eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościREIT-y szansą na wyższe emerytury?

REIT-y szansą na wyższe emerytury?

2019-10-17 13:30

REIT-y szansą na wyższe emerytury?

REIT-y szansą na wyższe emerytury? © Imagepocket - Fotolia.com

Mamy 17 października, co oznacza, że właśnie upłynął rok od ostatniej aktywności naszego ustawodawcy w zakresie prac nad ustawą o REIT-ach (z ang. Real Estate Investment Trust). Równo przed 12 miesiącami opublikowano sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych, w którym proponowano wprowadzenie do polskiego porządku prawnego statusu firmy inwestującej w najem nieruchomości (F.I.N.N.), będącej spółką akcyjną, której główną działalnością byłby wynajem nieruchomości mieszkaniowych. Czy Sejm nowej kadencji zajmie się tą kwestią?

Przeczytaj także: Spółka typu REIT - Real Estate Investment Trust

„Gorąco kibicujemy tej idei. Model biznesowy REIT działa na świecie z powodzeniem już ponad 50 lat i stanowi doskonały sposób inwestowania, w tym m.in. na dodatkową emeryturę, również dla inwestorów z mniej zasobnymi portfelami” – podkreśla Jakub Pacholec, Zarządzający Funduszami w Mount TFI.

Już przed rokiem reprezentanci działających na rodzimym rynku funduszy inwestycyjnych niemal chórem podkreślali, że wprowadzenia REIT-ów (lub FINN-ów, bo tak nazwał je nasz ustawodawca) to krok we właściwym kierunku. Jest on zasadny chociażby ze względu na fakt, że polski rynek nieruchomości na wynajem w Polsce nie podlega obecnie nadzorowi, o czym niejednokrotnie już przypominały KNF i UOKiK.
„REITy są bardzo wdzięcznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oszczędzanie w celach emerytalnych. Wypłacają regularne i wysokie (dzięki zwolnieniu z CIT) dywidendy, które historycznie rosły co najmniej tak szybko jak inflacja. Dodatkowo dochodzi argument przynajmniej częściowej repolonizacji nieruchomości komercyjnych. W Stanach Zjednoczonych 40% gospodarstw domowych posiada akcje REITów, w Polsce zaś fundusze nieruchomościowe stanowią łącznie mniej niż 1% aktywów pod zarządzaniem TFI – to gigantyczna dysproporcja” – dodaje Jakub Pacholec, Zarządzający Funduszami w Mount TFI.

W myśl ustaleń zawartych w projekcie ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości, na częściowe zwolnienie z podatku dochodowego mogłyby liczyć te podmioty, które zajmują się inwestowaniem w nieruchomości z sektora mieszkaniowego.

fot. Imagepocket - Fotolia.com

REIT-y szansą na wyższe emerytury?

REITy są bardzo wdzięcznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oszczędzanie w celach emerytalnych.


„Ograniczenie możliwości inwestycyjnych tylko do sektora mieszkaniowego spotkało się z krytyką środowiska. Trudno bowiem znaleźć powód, dla którego przeciętny Kowalski nie mógłby stać się współwłaścicielem galerii handlowych czy parków logistycznych. Mamy bardzo różnorodny i rozwijający się rynek nieruchomości komercyjnym. W samym 2018 roku wolumen transakcyjny przekroczył 7 mld euro. Cała branża zwraca również uwagę na samą mechanikę częściowego zwolnienia z podatku, która w praktyce spowodowałaby, że polskie REITy efektywnie wcale nie cieszyłyby się szczególnymi preferencjami podatkowymi. Według szacunków Mount TFI korzyść dla inwestora byłaby nie wyższa niż 0,5 punktu procentowego rocznie.” - dodaje Jakub Pacholec.

W ocenie ustawodawcy pojawienie się w obrocie na rynku regulowanym akcji spółek będących firmami inwestującymi w najem nieruchomości, czyli instrumentów o swoistym profilu ryzyka, stanowiących źródło dochodu pasywnego w postaci dywidendy, sprzyjałoby rozwojowi rynku kapitałowego w Polsce.

REIT-y to specjalne spółki lub fundusze inwestycyjne, które działając w oparciu o bardziej przyjazne regulacje prawne, ułatwiają inwestorom indywidualnym lokowanie kapitału na rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem, a ich wyróżnikiem jest m.in. specjalny przywilej podatkowy. REIT-y najbardziej rozpowszechnione są w Stanach Zjednoczonych, gdzie funkcjonują od 1960 roku. W Europie jako pierwsza instytucję REIT wprowadziła Holandia w 1969 roku. Dziś takie spółki istnieją w 16 państwach Unii Europejskiej, m.in. w Czechach i Niemczech.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: