eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościNowe inwestycje mieszkaniowe. To nie Warszawa jest liderem

Nowe inwestycje mieszkaniowe. To nie Warszawa jest liderem

2018-05-17 13:49

Nowe inwestycje mieszkaniowe. To nie Warszawa jest liderem

Budowa © YuSafa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Miniony rok z pewnością można określić jako rekordowy dla rodzimej branży deweloperskiej. Świadczy o tym chociażby wzrost liczby rozpoczętych mieszkań na sprzedaż lub wynajem o prawie jedną czwartą. Wbrew pozorom, tak duży wzrost odnotowany dla całej Polski, wcale nie wynikał z wyjątkowej ofensywy inwestycyjnej deweloperów w Warszawie lub Krakowie. Po uważnym sprawdzeniu danych GUS-u okazuje się, że w 2017 r. to mniejsze rynki pierwotne przodowały pod względem wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili dokładniej przeanalizować to ciekawe zjawisko.

Przeczytaj także: Nowe mieszkania pod miastem są tańsze, a jaka jest oferta?

Deweloperzy mocno przyspieszyli m.in. w Poznaniu i Olsztynie


Od pewnego czasu dysponujemy już danymi, które pozwalają na sprawdzenie ubiegłorocznej aktywności deweloperów w skali powiatów oraz miast na prawach powiatu. Wg portalu RynekPierwotny.pl komercyjni inwestorzy zdecydowanie najczęściej budują mieszkania w średnich i dużych miastach. Właśnie takich ośrodków miejskich dotyczą informacje przedstawione na poniższym wykresie. Uwzględnia on dwadzieścia miast na prawach powiatu, które w 2017 r. cechowały się największą liczbą mieszkań rozpoczynanych przez deweloperów. Dla każdego z tych ośrodków miejskich, obliczono zmianę liczby rozpoczętych mieszkań deweloperskich w relacji do 2016 r.

Warto wspomnieć, że odpowiednio przeliczone statystyki z 2016 r. i 2017 r. uwzględniają już nową metodologię badań Głównego Urzędu Statystycznego. Od niedawna GUS nie zalicza już małych deweloperów (działających jako jednoosobowi przedsiębiorcy) do kategorii inwestorów indywidualnych. Tacy mikro - deweloperzy są teraz traktowani jako podmioty budujące mieszkania na sprzedaż lub wynajem (podobnie jak spółki deweloperskie). Opisywana modyfikacja metodologii GUS-u, znacząco poprawiła wiarygodność informacji dotyczących aktywności deweloperów.

Informacje zaprezentowane na poniższym wykresie wyraźnie wskazują, że deweloperzy działający na terenie stolicy, w 2017 r. nie bili rekordów pod względem wzrostu liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Roczny wzrost liczby rozpoczętych „M” obliczony dla Warszawy wyniósł tylko 4%. W tym kontekście znaczenie miały prawdopodobnie kłopoty z dostępnością dogodnych i atrakcyjnych cenowo gruntów pod zabudowę. O wiele większe wzrosty liczby rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych (2016 r./2017 r.) odnotowano m.in. dla Wrocławia (+12%), Krakowa (+17%) oraz Gdańska (+26%). Na prawdziwą ofensywę deweloperów, wskazują jednak informacje dotyczące:
  • Łodzi (+58%/+952 mieszkania)
  • Poznania (+106%/+3395 mieszkań)
  • Gdyni (+66%/+881 mieszkań)
  • Białegostoku (+68%/+897 mieszkań)
  • Bydgoszczy (+65%/+735 mieszkań)
  • Torunia (+53%/+386 mieszkań)
  • Olsztyna (+195%/+467 mieszkań)

Wyniki z wymienionych rynków miały duże znaczenie dla ogólnopolskiego wzrostu liczby mieszkań rozpoczynanych przez deweloperów. Jak wskazuje analiza portalu RynekPierwotny.pl w przypadku Poznania deweloperzy rozpoczęli o prawie 3400 więcej „M” niż rok wcześniej. Pod względem liczbowego wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań, nawet Białystok (+897) wyprzedził Warszawę (+814).

fot. mat. prasowe

Zmiana liczby mieszkań rozpoczętych przez deweloperów

W przypadku Poznania deweloperzy rozpoczęli o prawie 3400 więcej „M” niż rok wcześniej.


Informacje z takich rynków deweloperskich jak np. łódzki, poznański, białostocki oraz gdyński wskazują, że dobra sytuacja ekonomiczna w regionie (objawiająca się m.in. spadkiem bezrobocia), zachęciła deweloperów do znacznie większej aktywności inwestycyjnej. Warto zwrócić uwagę, że jeszcze większy wzrost liczby rozpoczętych „M” miał miejsce na terenie Elbląga (+425%). Liczbowe wyniki dla tego miasta prezentują się jednak o wiele mniej imponująco. W Elblągu liczba rozpoczynanych mieszkań wzrosła bowiem z 75 (2016 r.) do 394 (2017 r.).

fot. mat. prasowe

Udział największych rynków w łącznej liczbie mieszkań rozpoczętych przez deweloperów

W 2017 r. Warszawa nadal pozostawała najważniejszym rynkiem dla deweloperów pod względem liczby rozpoczynanych mieszkań.


Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: