Deficyt mieszkaniowy i co jeszcze? Deweloperzy o kolejnych 10 latach na rynku
2019-06-16 00:22
Przeczytaj także: Popyt na nowe mieszkania nie maleje. Co dalej?
Michał Wawrzyniak, przedstawiciel DRN Concept Deweloper
Każdy kolejny rok to nowe wyzwania, często trudne do przewidzenia. Nadal z pewnością będziemy mierzyć się ze stale rosnącymi cenami wykonawstwa oraz materiałów budowlanych. Nadal ilość wolnych gruntów dostępnych w miastach będzie malała, choć obecnie dostępne zapewnią jeszcze rozwój rynku na blisko 5-10 lat.
Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest
Okres 10 lat jest spory, ale najbliższe miesiące, czy lata będą pełne wyzwań, między innymi ze względu na rosnące koszty materiałów i realizacji, czy malejącą podaż gruntów. Najlepiej będą radzić sobie deweloperzy z dużym portfolio realizacji i renomą. Łatwiej będzie im zmierzyć się z wymaganiami rynku, ale w przyszłość patrzymy optymistycznie.
Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady
Prognozujemy, że zainteresowanie nieruchomościami będzie spore przynajmniej w najbliższym czasie, ponieważ w Polsce, w porównaniu do Europy Zachodniej, można nadal dostrzec deficyt mieszkaniowy. Najbliższy czas będzie pełen wyzwań. Jedno z nich to nowelizacja ustawy deweloperskiej, tak ważna dla branży.
Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development
Zainteresowanie na rynku pierwotnym z pewnością nie zmaleje. Dane Głównego Urzędu Statystycznego są jednoznaczne - z roku na rok odnotowuje się coraz większą liczbę rozpoczętych budów oraz lokali oddanych do użytkowania. Warto nadmienić, że mimo tak dobrych statystyk, Polska nadal notuje deficyt mieszkaniowy w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. Dlatego najbliższe 10 lat będzie bardzo ważne dla rozwoju branży deweloperskiej.
Agnieszka Jałoszyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments
Możemy śmiało stwierdzić, że zainteresowanie branżą mieszkaniową nie zmaleje, ponieważ w porównaniu do krajów Europy Zachodniej w Polsce wciąż notujemy deficyt mieszkaniowy. Duży wpływ na branżę może mieć również nowelizacja ustawy deweloperskiej.
Lidia Kostrzewska przedstawiciel Kos-Dom
W związku ze wzrostem poziomu skomplikowania przepisów regulujących funkcjonowanie branży deweloperskiej, zaostrzeniem norm techniczno-budowlanych oraz systematycznym wzrostem cen materiałów i usług budowlanych branża deweloperska ulegnie ścisłej profesjonalizacji. Mniejsze firmy mogą być systematycznie eliminowane z rynku.
Izabela Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development
Ponieważ mieszkań na rynku ciągle brakuje sądzimy że w kolejnych latach popyt nadal będzie rósł z tendencją wzrostową. Lokale małe inwestycyjne będą sprzedawane najszybciej.
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)