Rolety zewnętrze, żaluzje, markizy. Ile kosztuje ochrona przed upałem?
2019-07-29 13:27
Mieszkanie © Friedberg - Fotolia.com
Przeczytaj także: Klimatyzator: ile kosztuje montaż i eksploatacja?
Przez Europę Zachodnią przechodzi kolejna fala upałów. W naszym kraju również będzie bardzo gorąco. Warto więc stosować sprawdzone pomysły, aby zapobiec nagrzewaniu się pomieszczeń, ale z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań.Największe możliwości w doborze samych okien oraz przesłon mają właściciele domów jednorodzinnych. Już w trakcie planowania inwestycji mogą wybrać okna, których szyby pokryte są powłokami termoizolacyjnymi (ograniczają znacznie ucieczkę ciepła z pomieszczeń zimą) oraz przeciwsłonecznymi, zauważają eksperci serwisu domiporta.pl. Ale mieszkańcy bloków, kamienic czy też budynków z apartamentami mogą również korzystać z nowoczesnych osłon przeciwsłonecznych do okien pionowych oraz dachowych. Jednak, aby zamontować modele zewnętrzne, muszą uzyskać zgodę zarządcy lub administratora budynku. Natomiast w kamienicach, które są wpisane w rejestr zabytków tego typu zmiany należy konsultować z konserwatorem.
Osłony zewnętrzne ograniczają przegrzanie pomieszczeń podczas upałów oraz wychłodzenie ich zimą. Dają również poczucie prywatności i eliminują szkodliwe działanie emitowanego przez słońce promieniowania UV, które powoduje płowienie wykończenia i wyposażenia wnętrz.
Rolety zewnętrzne
Ich pancerz wykonuje się z aluminium, stali lub PVC. Rolety działają przede wszystkim zniechęcająco na potencjalnych złodziei, chociaż nie wszystkie mają odpowiednie zabezpieczenia, które gwarantują ochronę przed włamaniem. Mogą być one obsługiwane ręcznie, ale przy przeszkleniach o dużej powierzchni bądź większej liczbie okien wygodniejsze jest sterowanie elektryczne.
Rafał Buczek z firmy Awilux, podpowiada, że wybór osłon zewnętrznych do mieszkania zależy w dużej mierze od tego, czy domawiamy przesłony, czy wymieniamy całe okno. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, klienci najczęściej decydują się na zakup rolet zewnętrznych z pancerzem aluminiowym. Są one wielofunkcyjnym wykończeniem okna. Gwarantują nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, wiatrem i zimnem.
Z kolei Dominika Majchrzak, kierownik ds. produktów w firmie VELUX, podkreśla, że rolety zewnętrzne na oknach dachowych bez względu na porę roku zapewniają optymalny komfort termiczny - latem redukują ilość wpadającego ciepła o 94%, a w zimie poprawiają izolacyjność okna nawet o 17%.
- Dają również efekt całkowitego zaciemnienia, wyciszają hałas z zewnątrz aż o 10 dB i poprawiają bezpieczeństwo, dodaje.
Okiennice
Produkowane są z drewna, aluminium i PVC. Skrzydła okiennic mogą być pełne, ażurowe lub łączone, np. na dole pełne, na górze zaś lamelki. Ażurowe okiennice mają lamelki stałe lub ruchome - te ostatnie ustawia się w różnej pozycji, dostosowując do kąta podania promieni słonecznych. Okiennice otwierają się uchylnie lub należy je przesunąć, podobnie jak w szafach wnękowych.
Nowoczesną odmianą okiennic są żaluzje fasadowe. Poziome lamelki z aluminiowej taśmy można podnosić i opuszać, a także zmieniać im kąt ustawienia, dzięki czemu mamy możliwość regulacji ilości światła wpadającego do wnętrza.
Markizy zewnętrzne
W standardowej wersji wykorzystywane są do zacienienia tarasów i balkonów. Ale w markizy można też wyposażyć okna elewacyjne oraz dachowe.
Wojciech Chronowski, manager produktu w firmie Fakro, wyjaśnia, że markizy umieszczone w oknach pionowych chronią przed ciepłem słonecznym do 8 razy skuteczniej niż rolety wewnętrzne. Jednocześnie tego typu osłony umożliwiają napływ naturalnego światła do pomieszczeń i zapewniają widok tego, co dzieje się na zewnątrz, gdyż wytwarzane są z różnym stopniem prześwitu np. 10, 6, 4 i 1%.
- Do wyboru mamy markizy obsługiwane ręcznie oraz w dwóch wersjach sterowania: zasilane prądem i sterowane za pomocą pilota w systemie bezprzewodowym oraz zasilane energią słoneczną. Te ostatnie mają panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na stopień nasłonecznienia – jeśli jest ono duże – markizy same się rozwiną, jeśli zaś jest pochmurna pogoda – samoczynnie się zwiną, tłumaczy Wojciech Chronowski.
W przypadku markiz na oknach dachowych tkanina w formie siateczki, z której są wykonane, nie ogranicza widoku na zewnątrz i redukuje ilość wpadającego ciepła nawet o 76%, przekonuje Dominika Majchrzak, kierownik ds. produktów w firmie VELUX.
Folie
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów folii okiennych - typu lustro weneckie (nie pozwala zajrzeć w ciągu dnia do wnętrza), dekoracyjne, ochronne („antywłamaniowe”), przeciwsłoneczne. Znaczna ich część łączy różne funkcje, żeby otrzymać pożądany efekt. Folie można naklejać od wewnątrz i zewnątrz, ale stosując to drugie rozwiązanie uzyskamy większą redukcję przenikania promieni słonecznych do pomieszczeń, podpowiadają eksperci serwisu domiporta.pl.
fot. mat. prasowe
Przeciwsłoneczne osłony okienne
Beata Zielińska, Analityk serwisu
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)