Małe mieszkania w deficycie?
2019-02-13 10:36
Małe mieszkanie © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polacy wynajmują za małe mieszkania
Niewielkie lokale dwupokojowe są dość ważną częścią rynku
Popularność małych mieszkań, czyli lokali o powierzchni do 40 mkw. warto sprawdzić na przykładzie sześciu największych miast kraju. Te metropolie łącznie skupiają około 60% - 70% polskiego rynku deweloperskiego (zarówno pod względem popytu jak i podaży). Dane RynekPierwotny.pl z końca listopada 2018 r. wskazują, że na terenie sześciu analizowanych miast odsetek małych „M” jest bardzo zróżnicowany. Potwierdza to poniższy wykres przedstawiający udział lokali o powierzchni do 40 mkw. oraz kawalerek w całej ofercie deweloperskiej z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Wśród tych miast, najbardziej skrajne wyniki odnotowano na terenie:
- Łodzi (aż 13,3% mieszkań jednopokojowych oraz 19,0% mieszkań o powierzchni do 40 mkw.)
- Warszawy (tylko 13,4% mieszkań o powierzchni do 40 mkw.)
- Gdańska (jedynie 5,1% mieszkań jednopokojowych)
Wynik Łodzi jest dość zaskakujący, ponieważ to miasto zawsze cechowało się wysoką dostępnością cenową nowych mieszkań (w stosunku do zarobków). Trzeba jednak pamiętać, że w ostatnim czasie wzrosty cen nowego metrażu (do poziomu około 5600 zł/mkw.), znacząco pogorszyły dostępność łódzkich „M”. Dodatkowo w Łodzi najbardziej widoczne są niekorzystne zmiany demograficzne, które zwiększają popyt na małe mieszkania. Duża oferta kompaktowych łódzkich mieszkań może też stanowić odpowiedź na wzrost zainteresowania inwestycyjnym najmem. Jeżeli chodzi o Warszawę, to jej wynik prawdopodobnie jest efektem obecności rozbudowanego segmentu dużych i luksusowych lokali. Dzięki informacjom z poniższego wykresu łatwo można obliczyć, jaką część rynku pierwotnego reprezentują małe mieszkania dwupokojowe (do 40 mkw.). Pod koniec listopada 2018 roku, szacunkowy udział wspomnianych lokali był następujący:
- Warszawa - 5,6% oferty deweloperów
- Kraków - 8,5%
- Łódź - 5,7%
- Wrocław - 5,5%
- Poznań - 5,2%
- Gdańsk - 10,2%
Powyższe wyniki potwierdzają, że małe M2 są dość ważnym elementem rynku pierwotnego. Na terenie Gdańska, takie lokale w największym stopniu zastępują kawalerki.
fot. mat. prasowe
Udział małych mieszkań w ofercie deweloperów
Deficyt małych metraży można zauważyć m.in. w Warszawie
Odsetek kompaktowych mieszkań (do 40 mkw.) obliczony na podstawie danych RynekPierwotny.pl, warto porównać z długookresowym udziałem takich lokali w sprzedaży deweloperów. Odpowiednie zestawienie informacji popytowych i podażowych jest widoczne w poniższej tabeli. W ramach ogólnego porównania, zaprezentowano też udział mieszkań jednopokojowych na terenie każdej z sześciu metropolii.
fot. mat. prasowe
Porównanie popytu na małe mieszkania oraz ich podaży:
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Jurek29 / 2019-02-22 09:50:00
Zwłaszcza w stolicy powstają nowe osiedla z dużą liczbą małych mieszkań pod studentów i ludzi którzy zaczynają tu pracę. Moim zdaniem to dobrze, we wrześniu córka wyjeżdża na studia i też kupiliśmy jej kawalerkę na Green Mokotowie z tej okazji. A na większe mieszkanie zawsze przyjdzie czas.
[ odpowiedz ] [ cytuj ]