eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościJak korki zmieniają polskie budownictwo

Jak korki zmieniają polskie budownictwo

2018-11-09 10:40

Jak korki zmieniają polskie budownictwo

W przyszłości będziemy mieszkać w zielonych budynkach © kengmerry - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Korki uliczne, a za nimi regulacje prawne oraz coraz większa mobilność społeczeństwa. To właśnie one mają w kolejnych latach wywierać największy wpływ na branżę budowlaną - dowodzi raport EFL „Budownictwo przyszłości. Pod lupą”. Pojawią się również nowe rozwiązania, w tym odnawialne źródła energii i systemy inteligentne. Co jednak ciekawe, przeszło co drugi respondent podchodzi do tych trendów ze sporą rezerwą, wdrażając przede wszystkim to, co już sprawdziło się w innych firmach.

Przeczytaj także: Branża budowlana pod lupą: szanse i zagrożenia

Korki i prawo


54 proc. respondentów przewiduje, że najbardziej przemożny wpływ na budownictwo przyszłości wywierać będą przybierające na sile korki i zatłoczenie miast. Na drugim miejscu z 40 proc. wskazań uplasowały się regulacje prawne, a na trzecim - wskazywany przez co trzeciego ankietowanego - mobilny styl życia. Na drugim biegunie, z najmniejszą ilością odpowiedzi: wyczerpywanie się zasobów (5 proc.) oraz lepszy dostęp do internetu i cyfryzacja (6 proc.).

Eksperci podkreślają wprawdzie, że priorytetem jest stworzenie przyszłym mieszkańcom i pracownikom jak najbardziej dogodnych warunków w zakresie infrastruktury i komunikacji, ale jednocześnie zaskoczenia nie powinna budzić spora ilość wskazań na przepisy prawne. To, jakie będą w przyszłości budynki, w dużym stopniu zależy od ustawowych regulacji w zakresie wymogów technicznych, w tym standardu energetycznego budynków. Np. już od 2021 r. prawo wymusi budowanie domów mieszkalnych charakteryzujących się niemal zerowym zużyciem energii (tzw. domów pasywnych) i dużym udziałem energii odnawialnych (np. energii słonecznej).

Budynki przyszłości


Przedstawiciele branży budowlanej zapytani o największe trendy budowlane, w pierwszej kolejności wskazali na zdalne sterowanie budynkami za pomocą odpowiednich aplikacji (82 proc.). Niewiele mniej, bo 77 proc. firm uważa, że nowoczesne budynki będą wykorzystywały rozwiązania bazujące na tzw. zielonej infrastrukturze (zielone tarasy, dachy, fasady), a 72 proc. twierdzi, że będą uwzględniały potrzeby rodzin pracowników oraz lokalnych społeczności. Z kolei z ideą budynków w pełni autonomicznych pod względem zapotrzebowania na energię zetknęło się 52 proc. badanych przez nas firm. Najrzadziej spotykany wśród respondentów okazał się trend dotyczący elewacji wtapiających się w miasta (18 proc.).

Technologie, które według badanych podmiotów działających w branży budowlanej mają szansę się upowszechnić, to przede wszystkim rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną budynków (93 proc.) oraz odnawialne źródła energii i systemy inteligentne w budownictwie (oba po 89 proc. wskazań). Warto także zwrócić uwagę, że wśród zjawisk obserwowanych w budownictwie duży potencjał mają również odzysk wody deszczowej (81 proc.), prefabrykaty (77 proc.), domy pasywne (74 proc.) oraz nowe materiały budowlane (68 proc.).

W Polsce powyższe rozwiązania budownictwa zrównoważonego są już w zasadzie standardem w przypadku nowych biurowców, budynków przemysłowych, handlowych czy hotelowych i mieszkalnych. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego informuje, że już ponad 500 budynków uzyskało zielony certyfikat, np. BREEM, LEED czy WELL. Aż połowa z nich jest zlokalizowana na Mazowszu, 55 w Małopolsce, a 48 na Dolnym Śląsku.

Otwartość na nowości


Choć w raporcie EFL można dostrzec sporą znajomość trendów wśród reprezentantów budownictwa, to jednak pod względem ich adaptacji większość badanych jest ostrożna. Aż 59 proc. przedsiębiorstw to podmioty zainteresowane innowacjami i trendami, ale bojące się chybionych inwestycji. Z tego względu wdrażają nowe rozwiązania, jeśli te sprawdziły się w innych firmach. 13 proc. to pionierzy, którzy dostrzegają potrzebę wyznaczania i wdrażania trendów oraz są gotowi podjąć ryzyko. Co 12. zapytanemu odpowiada status quo.

Skłonność do szukania nowych rozwiązań oraz łatwość adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych w dużym stopniu zależy od specyfiki wykonywanego zawodu.

Najbardziej otwartą na nowości grupą zawodową są architekci (88 proc.), architekci i projektanci wnętrz (87 proc.), projektanci wzornictwa przemysłowego (80 proc.) oraz budowlańcy inżynierowie (80 proc.). Z kolei najmniej za pan brat z trendami są urbaniści i planiści.

fot. mat. prasowe

Jakie rozwiązania będą standardem za 10 lat?

Za 10 lat upowszechnią się przede wszystkim rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną budynków.


- O przyszłości polskiej branży budowlanej zdecyduje nie tylko rola, jaką obecnie odgrywa w naszej gospodarce, ale przede wszystkim to, jak branża odpowie na nowe zjawiska społeczne i będzie uczestniczyć w eksploracji międzynarodowych trendów. Do niedawna atrakcyjność sektora opierała się na tanich pracownikach. Dziś już nie stanowi to argumentu, bo obecna sytuacja na rynku pracy ograniczyła możliwości ekstensywnego rozwoju. Nadszedł czas rozwoju intensywnego, w tym nowych rozwiązań. Główne jaskółki zmian to potrzeba kontaktu z naturą, moda zero waste, rosnące znaczenie relacji społecznych oraz rozwój rozwiązań opartych na współdzieleniu i wynajmie. A kluczem do realizacji tych potrzeb są dwa czynniki – ekologia i nowe technologie. I warto podkreślić, że wiele nowych trendów, do niedawna jeszcze postrzeganych jako ciekawostki, zadomowiło się w Polsce i jest wdrażanych przez polskie przedsiębiorstwa. Mam tutaj na myśli między innymi producentów energii słonecznej czy inżynierów projektujących domy pasywne czy inteligentne. W tym zakresie naprawdę mamy już wiele do powiedzenia, a jak wynika z naszego raportu, mamy szansę na więcej – zauważył Radosław Woźniak, wiceprezes EFL S.A.

fot. mat. prasowe

Jakie są postawy wobec nowych trendów wśród firm?

Zainteresowanie innowacjami blokują obawy o chybione inwestycje.


Informacje o badaniu
Badanie „Budownictwo przyszłości. Pod lupą” zostało zrealizowane przez Ecorys Polska na zlecenie EFL S.A. na reprezentatywnej grupie 500 firm z branży budowlanej (budownictwo mieszkaniowe, komercyjne, inżynieryjne, działalność projektowa) dobranych w sposób losowo-kwotowy. 40 proc. stanowili mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób, tyle samo mali przedsiębiorcy zatrudniający do 49 osób, a 20 proc. średni przedsiębiorcy z maksimum 249 osobami na pokładzie. Badanie wykonano metodą ilościową, techniką CATI (wywiad telefoniczny) od 7 czerwca do 4 lipca 2018 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • pajaczek2 / 2018-11-23 13:24:43

    Wciąż mam ogromy potencjał jeśli chodzi o biurowce https://walterherz.com/pl/a/niezwykly-potencjal-polskiego-rynku-biurowego odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: