eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyZakup nieruchomości: mieszkanie, dom, a może segment?

Zakup nieruchomości: mieszkanie, dom, a może segment?

2018-10-24 13:43

Zakup nieruchomości: mieszkanie, dom, a może segment?

Jaką nieruchomość kupić? © beeboys - Fotolia.com

Planujesz kupno nieruchomości? Przyjrzyj się jej lokalizacji, metrażowi i liczbie pomieszczeń. Czynniki, na które warto zwracać szczególną uwagę w znacznej mierze definiowane są przez cele przyświecające zakupowi. Z czym zatem wiąże się nabycie różnych rodzajów lokali?

Przeczytaj także: Inwestycja w mieszkanie na wynajem: czy pandemia to dobry moment?

Zakup nieruchomości to w wielu przypadkach decyzja na lata. Podjęcie dobrej decyzji staje się tu zatem kluczowe. Jak wybrać, aby móc cieszyć się wygodnym życiem lub odcinać od zakupu kupony? Decydując się na tego rodzaju inwestycję, warto poradzić się osób posiadających na tym polu doświadczenie lub też zgłosić się po wskazówki do ekspertów w obrocie nieruchomościami.

Kupowanie małego mieszkania


W powszechnym przekonaniu małe mieszkania to przestrzeń, której powierzchnia nie przekracza 50 metrów kwadratowych. Kawalerki i lokale dwupokojowe to małe przestrzenie dające mnóstwo możliwości. Wbrew pozorom, mogą być przestronne, pod warunkiem odpowiedniej aranżacji wnętrza (np. aneks kuchenny zamiast tradycyjnej kuchni). W związku z niewielkim metrażem, czynsz za lokal jest odpowiednio niższy. W przypadku nowych osiedli jego wysokość nie przekracza zazwyczaj 8 złotych za metr kwadratowy. Małe mieszkania to odpowiednie lokale na cele mieszkaniowe dla osób niewymagających i na początku życiowej drogi (np. dla singla czy pary). Z biegiem czasu i zwiększeniem liczby członków rodziny mogą być mniej komfortowe.

Kawalerka czy niewielkie mieszkanie to też dobra nieruchomość na cele inwestycyjne. Kosztuje stosunkowo niewiele, więc łatwo ją nabyć, a w razie potrzeby także sprzedać. Takie lokale świetnie nadadzą się pod wynajem dla studenta czy młodego małżeństwa, nie mających jeszcze możliwości wzięcia kredytu na własne cztery kąty. Jedno i dwupokojowe mieszkania cieszą się popularnością przede wszystkim w dużych miastach będących zarazem centrami akademickimi, kulturalnymi i handlowymi. Kawalerka lub niewielkie mieszkanie da w nich gwarancję stabilnego wynajmu.

fot. beeboys - Fotolia.com

Jaką nieruchomość kupić?

Kupić segment, mieszkanie czy dom?


Aby maksymalizować zysk z najmu małego mieszkania, warto odpowiednie dostosować je do rynkowych realiów.
- Przy odpowiednim metrażu i rozkładzie okien jedno lub dwupokojowe mieszkanie można „powiększyć” o dodatkowe pomieszczenie poprzez dobudowanie jednej ścianki działowej. Taki zabieg działa jak magnes na potencjalnych lokatorów i pomoże zwiększyć zyski z inwestycji najmu nawet o 40 proc. - podpowiada Kuba Karliński, założyciel Magmillon.

3 pokoje i więcej


Więcej pokoi, oznacza większą przestrzeń do aranżacji. Automatycznie podwyższa to jednak cenę eksploatacji lokalu, bo więcej trzeba wydać na ogrzanie czy czynsz, ale też znacząco podnosi komfort życia. Kolejne pomieszczenia można wówczas przeznaczyć na pokoje gościnne, służące do pracy czy dziennego wypoczynku. W większych mieszkaniach częściej można także spotkać garderoby, osobne WC czy dodatkowe łazienki.

Kupując taką nieruchomość pod inwestycję z rynku wtórnego, można od razu przeznaczyć ją pod wynajem. Jak uzyskać z niej wyższe przychody? Chcąc zwiększyć zysk z wynajmu, właściciel powinien nastawiać się na wynajęcie lokalu jak największej liczbie lokatorów. Taka transakcja oznacza więcej zachodu związanego z zawieraniem umów. Na dłuższą metę jest jednak znacznie bardziej opłacalna finansowo. Poszukując odpowiedniego mieszkania na wynajem, warto skupić się na lokalach rozkładowych. Pozwalają one zdywersyfikować źródło dochodu pasywnego. Co to konkretnie oznacza dla inwestora?

Domy szeregowe


Dom z własnym, prywatnym wejściem stwarza warunki zamieszkania zbliżone do tych w domu wolno stojącym. Pozwala zarazem na większą intymność i swobodę niż w zabudowie wielorodzinnej, czyli w blokach. Osiedla domów szeregowych są najczęściej zlokalizowane na terenach miejskich, nierzadko wśród już zagospodarowanych osiedli domów wielorodzinnych lub na podmiejskich osiedlach domów jednorodzinnych. Najczęściej cechuje je niezłe połączenie z centrum miasta i zaplanowana architektonicznie i funkcjonalnie przestrzeń. Własny ogródek koło segmentu zaspokaja potrzebę kontaktu z naturą. Latem skrawek zieleni stanowi dodatkowe miejsce do odpoczynku i spotkań towarzyskich. Wadą jest niewielka możliwość ingerencji kupującego w projekt. Zakup domu szeregowego to nie to samo co budowa domu od zera. Zestaw domów projektuje się jako pewien zespół, który jedynie w niewielkim stopniu można dostosować do własnych potrzeb. Część dzienna takiej nieruchomości mieści się zwykle na parterze, zaś prywatna na piętrze, co rodzi konieczność ciągłego korzystania ze schodów wewnątrz domu.

Domy szeregowe warto wynajmować podobnie jak mieszkania wielopokojowe – z podziałem na pomieszczenia. Takie przestrzenie często wybierane są przez grupy pracownicze (np. pracowników fizycznych), które szukają dużego i taniego lokum. Jeśli cenisz sobie stabilny dochód, zdecyduj się na podpisanie umowy dotyczącej całej nieruchomości z jednym podmiotem.
- Takie domy cieszą się powodzeniem zwłaszcza wśród dużych rodzin. Wielu mieszkańców rodzi jednak prawdopodobieństwo wysokiego zmotywowania do zamiany wynajmowanego lokum na własne – stwierdza Karliński.

Cienie i blaski bliźniaków


Nieruchomości, w których jedna ściana jest wspólna, a pozostałe elewacje ulokowane są swobodnie osobno nie muszą być swoim lustrzanym odbiciem, ale najczęściej tak właśnie są budowane. Bliźniak stanowi złoty środek między budową lub kupnem domu wolnostojącego, a w zabudowie szeregowej. Takie rozwiązanie pozwala na więcej oszczędności miejsca i pieniędzy niż tradycyjny budynek jednorodzinny. Można go postawić na mniejszej działce niż wolnostojący budynek, nie tracąc funkcjonalności. Ponadto wspólna ściana pozwala obniżyć koszty budowy i ogrzewania. Jednym z minusów tego rodzaju domu jest ograniczona możliwość rozbudowy oraz rozplanowywania pomieszczeń. Warto też wziąć pod uwagę, że ewentualne remonty elewacji i zewnętrznych części budynku angażuje posesje obu rodzin zamieszkujących przylegające do siebie domu. Bliźniak to rozwiązanie wygodne z ekonomicznego punktu widzenia. Potencjał inwestycyjny zapewnia w jego przypadku dalsza odsprzedaż nieruchomości.

Dla kogo dom wolno stojący?


Dom wolnostojący to budynek, którego konstrukcja stanowi odrębną całość. Doceniany ze względu na dużą swobodę i niezależność, którą dają mieszkańcom, bowiem zgodnie z prawem budowlanym, od sąsiedniego budynku dzieli go ustalona odległość. Komfort ten ma jednak swoją cenę. Dom wolnostojący będzie droższy zarówno w budowie, kupnie, jak i w eksploatacji od segmentu czy bliźniaka. Działki pod takie nieruchomości mają zazwyczaj większy metraż niż w przypadku bliźniaków czy szeregowców, a brak sąsiadów za ścianą będzie powodował wyższe koszty, związane np. z ogrzewaniem domu. Domy jednorodzinne najczęściej buduje się bowiem na obrzeżach miast, co wiąże się z dłuższymi, nierzadko kosztownymi dojazdami do pracy, szkoły czy sklepu. Dla wielu odległość od miast jest jednak walorem i nabywcy cenią sobie możliwość oderwania się biurowej codzienności, z dala od sąsiadów i na łonie natury. Co zaś z jego potencjałem inwestycyjnym?
- Dom wolno stojący to raczej mało popularna forma zakupu nieruchomości na cele zarobkowe. Ta tendencja może jednak ulec zmianie. Coraz więcej osób interesuje się mieszkaniem pod miastem w domu, ale nie chce mierzyć się go z jego zakupem czy budową - wynajem to dla nich zatem idealne rozwiązanie. – mówi Kuba Karliński.

Podsumowując – wybierając lokal dla siebie kieruj się potrzebami swoimi lub potencjalnych lokatorów, a także zasobnością portfela. Jeśli kupujesz nieruchomość, aby ją wynajmować czy odsprzedać, dokładnie zbadaj potencjalnych odbiorców tej usługi i ich potrzeby.

popuplink http://magmillon.com/ Magmillon>

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • domek szeregowy najlepszy

    ita.skarbczyk / 2018-11-05 12:09:17

    Też analizowałam wszystkie argumenty za i przeciw mieszkaniu w rożnych typach zabudowy i u mnie wygrał dom bliźniaczy/szeregowy. Szczególnie, że z osiedla Rozarium Tuchomskie w Tokarach, które oglądaliśmy jest bardzo fajny dojazd do Gdyni, a cena takiego domku z ogródkiem wynosiła tyle co cena mieszkania (!) które miało gorszą komunikację. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • karolina22321 / 2019-09-12 18:31:48

    Niestety nas z mężem nie było stać na zakup domu wolnostojącego dlatego zdecydowalismy się na segment od a2deweloper.pl który jest dla nas lepszym rozwiązaniem niż mieszkanie którego ceny zaczynają się od 7 tys za m2 co jest straszną ceną odpowiedz ] [ cytuj ]

  • karolina22321 / 2019-09-12 18:32:41

    Ja z mężem kupiłam ostatnio segment od a2deweloper.pl niestety nie było nas stać na dom wolnostojący ale wolimy segment od ciasnego mieszkania za które jeszcze trzeba słono zapłacić
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: