eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyCzy deweloper musi udostępniać miejsca postojowe?

Czy deweloper musi udostępniać miejsca postojowe?

2018-06-15 00:44

Czy deweloper musi udostępniać miejsca postojowe?

Czy deweloper musi udostępniać miejsca postojowe? © blachowicz102 - Fotolia.com

Jak dowodzą dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w całym 2017 r. zarejestrowano prawie pół miliona nowych samochodów osobowych, co jest wynikiem o niemal 17 proc. wyższym od osiągniętego rok wcześniej i dobitnym dowodem na to, że miejsca postojowe w naszym kraju są dziś bardzo potrzebne. Czy deweloperzy mieszkaniowi są zobligowani do budowania takich miejsc? Co na ten temat mówią przepisy?

Przeczytaj także: Miejsce postojowe. Co tak właściwie kupujemy?

Liczba miejsc parkingowych musi być określona w projekcie budowlanym


Obowiązek wyznaczania miejsc postojowych nakładają na deweloperów przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wynika z nich, iż zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
- Przepisy te nie regulują, ile miejsc parkingowych powinno powstać. W kolejnym punkcie Rozporządzenia, jego twórcy odsyłają nas jednak do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy bowiem dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W celu otrzymania pozwolenia na budowę, deweloper musi zatem uwzględnić w projekcie budowlanym liczbę oraz lokalizację miejsc parkingowych zgodnie z wytycznymi określonymi w decyzji o warunkach zabudowy – mówi Jacek Kosiński z kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.

fot. blachowicz102 - Fotolia.com

Czy deweloper musi udostępniać miejsca postojowe?

Liczba miejsc parkingowych musi być określona w projekcie budowlanym.


Wskaźniki parkingowe wyzwaniem dla deweloperów


Odesłany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego deweloper powinien uzyskać szczegółowe wytyczne odnośnie ilości miejsc postojowych, które powinien wybudować w związku z inwestycją. Dokument ten określa bowiem dokładnie, jaki procent powierzchni przeznaczonej na inwestycję musi zajmować parking – w przypadku obiektów handlowych - lub ile miejsc parkingowych powinno przypadać na jedno mieszkanie. Jest to indywidualna kwestia władz danej miejscowości, wskaźniki te mogą się różnić nawet między osiedlami w obrębie jednego miasta, zwykle przyjmuje się jednak, że powinno to być minimum 120 miejsc postojowych na 100 mieszkań. Jest to wyzwanie oraz spore koszty dla deweloperów – praktycznie nie jest możliwe, aby udostępnienie miejsca parkingowego zwróciło koszty jego wybudowania. Do tego dochodzą przepisy określające, w jakiej odległości od budynku mogą zostać wyznaczone miejsca postojowe. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r., nowo wybudowane lub przebudowywane miejsca parkingowe powinny być o 20 cm szersze niż dotychczas – ich długość powinna wynosić 5 m, a szerokość 2,5 m. W przypadku miejsc dla osób niepełnosprawnych szerokość musi wynieść co najmniej 3,6 m. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zwiększa natomiast z 4 do 10 maksymalną liczbę miejsc postojowych, które znajdują się w odległości co najmniej 7 m od zabudowań.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: