami.

Szczególnie, że ceny mieszkań rosną. W dużych miastach i bardziej atrakcyjnych lokalizacjach nawet o 10 proc. Tendencję wzrostową potwierdza 81 proc. ankietowanych. Rok 2018 – zdaniem pośredników w obrocie nieruchomościami – ma być kolejnym rokiem, w którym mieszkania będą drożeć, także jeśli chodzi o ich wynajem. Uwolnienie terenów pod zabudowę nowych lokali może tę sytuację ustabilizować.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: