Budownictwo niemieszkaniowe w I kw. 2018 r.
2018-06-13 12:48
Budowa © Aisyaqilumar - Fotolia.com
Przeczytaj także: Budownictwo niemieszkaniowe w 2017 r.
Jak podaje GUS, w pierwszych trzech miesiącach br. oddano do użytkowania mniej budynków niemieszkalnych niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Skromniejsza była również ich powierzchnia użytkowa. Mniej było także budynków niemieszkalnych, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W tym jednak przypadku odnotowano wzrost ich powierzchni użytkowej.W I kw. 2018 r. oddano do użytkowania 5604 nowe budynki niemieszkalne (wobec 5679 przed rokiem) o powierzchni użytkowej 3118 tys. m2 (tj. o 10,9% mniej). Blisko 90% ogółu powierzchni oddanej do użytkowania dotyczyło pięciu rodzajów budynków (zbiorników, silosów i budynków magazynowych; budynków gospodarstw rolnych; budynków handlowo-usługowych; budynków przemysłowych i budynków biurowych). Spośród nich największym popytem inwestorów cieszyły się zbiorniki, silosy i budynki magazynowe (ale ich powierzchnia użytkowa oddana do użytkowania zmniejszyła się w porównaniu z I kw. 2017 r. o 22,0%), budynki gospodarstw rolnych (spadek powierzchni o 9,8%) oraz budynki przemysłowe (spadek o 37,5%). Większe zainteresowanie budynkami biurowymi i budynkami handlowo-usługowymi znalazło odzwierciedlenie we wzroście ich powierzchni użytkowej, odpowiednio o 67,0% i o 45,6%.
Powierzchnia innych rodzajów budynków niemieszkalnych, nie wymienionych powyżej (m.in. budynków hoteli; budynków garaży; budynków kultury fizycznej) była o 6,7% mniejsza niż przed rokiem.
fot. mat. prasowe
Powierzchnia użytkowa nowych budynków niemieszkalnych oddanych do użytkowania wg rodzajów budynków.
Powierzchnia użytkowa nowych budynków niemieszkalnych oddana do użytkowania w I kw. br. na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego stanowiła 41,7% ogółu wybudowanej powierzchni, wobec 39,2% przed rokiem. Jednak spośród nich wzrost po-wierzchni użytkowej (w porównaniu z I kw. 2017 r.) odnotowano tylko w województwie mazowieckim (o 4,4%), spadek natomiast w województwie wielkopolskim (o 11,6%) i śląskim (o 9,2%). Zbiorniki, silosy i budynki magazynowe oraz budynki gospodarstw rolnych domino-wały w województwie mazowieckim (ich udział wyniósł odpowiednio 33,5% i 26,3% po-wierzchni użytkowej oddanej do użytkowania). W województwie wielkopolskim również największy udział stanowiły budynki gospodarstw rolnych (34,3%) oraz zbiorniki, silosy i budynki magazynowe (26,7% powierzchni użytkowej oddanej do użytkowania), natomiast w województwie śląskim – zbiorniki, silosy i budynki magazynowe oraz budynki handlowo-usługowe (31,4% i 27,4%).
fot. mat. prasowe
Powierzchnia użytkowa nowych budynków niemieszkalnych oddanych do użytkowania wg województw
W I kw. 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę mniejszej liczby nowych budynków niemieszkalnych (6034) niż przed rokiem (6335), ale ich powierzchnia użytkowa w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku zwiększyła się o 21,1%. Największy udział powierzchni dotyczył budynków przemysłowych i magazynowych – 43,5% (przy wzroście powierzchni o 45,2%). Powierzchnia pozostałych budynków niemieszkalnych (m.in. budynków gospodarstw rolnych i budynków magazynowych dla działalności rolniczej) stanowiła 20,4% ogółu powierzchni (przy jej spadku o 13,3%); budynków handlowo-usługowych – 11,8% (wzrost o 17,3%); hoteli i budynków zakwaterowania turystycznego – 9,5% (ponad 2,5 krotny wzrost powierzchni); ogólnodostępnych obiektów kulturalnych, budynków o charakterze edukacyjnym, szpitali i zakładów opieki medycznej oraz kultury fizycznej – 7,7% (wzrost o 12,9%), a biurowych – 5,2% powierzchni użytkowej, na której budowę wydano pozwolenia, przy jej spadku w porównaniu z I kw. 2017 r. o 21,4%. Po-nadto w I kwartale 2018 r. wydano 10473 pozwoleń na budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (wobec 10038 w I kw. 2017 r.).
fot. mat. prasowe
Powierzchnia użytkowa nowych budynków niemieszkalnych, na których budowę wydano pozwolenia lub dokon
Największe zainteresowanie uzyskaniem pozwolenia na budowę budynków niemieszkalnych wykazali inwestorzy na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i zachodnio-pomorskiego, gdzie łącznie w I kw. 2018 r. wydano pozwolenia na budowę 46,8% ogółu powierzchni użytkowej mającej powstać na terenie kraju. Spośród nich największy wzrost popytu na nowobudowaną powierzchnię użytkową odnotowano, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, w województwie zachodniopomorskim – o 106,5%, w województwie wielkopolskim – o 53,0%, a mazowieckim – o 23,4%. Na terenie województwa mazowieckiego wydane pozwolenia na budowę dotyczyły budowy powierzchni użytkowej głównie budynków przemysłowych i magazynowych (31,3%); pozostałych budynków niemieszkalnych (30,3%); handlowo-usługowych (15,9%); biurowych (9,0%) oraz hoteli i budynków zakwaterowania turystycznego (8,6%). W województwie wielkopolskim także przeważała powierzchnia budynków przemysłowych i magazynowych (61,9%) oraz pozostałych budynków niemieszkalnych (27,2%), a na terenie województwa zachodniopomorskiego – hoteli i budynków zakwaterowania turystycznego (49,9%), budynków przemysłowych i magazynowych (31,1%) oraz ogólnodostępnych obiektów kulturalnych, budynków o charakterze edukacyjnym, szpitali i zakładów opieki medycznej oraz kultury fizycznej (10,7%).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)