Gdzie wynagrodzenia gonią ceny mieszkań?
2019-09-27 12:35
Gdzie wynagrodzenia gonią ceny mieszkań? © doidam10 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Alternatywne scenariusze dla rynku nieruchomości
Wiele analiz dotyczących podwyżek cen mieszkań oraz ich dostępności, koncentruje się na sześciu krajowych metropoliach (Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu oraz Gdańsku). W tych wiodących miastach skupia się około połowa obrotu lokalami mieszkalnymi. Ważną rolę odgrywają również rynki regionalne znajdujące się na terenie pozostałych miast wojewódzkich.Ich aktywizacja związana ze spadkiem bezrobocia i wzrostem wynagrodzeń jest istotną przyczyną rekordów dotyczących liczby sprzedawanych mieszkań. Warto zdawać sobie sprawę, że w mniejszych miastach wojewódzkich ceny mieszkań szybko rosły przez ostatnie kwartały. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy za tymi wzrostami nadążały pensje.
Używane „M” podrożały jeszcze szybciej niż nowe …
Przed sprawdzeniem zmian dostępności cenowej mieszkań z mniejszych miast warto dowiedzieć się, jak na takich rynkach drożał metraż. Długookresowe wzrosty cen 1 mkw. lokali z dziesięciu miast są dobrze widoczne na poniższym wykresie. Przedstawia on łączne zmiany dotyczące nowego i używanego metrażu na terenie następujących ośrodków miejskich: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin oraz Zielona Góra.
Informacje przedstawione poniżej wskazują, że w całym analizowanym okresie (I kw. 2013 r. - II kw. 2019 r.) średnie ceny używanych mieszkań podążały za stawkami notowanymi na rynku pierwotnym. Przyspieszenie tempa wzrostów stało się widoczne w II kw. 2017 r. Od tamtego czasu do II kw. 2019 r. nowy metraż z dziesięciu mniejszych miast wojewódzkich podrożał o 19%. Analogiczny wzrost dotyczący kosztów zakupu używanych mieszkań wyniósł 22%. Takie wzrosty o około jedną piątą (19% - 22%) w ciągu dwóch lat można ocenić jako bardzo szybkie.
fot. mat. prasowe
Zmiany średniej ceny mkw. mieszkań na mniejszych rynkach
Gorzej wygląda sytuacja z Łodzi, Szczecina i Lublina
Poniższa tabela odpowiada natomiast na pytanie, w których mniejszych miastach wojewódzkich wynagrodzenia nadążały za rosnącymi kosztami zakupu mieszkań (od I kw. 2016 r. do II kw. 2019 r.). Zestawienie przygotowane przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, prezentuje również sytuację dotyczącą sześciu metropolii.
fot. mat. prasowe
Zmiany dostępności mieszkań w miastach wojewódzkich
Tym razem największą uwagę warto jednak zwrócić na mniejsze ośrodki miejskie. Wśród nich pozytywnie wyróżniają się Kielce. Na terenie tego miasta średnia dostępność mieszkania (nowego i używanego) za przeciętne wynagrodzenie netto z sektora przedsiębiorstw wzrosła bowiem o 8%. Istotny wzrost (+4%) był widoczny również w Bydgoszczy.
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)