Dlaczego inwestorom opłaca się dbać o otoczenie terenu budowy?
2018-04-05 12:30
Budowa © helenedevun - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zielone biuro: co dają najemcy proekologiczne rozwiązania?
Obowiązek utrzymania czystości na budowie należy do wykonawcy
Generalny wykonawca inwestycji powinien zadbać, aby przeprowadzanym przez niego pracom budowlanym towarzyszyły dobre praktyki. Niezbędnym minimum jest m.in. ograniczenie pyłów czy zapewnienie swobodnego przejścia obok terenu budowy. Praktyka pokazuje że niektóre firmy, jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty, listownie informują okolicznych mieszkańców o rozpoczynających się pracach. W ten sam sposób informują również o nadejściu ich szczególnie uciążliwego etapu. Zdarza się również, że w ramach rekompensaty za niedogodności związane z budową wykonawcy podejmują się np. drobnych prac naprawczych w okolicy. Niestety, dobre praktyki ciągle nie są standardem. Kwestia nieodpowiedzialnego prowadzenia prac budowlanych w części została uregulowana przez ustawodawcę.
- Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi, że odpowiedzialność za czystość i porządek na terenie budowy spoczywa na kierowniku budowy. Firma wykonawcza musi stosować się do tych przepisów w takim zakresie, jakby była faktycznym właścicielem nieruchomości. Niestety przepisy te nie eliminują wszystkich problemów związanych z pracami na budowie, ale nakładają na wykonawcę obowiązek dbania o porządek na terenach wokół powstającej inwestycji – mówi Jacek Kosiński z kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.
fot. helenedevun - Fotolia.com
Budowa
Na każdej budowie wykonawca zobowiązany jest m.in. do gromadzenia odpadów budowlanych w pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych oraz uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości (w tym przypadku placu budowy). Zadbanie o porządek w okolicy placu budowy może ustrzec inwestora np. przed pozwami o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, do którego doszło np. przez potknięcie się o niezabezpieczone materiały czy maszyny lub poślizgnięcie się na chodniku.
Przydatne linki:
- Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dziennik Ustaw z 1996 r. Nr 132, poz. 622)
Restrykcyjne wymagania do uzyskania certyfikatu
Te praktyki, które zwykle zależą od dobrej woli wykonawców, w przypadku ubiegania się o certyfikat BREEAM oraz LEED są niezbędne do wypełnienia. Ich otrzymanie wiąże się ze spełnieniem wielu restrykcyjnych warunków, które odnoszą się także do odpowiedniego prowadzenia prac na budowie. W przypadku certyfikatu BREEAM, otrzymanie punktu za innowacyjność wymaga wykonania tzw. „checklisty”, na której znalazły się takie punkty, jak monitorowanie i raportowanie zużycia energii, wody i CO2 związanego z transportem na i z placu budowy. Do określenia emisji CO2, niezbędne jest raportowanie o liczbie dostaw, rodzaju transportu czy liczbie przejechanych kilometrów. Do otrzymania certyfikatu wymagane jest również wdrożenie najlepszych praktyk związanych z ochroną przeciw zanieczyszczeniu powietrza oraz z ochroną wód gruntowych i powierzchniowych. Certyfikat LEED wymaga natomiast m.in. ochrony placu budowy oraz terenów sąsiednich przed erozją ziemi oraz ograniczenia przemieszczania się zanieczyszczeń od materiałów i działań budowlanych na tereny sąsiednie. W tym celu niezbędne jest zastosowanie np. worków z piaskiem lub bloczków słomy wokół placu budowy. Nie bez znaczenia pozostaje również stworzenie stanowiska do mycia samochodów budowlanych oraz placu do składowania materiałów, a także utrzymanie wysokiego standardu jakości powietrza w trakcie procesu budowlanego.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)