eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościBudowa domu: jak to robi Mazowsze?

Budowa domu: jak to robi Mazowsze?

2018-07-08 00:44

Budowa domu: jak to robi Mazowsze?

Budowa domu © oceane2508 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Oferteo.pl przeprowadziło badanie wśród tych mieszkańców Mazowsza, którzy zdecydowali się w ostatnim czasie na budowę domu. Wykazało ono, że domy budowane w tym regionie są większe i - co za tym idzie - droższe niż w pozostałych częściach kraju. Co jeszcze wiemy o preferencjach inwestorów z tego kawałka Polski?

Przeczytaj także: Budowa domu: jak się to robi w Wielkopolsce?

Duże domy, ale szybko budowane


Jak wynika z analizy Oferteo.pl, polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, domy powstające na terenie naszego kraju najczęściej liczą sobie od 126 do 150 m2. Województwo mazowieckie nieco odbiega od tego standardu - na Mazowszu najczęściej bowiem powstają domy o powierzchni większej niż 150 m2 – na taki metraż zdecydowało się 57% ankietowanych przez Oferteo.pl. Szczególną popularnością cieszył się metraż od 151 do 200 m2, który wybrał co trzeci badany.

Interesujące jest również to, że pomimo większych metraży, budowa domu na Mazowszu przebiega szybciej niż w innych regionach. Średnio zabiera ona 26 miesięcy. Szybciej buduje się wyłącznie na Dolnym Śląsku (25 miesięcy), a średnia ogolnopolska to 30 miesięcy.

Z większą niż przeciętna powierzchnią idą w parze wyższe koszty. Połowa inwestorów z woj. mazowieckiego wskazała, że szacunkowe koszty budowy przed jej rozpoczęciem wyniosły pół miliona złotych lub więcej, podczas gdy w skali kraju ten odsetek wyniósł 34%. Dodatkowo w przypadku 63% respondentów w mazowieckiem finalne koszty okazały się wyższe niż prognozowane. Można więc spodziewać się, że ostatecznie koszt budowy przewyższający pół miliona złotych mógł dotyczyć większego odsetka budujących dom.
– Na ostateczne koszty budowy w woj. mazowieckim, wyższe niż w skali kraju, wpływa fakt, że inwestorzy budują tu większe domy, a dodatkowo wyższe niż przeciętne są koszty zatrudnienia ekipy budowlanej – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Warto też pamiętać, że poszukiwania doświadczonej i solidnej ekipy powinniśmy planować z odpowiednim wyprzedzeniem.

fot. mat. prasowe

Odsetek osób budujących domy o powierzchni większej niż 150 m kw.

Na Mazowszu buduje się większe domy niż w pozostałych regionach.


Kto buduje dom w mazowieckiem?


Z badania Oferteo.pl wyłania się obraz inwestora w wieku mniejszym niż 40 lat (68%), który ma wysoką świadomość ekologiczną, wybierając rozwiązania przyjazne dla środowiska, jak np. ogrzewanie gazowe (53% ankietowanych), pompy ciepła (20%) czy kolektory słoneczne (9%).

Warto zwrócić uwagę, że dla mieszkańców mazowieckiego budowa domu jest zarówno realizacją marzeń (54%), jak również sposobem na zapewnienie większego komfortu życia rodzinie. Wśród względów praktycznych dominowała chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej (52%), co potwierdzają również dane o najpopularniejszym metrażu w regionie. Inwestorzy kierowali się ponadto chęcią posiadania ogrodu (50%) oraz uważali, że budowa domu opłaca się bardziej niż kupno mieszkania (43%) .

W przypadku woj. mazowieckiego widać również wyraźnie trend polegający na ucieczce na wieś. Co trzeci badany wskazał, że buduje dom, aby móc wyprowadzić się z miasta. Jest to odsetek zauważalnie wyższy niż w skali kraju (28%).

Domy tradycyjne, według gotowych projektów


Mieszkańcy woj. mazowieckiego najczęściej budowali domy w tradycyjnej technologii murowanej – tak, jak cała Polska. Jednak w odróżnieniu od „średniej krajowej” do pokrycia dachu najczęściej wybierali nie dachówkę cementową, ale blachodachówkę (53%).

fot. mat. prasowe

Szacunkowy koszt budowy w wysokości 500 tys. zł. i więcej

Z większą niż przeciętna powierzchnią idą w parze wyższe koszty.


Większość domów w woj. mazowieckim powstawało według gotowych projektów (58%). Statystyki Oferteo.pl mówią, że najpopularniejsze z nich to: „Z widokiem”, „Tytan”, „W jabłonkach”, „W idaredach” oraz „Noelia”.

Mieszkańcy woj. mazowieckiego, podobnie jak cała Polska ogółem, bardzo rzadko decydowali się na podpiwniczanie domu (tylko 6%), ale częściej budowali dom z garażem (70% przy 64% w całym kraju).

Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy 9245 zapytań ofertowych złożonych w 2017 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby planujące budowę domu, a także z pogłębionego badania ankietowego przeprowadzonego wśród 1082 respondentów, którzy w 2017 roku budowali dom. Za Polskę Wschodnią przyjęto województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: domy, budowa domu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: