eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościUżytkowanie wieczyste, czyli jak samorządy uderzają w Polaków

Użytkowanie wieczyste, czyli jak samorządy uderzają w Polaków

2018-12-13 00:40

Użytkowanie wieczyste, czyli jak samorządy uderzają w Polaków

Bloki mieszkaniowe © bnorbert3 - Fotolia.com

Od 1 stycznia 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. I wprawdzie nadchodzące zmiany ucieszyły wielu Polaków, to jednak może okazać się, że ich radość zmącą plany Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, które najwyraźniej nie mają zamiaru łatwo oddać swoich gruntów. Okazuje się bowiem że te ostatnie wpadły na pomysł podwyższenia rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste, w efekcie czego wysokość opłaty za przekształcenie w prawo własności zamiast kilkuset złotych może wynieść nawet kilka tysięcy.

Przeczytaj także: Co zmieni koniec użytkowania wieczystego?

Wypowiedzenie w ostatniej chwili


Okazuje się, że tego rodzaju praktykę zastosowano w wielu regionach Polski. Polacy masowo otrzymują korespondencję informującą ich o podwyższeniu opłaty za użytkowanie wieczyste. Spora rzesza adresatów tych pism po prostu je ignoruje. Dopiero kontakt ze specjalistą uświadamia im, w jakiej sytuacji zostali postawieni.
– Nasz klient, posiadający udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu, zabudowanego blokiem mieszkalnym, zwrócił się do nas niedawno z zapytaniem: dlaczego – skoro od 1 stycznia jego prawo użytkowania wieczystego przekształci się w prawo własności – gmina przysłała mu podwyższenie opłaty za użytkowanie wieczyste? Początkowo chciał nawet zignorować to pismo, ponieważ podwyższenie opłaty nie wydawało się aż tak dotkliwe. Zwłaszcza, że i tak w przyszłym roku z uwagi na przekształcenie prawa, opłaty nie będzie musiał wnosić. Uświadomiliśmy go jednak, że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie odbywa się bezpłatnie. Konieczne jest uiszczenie opłaty, która domyślnie rozłożona jest na 20 lat, ale możliwa jest jej wcześniejsza spłata, z dodatkowymi bonifikatami. Wysokość tej opłaty jest uzależniona właśnie od wysokości rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Im większa opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, tym większa będzie po 1 stycznia 2019 r. opłata za przekształcenie tego prawa w prawo własności – tłumaczy Łukasz Rodak, aplikant radcowski z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

fot. bnorbert3 - Fotolia.com

Bloki mieszkaniowe

Im większa opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, tym większa będzie po 1 stycznia 2019 r. opłata za przekształcenie tego prawa w prawo własności.


Tym samym jasne staje się, dlaczego u schyłku roku jednostki samorządu terytorialnego niemal masowo wysyłają do użytkowników wypowiedzenie umów w zakresie dotychczasowych opłat za użytkowanie wieczyste gruntów. W ten właśnie sposób chcą sobie zagwarantować większe wpływy z opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
– Skarb Państwa i jego przedstawiciele składają wypowiedzenia właśnie teraz, aby zdążyć przed końcem roku i wejściem w życie ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Tymczasem w świątecznej zawierusze użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, mogą niestety przegapić 30-dniowy termin na złożenie stosownego wniosku sprzeciwiającego się podwyższeniu – alarmuje Daniel Reck z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

Co zrobić z wypowiedzeniem?


Wypowiedzenie przez gminę dotychczasowej wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości nie powoduje skutków od razu. Stosownie do brzmienia ustawy o gospodarce nieruchomościami, stanowi ono jedynie „propozycję” nowej opłaty. Użytkownik wieczysty ma 30 dni od dnia otrzymania tego wypowiedzenia na złożenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego bezpłatnego wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Brak złożenia takiego wniosku powoduje uznanie, że użytkownik wieczysty zgadza się na nową wysokość opłaty. We wniosku musi jednak wskazać, dlaczego nie zgadza się z podwyższeniem opłaty i wykazać błędy organu.

Na czym zatem oprzeć taki wniosek i zarzuty do zmiany opłaty?
– Każdą sprawę należy analizować indywidualnie, lecz najbardziej oczywistym zarzutem jest nieprawidłowe ustalenie wartości nieruchomości. Nową wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości ustala się bowiem w oparciu o operat szacunkowy, wyceniający wartość tej nieruchomości. Z różnych powodów operat taki może przedstawiać jej zawyżoną wartość, ale nie jest to powód do radości dla jej użytkowników wieczystych, wprost przeciwnie – im wyższa wartość nieruchomości, tym wyższa wartość opłaty rocznej, a w konsekwencji – opłaty za przekształcenie prawa w prawo własności. Warto zatem udać się do organu, który dokonał wypowiedzenia celem zapoznania się z operatem szacunkowym oraz sporządzenia jego fotografii lub kserokopii. W szczególnych przypadkach, konieczne może okazać się stworzenie własnego „kontroperatu” biegłego rzeczoznawcy, który wykaże prawidłową wartość nieruchomości – tłumaczy Łukasz Rodak.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: