eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościNajem krótkoterminowy, czyli samowolka inwestora?

Najem krótkoterminowy, czyli samowolka inwestora?

2019-05-08 00:34

Najem krótkoterminowy, czyli samowolka inwestora?

Klucze © kwanchaift - Fotolia.com

Najem krótkoterminowy to rozwiązanie, które znajduje na światowych rynkach coraz to większą rzeszę swoich zwolenników. Nie inaczej jest w Polsce. Ci, którzy zastanawiają się nad taką formą inwestycji, powinni poznać ostatnie stanowisko Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Szef tego resortu, w odpowiedzi na interpelację poselską, doszedł bowiem do wniosku, że najem krótkoterminowy może zostać uznany za samowolną zmianę sposobu użytkowania lokalu.

Przeczytaj także: Indywidualny wynajem mieszkania: jakie perspektywy?

Problematyczny najem krótkoterminowy


Najem krótkoterminowy budził wiele kontrowersji praktycznie już w chwili wejścia w życie tej konstrukcji. Środowisko zarządców nieruchomości, a także przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i samorządów wielokrotnie wskazywali, że instytucja ta nie jest do końca dopracowana i może rodzić wiele problemów. Na najmach krótkoterminowych tracą zwykli mieszkańcy domów wielorodzinnych. - wskazuje Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o., portal www.dzialkanadmorzem.pl. Oni bowiem muszą znosić sąsiedztwo lokali, które zostały zamienione na hotel. Z nich z kolei korzystają osoby, które najczęściej są na wakacjach i nie respektują zasad ciszy nocnej, robią głośne imprezy i często nie dbają o stan powierzonego im mieszkania. Przy czym zarządcy nieruchomości mają związane ręce. Żaden mechanizm nie pozwala im na skuteczne reagowanie w takiej sytuacji. W niektórych, atrakcyjnych turystycznie miastach dochodzi nawet do paradoksalnej sytuacji, w której inwestycje pustoszeją z uwagi na problematyczne sąsiedztwo "krótkoterminowych" najemców.

fot. kwanchaift - Fotolia.com

Klucze

Najem krótkoterminowy budził wiele kontrowersji praktycznie już w chwili wejścia w życie tej konstrukcji.


Interpelacja poselska PO


Ze względu na powyższe Jerzy Borowczak z Platformy Obywatelskiej zwrócił się z interpelacją do Ministra Inwestycji i Rozwoju. Wskazał w niej zgłaszane problemy, jak również podkreślił, że już wkrótce najem krótkoterminowy może okazać się kłopotliwy również dla osób poszukujących mieszkania do wynajęcia. Właściciele nieruchomości, myśląc o własnej wygodzie, z chęcią decydują się na najem krótkoterminowy. Dla najemców może on jednak okazać się wysoce problematyczny – nie daje im bowiem ani praw, ani też pewności, że w wynajmowanym mieszkaniu będą mogli pozostać na dłużej. W związku z tym poseł postanowił zapytać resort inwestycji i rozwoju o to, dlaczego wciąż nie podjęto prac legislacyjnych, dążących do uregulowania pewnych kwestii, związanych z najmem krótkoterminowym.

Odpowiedź Ministra Inwestycji i Rozwoju


Minister Inwestycji i Rozwoju, odpowiadając na interpelację poselską posła Platformy Obywatelskiej, wskazał, że kwestie krótkoterminowego wynajmowania mieszkań zostały uregulowane w przepisach ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Z kolei najem okazjonalny, wskazany w przepisach ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, ma zastosowanie wyłącznie do długoterminowego wynajmowania mieszkań – przypomina Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego


W ocenie Ministra Inwestycji i Rozwoju, mieszanie obu tych instytucji może natomiast powodować "zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, przez którą rozumie się w szczególności podjęcie lub zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń", co wskazano w art. 71 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane. Taka zmiana powinna natomiast zostać zgłoszona właściwemu miejscowo organowi administracji architektoniczno-budowlanej (z reguły staroście lub wojewodzie). Jeżeli organ stwierdzi natomiast, że zmiana ta narusza ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy albo innych aktów prawa miejscowego, a także może powodować zagrożenia dla ludzi lub mienia, wymaga to reakcji organu administracji publicznej.

Jak rozwiązać problem najmów krótkoterminowych?


Z kolei organ administracji publicznej, który stwierdzi zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, ma prawo wstrzymać użytkowanie budynku i ustalić wysokość opłaty legalizacyjnej. Dodatkowo właściciel budynku, który samowolnie zmienia jego przeznaczenie, podlega karze grzywny. Polskie prawo zawiera zatem mechanizm, który pozwala na rozwiązanie problemów najmów krótkoterminowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Najem krótkoterminowy, czyli samowolka inwestora?

    Jurek29 / 2019-05-10 09:36:10

    Mnie jakoś ten krótki najem nie przekonuje. Ciągle trzeba się tym mieszkaniem zajmowaći mieć je z tyłu głowy. Jak kupowałem mieszkanie od RObyga 2 lata temu, to od razu je wynająłem i ciągle mieszkają tam pierwsi lokatorzy. Kasa się zgadza, a ja mam spokój.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: