eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościPierwotny rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2019

Pierwotny rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2019

2019-05-02 12:05

Pierwotny rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2019

Nowe mieszkania © Ourson+ - Fotolia.com

Pierwotny rynek mieszkaniowy w naszym kraju powoli się stabilizuje, a ceny mieszkań ciągle rosną, choć już nie tak dynamicznie jak miało to miejsce ostatnio. W I kwartale br. deweloperzy aktywni na sześciu największych rynkach naszego kraju zdołali sprzedać 16,5 tys. mieszkań, powtarzając tym samym wynik z ostatnich trzech miesięcy minionego roku. Opóźniony boom daje o sobie znać w Łodzi i Poznaniu, gdzie w badanym okresie padały rekordy sprzedażowe. To niektóre wnioski, do których prowadzi opracowany przez JLL raport "Rynek mieszkaniowy w Polsce Q1 2019".

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkań deweloperskich w 2024 roku

W pierwszym kwartale wyniki w sektorze mieszkaniowym nie odnotowały żadnych zaskakujących zmian. Pomimo dość wyraźnego spadku (-12,5% k/k) ilości nowych wprowadzeń firmy deweloperskie zdołały ustabilizować proces uruchamiania nowych inwestycji, a liczba mieszkań, które trafiły na rynek na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy (67,9 tys.) dość znacznie przewyższyła ilość sprzedanych w tym samym okresie mieszkań (62,9 tys.). Na skutek zrównoważenia popytu oraz ustabilizowania sytuacji panującej w sektorze budowlanym udało się również zahamować dynamiczny wzrost cen. Na rynku krakowskim, trójmiejskim i poznańskim przeciętne ceny mieszkań utrzymały poziom z końca minionego roku, a w Łodzi wzrosły o zaledwie 1,3%.

Mniej zakupów gotówkowych


Ani odpowiednio wysoka podaż, ani stabilizacja cen nie pozwoliła jednak deweloperom działającym na największych rynkach istotnie zwiększyć w pierwszym kwartale roku liczby transakcji, a firmy działające we Wrocławiu i Trójmieście odnotowały w porównaniu z grudniem procentowo nawet dwucyfrowe spadki.

Mniejsza liczba transakcji jest w dużej mierze związana ze spadającym popytem ze strony prywatnych inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Rosnące ceny zmniejszyły istotnie rentowność najmu takich mieszkań, a nabywcy, zwłaszcza ci najbardziej zamożni, kupujący mieszkania za gotówkę, decyzję o inwestycji odłożyli na później.

fot. Ourson+ - Fotolia.com

Nowe mieszkania

Deweloperzy działający w sześciu największych miastach Polski sprzedali w pierwszym kwartale br. 16,5 tysiąca nowych mieszkań i tym samym powtórzyli wynik z ostatniego kwartału 2018 r.


Boom na najmniejszych rynkach


Ciekawie natomiast przedstawia się sytuacja w Poznaniu i Łodzi, miastach o najmniejszej skali obrotów na rynku pierwotnym. One właśnie teraz przeżywają swój boom. O ile w pozostałych (Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście) najwyższe wolumeny transakcji przypadały na wybrane kwartały 2017 roku, to w Poznaniu i Łodzi rekordy padły właśnie teraz. Na rynku poznańskim sprzedano 1700 mieszkań (+36% k/k), a w Łodzi 1300 (+26% k/k).
„Jeśli wziąć pod uwagę, że jeszcze w 2017 r. w Łodzi liczba sprzedanych mieszkań oscylowała w granicach 800 kwartalnie, to wynik przekraczający 1300 jednostek jest imponujący. Jest to nagroda dla deweloperów działających w tym mieście za wyjątkowo wysokie i atrakcyjne wprowadzenia w poprzednich kwartałach. Jeśli podobnie na zwiększenie oferty zareagują nabywcy z Poznania, to rekord sprzedażowy w tym mieście jeszcze przed nami”, komentuje Katarzyna Kuniewicz, Dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL.

Szanse i zagrożenia


Zdaniem Kazimierza Kirejczyka, Wiceprezesa Zarządu JLL
„Polski rynek deweloperski wciąż funkcjonuje na bardzo wysokich obrotach. Choć w większości miast sprzedaż zmalała w porównaniu z rekordami odnotowywanymi w 2017 r., to polskie metropolie pozostają na tle innych miast w regionie i Europie liderami w liczbie mieszkań budowanych na sprzedaż”.

Zdaniem autorów raportu Rynek Mieszkaniowy w Polsce Q1 2019 nie oznacza to jednak, że branża nie ma powodów do niepokoju. Kluczowa dla stabilności sektora jest równowaga pomiędzy popytem a podażą i to właśnie ona przez ostatnie lata zapewniała wzrost polskiej mieszkaniówce. Z punktu widzenia elastyczności podaży kluczowe będą planowane zmiany legislacyjne, w tym m. in. planowane przywrócenie możliwości nabywania gruntów rolnych w granicach miast i nowa ustawa o planowaniu przestrzennym. Po stronie popytu czynnikiem hamującym mogą być kolejne wzrosty cen, nieuniknione przy dalszym ograniczaniu podaży.
„Szansą pozwalającą w najbliższych latach na utrzymanie dotychczasowego wolumenu transakcji jest coraz większa liczba i aktywność funduszy inwestycyjnych zainteresowanych nabyciem całych budynków mieszkaniowych z myślą o długoterminowym wynajmie. Coraz więcej firm deweloperskich zaczyna traktować inwestorów instytucjonalnych jako równoległą ścieżkę sprzedaży mieszkań”, komentuje Paweł Sztejter, Dyrektor Działu Rynku Mieszkaniowego, JLL.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: