eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyWynajem mieszkania bez mebli. Czy są na to chętni?

Wynajem mieszkania bez mebli. Czy są na to chętni?

2019-01-31 09:43

Wynajem mieszkania bez mebli. Czy są na to chętni?

Czy da się wynajmować mieszkania bez mebli? © bernardbodo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dla jednych to wygoda, dla innych problem, ale w Polsce mieszkania na wynajem są umeblowane. Kiedy to rzeczywiście jest potrzebne, i dlaczego to może być problem dla nowych, dużych inwestorów?

Przeczytaj także: Najem mieszkania: o czym warto pamiętać?

Naturalna kolej rzeczy


Jeśli weźmiemy pod uwagę wynajem mieszkań jedynie od lat ’90 ubiegłego wieku, czyli zasób z wolnego rynku, to przeważnie były i są to mieszkania umeblowane i wyposażone. Najpierw wynajmowane były mieszkania okresowo nie wykorzystywane przez właścicieli, i miały wtedy praktycznie całe wyposażenie kuchni, łazienki, pokojów, czasem nawet talerze. Około roku 2000 zaczęło się to zmieniać, poszukujący mieszkań widzieli na zdjęciach w ogłoszeniach „meble po babci” i poszukiwali lepszego standardu.

Od około dwóch lat widoczny jest trend inwestowania w mieszkania, kupowane często z rynku pierwotnego, co oznacza, że w ogóle są remontowane i wykańczane już z myślą o wynajmowaniu. Nie koniecznie oznacza to najtańsze materiały i standard, ale raczej trwałość i rozmaite „sprytne” zabezpieczenia: przed zalewaniem szafek w kuchni i łazience, obijaniem ścian klamkami i uchwytami, unikanie trudnych do sprzątania zakamarków. Obecnie oznacza to również zaprojektowanie całego mieszkania, wraz z meblami.

Kto potrzebuje mebli


Pośrednicy zajmujący się najmem ze swojego doświadczenia wnioskują, że wynajem mieszkania bez mebli trwa dużej i jest trudniejszy – mniej jest bowiem klientów poszukujących „pustych” mieszkań i posiadających swoje meble. Studenci, dawniej największa grupa najemców, i młodzi mobilni ludzie, raczej nie mają swoich łóżek, biurek i krzeseł, a jedynie komputer i kilka podstawowych przedmiotów codziennego użytku. Ze względu na mobilność nie nastawiają się na przenoszenie i transportowanie swoich zasobów czymś większym niż samochód osobowy.

Młodzi, dopiero usamodzielniający się ludzie nie mają zasobów, żeby kupować droższe przedmioty, bo bardzo często ich całe oszczędności pochłania kaucja i opłacenie pierwszego czynszu najmu mieszkania lub pokoju. Taki segment najemców wskazywały badania prof. Michała Rubaszka (SGH) z 2016 roku, gospodarstwa funkcjonujące z miesiąca na miesiąc stanowią 30-40% najemców.

Kiedy wynajem mieszkania z meblami jest problemem?


Problem z meblami pojawia się w momencie, kiedy najemcy nie są z tego najmłodszego i budżetowego segmentu, ale nieco zasobniejsi, czasem w związkach i po prostu z własnymi meblami. Jeśli zamiast rozkładanego łóżka ktoś życzy sobie zwykłe, płaskie i dodatkowy regał na kolekcję płyt, to właściciel ma dwie opcje: zabrać swoje i zaproponować najemcy puste miejsce, albo kupić na własny koszt inne meble, ryzykując, że kolejnej osobie nie będą znów pasować. I co robić z dobrym, ale niepotrzebnym przez najbliższy rok wyposażeniem?

Wynajem mieszkania bez mebli to dobra opcja np. dla rodziny z dziećmi, w przypadku której umeblowanie powinno być dostosowane do wieku i potrzeb najmłodszych, osoby o szczególnych potrzebach zdrowotnych. To na razie jest niewielka część rynku, ale powoli rosnąca, bo mobilność jest cenna, ale i własny fotel, stół i biurko są najwygodniejsze i najładniejsze.

Wypożyczanie, leasing i inne rozwiązania


Te dwie tendencje rynkowe stoją w sprzeczności: oferta mieszkania na wynajem powinna wyróżniać się obecnie jakością wyposażenia i od strony wizualnej, a z drugiej strony osoby najbardziej ceniące sobie tę jakość i meble poszukują pustego lokalu. Inwestorzy instytucjonalni, którzy przynoszą swoje wzorce z Europy Zachodniej i USA, traktują wyposażenie w meble jako dodatkową usługę, odpłatną opcję personalizacji oferty.

fot. mat. prasowe

Zestawienie kosztów wyposażenia mieszkania w najtańsze meble

Mimo że meble są sporym kosztem dla wynajmujących, to nie pojawia się na razie tendencja do wynajmowania pustych mieszkań.

Rynek usług dla firm zajmujących się najmem i jego obsługą bardzo intensywnie się rozwija i proponuje pewne rozwiązania dotyczące mebli. Można wynajmować wyposażenie wyłącznie do sesji zdjęciowych lub na czas akcji „dom otwarty”, czasem jest to w pakiecie usług home staging. Niektórzy właściciele korzystali z możliwości zwrotu mebli do sklepu, jeśli odpowiednio szybko znaleźli najemców z własnym wyposażeniem, ale to raczej przypadek, niż możliwe rozwiązanie systemowe. Pojawiają się oferty leasingu mebli dla firm wynajmujących, co pozwala utrzymać odpowiedni standard i dopasować meble do potrzeb najemców.

Powoli, w ramach koncepcji ekonomii cyrkularnej, wyłaniają się akcje i inicjatywy skierowane do osób fizycznych, czyli najemców i indywidualnych wynajmujących, które ułatwiają elastyczną wymianę mebli i ich dopasowanie do aktualnych potrzeb. Na razie zainteresowani są głównie uczestnicy rynku najmu, ale krąg zainteresowanych może się zwiększyć.

Podsumowanie


Mimo że meble są sporym kosztem dla wynajmujących, a często i problemem logistycznym (transport, wymiana, przechowywanie), to nie pojawia się na razie moda na wynajem mieszkania bez mebli. Póki co potrzeby najemców i sposób traktowania najmu – jako tymczasowego sposobu zaspokajania potrzeb – nie sprzyjają tak znaczącej zmianie oferty. Powoli najemcy zwiększają ilość swoich przedmiotów, a pary kupują wspólny stół, ale znaczące zmiany to przede wszystkim zmiany naszych przyzwyczajeń i nawyków, a to trudny proces.

Hanna Milewska-Wilk,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • wynajem bez mebli

    Jurek29 / 2019-02-08 09:45:20

    Niedawno odebrałem mieszkanie na Forum Wola, które kupowałem z myślą o wynajmie. Wystawiłem ofertę w necie i bez żadnego umeblowania mam już kilku chętnych. Myślę, że toniezłe rozwiązanie, jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, bo wielu ludzi ma swoje meble, które chętnie do mieszkania przywiozą. Tylko wiadomo, wtedy trochę mniejsze opłaty, ale przynajmniej nie płacę za wyposażenie, które nie zreszta nie wszystkim może sie podobać.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Megmaus / 2019-10-14 13:33:29

      Witam Jurku, nareszcie ktos trzezwo i logicznie myslacy. Uwazam nawet ze z czynszu schodzic nie musisz, jest dosyc klijentow dla ktorych wynajecie pustego mieszkania to nieosiagalny cel i sa oni gotowi zaplacic czynsz jak za umeblowane mieszkanie, ale nie miec obcych mebli na glowie i wprowadzic sie z wlasnymi meblami ktore lubia.
      Pozdrawiam
      Malgosia odpowiedz ] [ cytuj ]

  • MIESZKANIE BEZ MEBLI, DLACZEGO TAKIE NIEOSIAGALNE !!!!!

    Megmaus / 2019-10-14 13:26:00

    We wszystkich europejskich krajach wynajmuje sie mieszkanie bez mebli. Mamy tysiace mieszkan do wynajmunw Polsce, jest duzo Polakow powracajacych z zagranicy ze swoim dorobkiem i meblami. Nie zawsze jest mozliwe kupno wlasnego mieszkania od razu. Tak jest tez w moim przypadku. Jestem gotowa wynajac mieszkanie w Warzsawie bez mebli za taka sama sume jak z meblami, ale jak takie mieszkanie znalezc? to parodia dac do przechowania wlasne meble i mieszkac z cudzymi nierzadko starymi i strasznymi meblami, nie mowie juz o sypialni i materacu na ktorym spali obcy ludzie. Przechowanie mebli w kontenerze to miesieczny wydatek miedzy 900 a 1600 zloty, plus oplata wynajetego mieszkania z cudzymi meblami ktorych nie chcemy!! moze nareszcie wynajmujacy mieszkania zrozumieja ze nie tylko studenci szukaja urzadzone mieszkania, ale sa tez ludzie ktorych stac na wynajm dlugoterminowo, na kilka lat i ci klijenci maja juz wlasne meble i chca urzadzic mieszkanie wedlug wlasnego gustu i potrzeb. Mieszkana bez mebli sa na "wage zlota" takze wierze ze niedlugo cos sie tutaj zmieni. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: