Nowych mieszkań szukamy coraz bardziej świadomie
2019-08-19 10:24
Przeczytaj także: Zakup mieszkania: liczba pokoi ważniejsza od metrażu?
Ewa Skibińska, marketing manager Nowa Papiernia, dyrektor marketingu RED Development
Zwiększyła się w stopniu znacznym. Rozwój rynku pociągnął za sobą zmiany świadomości, oczekiwań i preferencji klientów, którzy zaczęli ufać deweloperom i częściej kupować mieszkania. Kupno mieszkania to dokładnie przemyślana decyzja, bo rynek stał się bardziej konkurencyjny i jest na nim duży wybór. Popularniejsze stały się mieszkania pod wynajem, inwestycje premium czy lofty jak w naszej wrocławskiej Nowej Papierni. Polaków stać na więcej niż 10 lat temu. Przy wyborze mieszkania większego znaczenia nabrał dla nich standard budynku i jego walory estetyczne. We Wrocławiu modne stały się designerskie inwestycje w bliskiej odległości od miejsca pracy czy kulturowego serca miasta. Poznaniacy szukają mieszkań nie tylko w ścisłym centrum, ale również w spokojnych, zielonych okolicach takich jak Dębiec, gdzie przygotowujemy się do budowy czwartego etapu Red Parku. Klienci przestali bać się mieszkania na wysokich piętrach, bo wszędzie są teraz nowoczesne windy. Mieszkania z tarasami lub balkonami, z cudownym widokiem sprzedają się w pierwszej kolejności zarówno we Wrocławiu, jak i w Poznaniu.
Grzegorz Woźniak, prezes spółki Quelle Locum
Wielość ofert, a także łatwość ich przeglądania to jeden z powodów większej świadomości zakupowej Polaków. Klienci wiedzą jakiego standardu oczekiwać za daną cenę, zwracają uwagę na bliskość terenów zielonych, bogatą infrastrukturę, sąsiedztwo przedszkoli i szkół. Priorytetem wciąż jest cena, ale w porównaniu do sytuacji sprzed 10 lat, Polacy mogą pozwolić sobie na więcej. Dla spokojnej, zielonej lokalizacji są w stanie zamieszkać w dzielnicach oddalonych od centrum, gdzie ceny mieszkań są niższe, a komunikacja miejska jest równie sprawna.
Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo
Zmieniła się i to w wielu aspektach. Przede wszystkim większość klientów wie, jakiego produktu poszukuje, w jaki sposób ma zostać zaprojektowane mieszkanie, zorganizowane części wspólne, ogólnie jak ma wyglądać całe osiedle. Poza tym klienci są dużo bardziej zorientowani w przepisach prawnych, regulacjach dotyczących zakupu mieszkań od dewelopera. Mają też wyższe oczekiwania, szczególnie w przypadku droższych, bardziej prestiżowych inwestycji, jak np. Mazowiecka 72 w Krakowie. Do głównych czynników zwiększających świadomość klientów firm deweloperskich, należą ogólnodostępne informacje pochodzące ze stron internetowych, a także sama “dojrzałość” rynku; klienci nabywają kolejną nieruchomość, mając doświadczenie z poprzednich transakcji.
Bartłomiej Rzepa, ze spółki realizującej inwestycję Osiedle Symbioza
Klienci stali się bardziej wymagający, porównują różnorodne oferty, zadają wiele szczegółowych pytań; mają bardziej sprecyzowane potrzeby. Zwracają uwagę już nie tylko na samo mieszkanie, jego rozkład, metraż, lecz także na inwestycję jako całość, a więc atrakcyjne wykończenie części wspólnych, uwzględnienie w projekcie terenów zielonych, elementów małej architektury, udogodnień dla rodzin z dziećmi i osób aktywnie spędzających czas. Kluczowym elementem są także miejsca parkingowe w garażu podziemnym i na terenie osiedla.
Izabela Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development
Zdecydowanie tak, a wśród kluczowych czynników możemy wymienić Internet, programy telewizyjne (w stacjach o tematyce budowlanej), zmiany w ustawie deweloperskiej, programy: RNS i MDM. Do tego dochodzi dbałość o właściwie ulokowanie swoich funduszy.
Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development
Tak, a wynika to z kilku czynników. Klienci, szukający mieszkania lub domu od dewelopera, mają do wyboru całe spektrum możliwości – od ścisłego centrum Poznania, po modny Grunwald i Winogrady po popularne przedmieścia i w tym także gminę Swarzędz. Rynek pierwotny nadal się rozwija. Zanim nastąpi decyzja o zakupie nieruchomości, klient sprawdza dewelopera, jego wcześniejsze realizacje, a także dopytuje o szczegóły, np. możliwości aranżacyjne domu lub mieszkania. W tym kontekście można stwierdzić nawet, że proces zakupowy się wydłużył, ponieważ klient ma większy wybór, niż 10 lat temu.
Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady
Zdecydowanie tak, ponieważ liczy się standard. Przykładowo w naszej inwestycji mieszkańcy przechodząc przez części wspólne każdego budynku, zauważą, że podłogi ciekawie nawiązują do stylu loftowego. Na każdym poziomie, przy przejściach z klatki schodowej do korytarza, znajdzie się tablica z informacją dotyczącą budynku, piętra, a także numerów mieszkań. Dodatkowo będą wykończone balkony, tj. będzie gotowa posadzka i balustrady. Takie detale podkreślają wyższy standard, a klienci o to dopytują.
Adam Urbański,Manager ds. Sprzedaży TDJ Estate
W ciągu ostatniej dekady świadomość zakupowa klientów zdecydowanie wzrosła, podobnie jak zwiększyły się ich oczekiwania. Dziś osoby poszukujące mieszkania mogą wybierać spośród bardzo rozbudowanej oferty rynkowej. Stąd też porównują, analizują, sprawdzają i kalkulują. Choć nadal kluczowe w procesie decyzyjnym pozostają cena i metraż, to inwestycje są oceniane w szerszej perspektywie. Coraz większą uwagę zwraca się na standard projektu - architekturę budynków, wykończenie części wspólnych, dostępność garaży podziemnych. Każde dodatkowe udogodnienie proponowane przez dewelopera działa na korzyść inwestycji, ponieważ klienci poszukują projektów kompleksowych, które zapewnią im wysoką jakość, wygodę i bliskość wszystkich miejsc ważnych z perspektywy życia codziennego (pracy, szkoły, punktów handlowo-usługowych). Liczy się także otoczenie - zagospodarowanie zieleni, mała architektura, place zabaw i miejsca służące do rekreacji. Oferty są analizowane przez klientów bardzo wnikliwie, nie pozostawia się żadnych znaków zapytania.
Jan Kaczmarek przedstawiciel firmy Kos-Dom
Mijająca dekada przyniosła liczne zmiany na rynku nieruchomości, w tym wzrost świadomości zakupowej. Dziś większość klientów szuka przestrzeni przyjaznej do życia. Miejsca, gdzie można odpocząć, wyciszyć się po całym dniu. Widoczne są dwa trendy. Z jednej strony istnieje duże zainteresowanie inwestycjami położonymi w centrum miasta, z drugiej zaś stale rosnąca popularność gmin podmiejskich. Istotne znaczenie ma otoczenie inwestycji, a więc widok z okna, dostęp do infrastruktury miejskiej, szkoły, punkty usługowo-handlowe, a także niskie koszty utrzymania, które wynikają z rozwiązań własnościowych i projektowych zastosowanych przez dewelopera.
Świadomość zakupowa i potrzeby osób szukających własnych czterech kątów rosną. W przypadku domów kupujący zwracają uwagę na wielkość ogrodu, sporą swobodę aranżacyjną przestrzeni, jakość używanych materiałów podczas budowy, a także (może i przede wszystkim) historię dewelopera, a więc sukcesy poprzednich inwestycji, lata obecności na rynku.
Tomasz Pietrzyński z More Place
Z pewnością na przestrzeni ostatnich 10 lat zmieniła się świadomość nabywców szukających mieszkania czy domu. Pojawiło się więcej klientów inwestycyjnych, a osoby indywidualne kupujące pod własne potrzeby mają dostęp do szerszego zasobu informacji z rynku. Tak się dzieje za sprawą między innymi: rozpowszechnienia sieci społecznościowych, rozwoju pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości oraz większej liczby różnorodnych ofert mieszkań i domów.
Maciej Bartczak z firmy KM Building
W ostatnich 10 latach świadomość kupujących mieszkania czy domy z pewnością zwiększyła się. Może to być spowodowane rozwojem komunikacyjnym tzn. dostępem do internetu niemalże na każdym kroku, a co za tym idzie większym udziałem sieci społecznościowych w komunikacji oraz skróceniem czasu rozprzestrzeniania się informacji w ostatnim dziesięcioleciu. Łatwiej jest znaleźć informacje o ofertach, porównać je i przeanalizować rynek.
Małgorzata Orlicz-Rabiega z biura sprzedaży ST Deweloper
Internet, branżowe portale, fora na portalach społecznościowych, to miejsca wymiany doświadczeń i źródło wiedzy. Nagłaśnianie w mediach przypadków nieuczciwych deweloperów też nie pozostaje bez znaczenia. I dobrze. Klienci zadają mnóstwo pytań na etapie wstępnych rozmów, wszystko wyjaśniamy. Coraz więcej osób myśli o tym, by na etapie budowy wprowadzać zmiany funkcji pomieszczeń, czy elektryki.
Piotr Hryniewicz z firmy Inwestycje Hryniewicz.pl
Świadomość zakupowa osób szukających mieszkania rośnie każdego roku. Zainteresowani śledzą zmieniające się kwestie prawne, weryfikują ustawę deweloperską, a przede wszystkim coraz więcej szczegółowych pytań kierują do nas. Dla wielu mieszkanie to inwestycja życia, dlatego swoje fundusze (niejednokrotnie wspomaganie się kredytem) chcą właściwie ulokować.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)