eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyInwestujesz? Uważaj na zanieczyszczenie gleby!

Inwestujesz? Uważaj na zanieczyszczenie gleby!

2018-03-30 09:03

Inwestujesz? Uważaj na zanieczyszczenie gleby!

Inwestor powinien sprawdzić, co kryje się w ziemi © RioPatuca Images - Fotolia.com

Szkody środowiskowe to rodzaj ryzyka, którym - w związku ze specyfiką swojej działalności - zagrożona jest całkiem pokaźna ilość branż. Mowa tu chociażby o gospodarce odpadami, petrochemii i energetyce czy transporcie substancji niebezpiecznych. Powinni o tym pamiętać inwestorzy, którzy decydują się na rozpoczęcie inwestycji na terenach przemysłowych. Przed przystąpieniem do prac powinni sprawdzić, jaka działalność była prowadzona w danej lokalizacji oraz zweryfikować, czy ewentualne zanieczyszczenie gleby pozwala w ogóle na rozpoczęcie prac. Niedopilnowanie tego obowiązku może okazać się brzemienne w skutkach.

Przeczytaj także: Smog i jakość powietrza w Polsce: alarmujący raport

Poprzednik szkodził, ale to inwestor zapłaci


Obowiązujące w naszym kraju przepisy obligują inwestorów do respektowania regulacji ujętych w dostosowanej do unijnych regulacji (Dyrektywa 2004/35/WE Parlamentu i Rady Europejskiej z 21 kwietnia 2004 r.) Ustawie o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie z 2007 r. Nadrzędnym celem, który przyświecał ustawodawcy przy pracach nad tym aktem, było przywrócenie środowisku równowagi po spowodowanej szkodzie.

Warto przy tym podkreślić, że w myśl zasady „zanieczyszczający płaci” (z ang. polluter pays) to ten, kto ponosi odpowiedzialność za zanieczyszczenie gleby lub zniszczenie środowiska, zobowiązany jest ponieść wydatki związane z przywróceniem środowiska do stanu sprzed szkody.

Co ważne, nie ma tu znaczenia, że zanieczyszczenie gleby lub inne zaniedbania są efektem działań poprzedniego przedsiębiorcy. Taka konstrukcja prawa ma niezwykle istotne konsekwencje w przypadku inwestycji budowlanych. Odpowiedzialność za szkodę ponosi bowiem podmiot, który jest właścicielem gruntu w momencie ujawnienia się szkody. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby potencjalne zagrożenia rozpoznać już na etapie nabywania gruntu.
- Inwestycje realizowane przede wszystkim na terenach przemysłowych mogą wiązać się z zagrożeniem dla inwestora, polegającym na ujawnieniu się w toku prowadzonych prac budowlanych szkód środowiskowych, spowodowanych np. znajdującymi się w ziemi niebezpiecznymi materiałami lub rurami. Jeśli na etapie nabywania gruntu inwestor nie sprawdzi, co kryje się w ziemi, a szkoda zostanie ujawniona w późniejszym czasie, to on będzie odpowiadał za jej naprawienie. Niekiedy przywrócenie stanu środowiska do tego sprzed wystąpienia szkody może być na tyle kosztowne, że w konsekwencji może doprowadzić do wystąpienia problemów finansowych i konieczności zaniechania dalszych prac przy inwestycji – mówi Jacek Kosiński, partner zarządzający w kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.

fot. RioPatuca Images - Fotolia.com

Inwestor powinien sprawdzić, co kryje się w ziemi

Inwestycje realizowane na terenach przemysłowych mogą wiązać się z zagrożeniem dla inwestora, polegającym na ujawnieniu się w toku prowadzonych prac szkód środowiskowych, spowodowanych np. znajdującymi się w ziemi niebezpiecznymi materiałami.


Jak sprawdzić działkę przed zakupem gruntu?


Najważniejszą sprawą, od której powinien zacząć inwestor przed podjęciem decyzji o zakupie działki jest sprawdzenie, kto był jej poprzednim właścicielem oraz jaka działalność była na niej prowadzona. W tym celu należy przeanalizować wpis w księdze wieczystej i ustalić tożsamość poprzedniego właściciela. Jeżeli kontakt z nim jest niemożliwy, to wyjściem może się okazać dotarcie do dokumentów przechowywanych przez np. urząd gminy lub skontaktowanie się z odpowiednimi organami ochrony przyrody. Gdyby poprzednia działalność na danym obszarze budziła wątpliwości pod względem dbałości o środowisko, to właśnie takie instytucje dostarczą inwestorowi informacji na ten temat. W przypadku, gdy inwestor nadal ma wątpliwości co do stanu gruntu lub dotarł do danych, które wskazują, że na danym terenie mogło dochodzić do zaniedbań, wtedy pozostają dokładne badania chemiczne ziemi oraz wód.
- Inwestor ma jednak możliwość zabezpieczenia się przed skutkami wystąpienia szkód środowiskowych na etapie podpisywania umowy. Istnieje możliwość zamieszczenia w umowie sprzedaży klauzuli, która gwarantuje, że w przypadku wystąpienia takiej szkody, koszty procesu doprowadzania środowiska do poprzedniego stanu poniesie sprzedający działkę. Należy także pamiętać, że inne przepisy będą dotyczyły szkód, które powstały jeszcze przed wejściem ustawy w życie, czyli przed 30 kwietnia 2007 r. Zatem ustalenie, kiedy doszło do zaniedbań środowiska może okazać się kluczowe w przypadku wystąpienia tego typu zdarzenia – dodaje Jacek Kosiński.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: