Wynajem mieszkania III 2019
2019-03-28 13:35
Wynajem mieszkań coraz droższy © Sargis - Fotolia.com
Wynajem mieszkań coraz droższy. Ze wspólnego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że największe podwyżki objęły Toruń (18%), Łódź (13%) i Szczecin (10%). Dobrą wiadomością dla wynajmujących jest ciągle stabilny poziom rentowności inwestycji w nieruchomość na wynajem. W Katowicach i Łodzi sięga ona 8% przy założeniu, że lokal zamieszkiwany jest przez 12 miesięcy. Wynik ten należy również pomniejszyć o opodatkowanie oraz koszty ewentualnego kredytu.
Przeczytaj także: Wynagrodzenia rosną szybciej niż ceny najmu
Okazuje się, że jedynym z analizowanych miast, gdzie cena wynajmu mieszkania delikatnie spadła (-1% rdr) jest Gdynia. Przy jednoczesnym wzroście cen tamtejszych nieruchomości teoretyczna rentowność najmu jest tam najniższa. Przy założeniu, że mieszkanie jest zajęte przez cały rok wynosi ona 6% brutto. Jeśli okres ten wynosi 1 miesięcy, to wówczas jest to tylko 5,4% brutto.– Trzeba jednak dodać, że ta rentowność dotyczy sytuacji, gdy mieszkanie jest wynajmowane cały czas przez jedną osobę. W przypadku nieruchomości zlokalizowanych nad morzem faktyczna zyskowność może być znacznie wyższa, jeśli latem lokal jest wynajmowany turystom na doby, a poza sezonem mieszkają tam np. studenci. W takim przypadku zyskowność może być wręcz jedną z najwyższych. – tłumaczy Anton Bubiel z Rentier.io.
Koszt najmu i rentowność inwestycji w mieszkanie
Warto podkreślić, że mowa jest tu o rentowności brutto, co oznacza konieczność odliczenia odpowiednich podatków oraz innych, dodatkowych kosztów. W wyliczeniach nie uwzględniono np. ewentualnych kosztów kredytu na zakup mieszkania na wynajem, kosztów okresowych napraw i remontów, kosztów umów notarialnych, opłat sądowych, prowizji i opłat dla pośredników. Takie koszty mają charakter indywidualny w odniesieniu do konkretnej nieruchomości.
fot. Sargis - Fotolia.com
Wynajem mieszkań coraz droższy
W Katowicach i Łodzi najbardziej opłaca się kupić własne mieszkanie
Sprawdziliśmy również jak w poszczególnych miastach wygląda relacja kosztów wynajmu mieszkania do raty kredytu.
– We wszystkich analizowanych przypadkach koszt najmu jest wyższy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kredyt można zaciągnąć maksymalnie na 90% wartości mieszkania, a pozostałe 10% musimy pokryć z własnej kieszeni. Mimo to w Gdyni i Gdańsku koszt najmu i rata kredytu są bardzo do siebie zbliżone. Warto jednak pamiętać, że posiadacze mieszkań nad morzem mogą pozwolić sobie na tak niekorzystny stosunek raty kredytu do przychodów z najmu, gdyż latem uzyskują wysokie przychody za wynajem lokalu turystom na doby. Z kolei mieszkańcom Katowic i Łodzi wyjątkowo opłaca się kupić mieszkania na własność, gdyż koszt najmu jest tam bardzo wysoki w porównaniu do raty kredytu. Miesięcznie na wynajem trzeba wydać ok. 500 zł więcej niż na ratę. – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.
Jak to policzyliśmy
Wyliczenia sporządzono na podstawie 26 501 ogłoszeń wynajmu oraz 55 679 ogłoszeń cen sprzedaży mieszkań. Te ostatnie wykorzystano od oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem. Powyższa analiza dotyczyła mieszkań występujących w ogłoszeniach internetowych w okresie od 1 do 28 lutego 2019 r. Przeciętne ceny oznaczają medianę zbioru dla danego miasta.
Przeczytaj także:
Ceny najmu powoli w górę
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
najem mieszkań, inwestycja w mieszkanie, inwestycje w nieruchomości, rentowność wynajmu
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)