Wynajem mieszkania III kw. 2019
2019-10-24 12:24
Przeczytaj także: Wynagrodzenia rosną szybciej niż ceny najmu
W stolicy wynajem mieszkania liczącego sobie 50 m2 to wydatek rzędu 2 864 zł miesięcznie. Całkiem sporo, zważywszy chociażby, że w przypadku Berlina, Kolonii i Dusseldorfu jest to równowartość ok. 2 882 zł. Do tego warto pamiętać, że wynagrodzenia w tych niemieckich miastach osiągają dwukrotnie wyższy poziom niż w Warszawie.Ten medal ma jednak dwie strony. Jeśli bowiem zestawić koszty wynajmu mieszkania z ratą kredytu, jaką przychodzi zapłacić za podobną nieruchomość, to szybko okaże się, że Warszawa jest wśród polskich miast przeciętniakiem. Czynsz, jaki trzeba zapłacić właścicielowi stołecznego mieszkania średniej wielkości jest o 19% niższy od raty miesięcznego zobowiązania z tytułu kredytu. Średnio w 16 badanych przez nas miastach jest to natomiast 24%. Stolica jest więc poniżej średniej.
fot. mat. prasowe
Rentowność wynajmu
Największą rentownością wynajmu mogą pochwalić się Częstochowa i Sosnowiec.
Czynsz niemal 2-krotnie wyższy niż rata kredytu
Najwyższe czynsze w porównaniu do raty kredytu zaobserwowaliśmy w Sosnowcu, Częstochowie i Łodzi. W tych dwóch pierwszych czynsz za kawalerkę jest blisko 2-krotnie (o 88%) wyższy niż rata kredytu. W tych miastach szczególnie opłaca się więc kupić mieszkanie na własność zamiast wynajmować. Aby było to możliwe trzeba jednak posiadać kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności na wkład własny oraz zdolność kredytową. Problem też polega na tym, że zmiana (np. na większe) wynajmowanego mieszkania jest zdecydowanie łatwiejsza niż własnego.
fot. mat. prasowe
Koszt najmu a rata
W większości miast poddanych analizie koszty wynajmu nadal przewyższają ratę kredytu zaciąganego za zakup podobnego mieszkania.
Jak to policzyliśmy
Wyliczenia sporządzono na podstawie 72 877 ogłoszeń najmu oraz 94 115 ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Te dane wykorzystano do oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem. Prezentowana przez nas rentowność jest wartością brutto, czyli przed odliczeniem odpowiednich podatków oraz bez dodatkowych kosztów. Nie uwzględniono m.in. kosztów ewentualnego kredytu, zaciąganego na zakup mieszkania, kosztów okresowych napraw i remontów, kosztów umów notarialnych, opłat sądowych, prowizji i opłat dla pośredników. Takie koszty mają charakter indywidualny w odniesieniu do konkretnej nieruchomości. Powyższa analiza dotyczyła mieszkań występujących w ogłoszeniach internetowych z okresu od 01 VII do 30 IX 2019 r. Przeciętne ceny stanowią medianę zbioru dla danego miasta. Źródłem informacji o cenach najmu w Niemczech jest raport Real Estate Market Germany 2018 | 2019 opublikowany przez DZ HYP.
![Ceny najmu powoli w górę [© Freepik] Ceny najmu powoli w górę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/najem-mieszkan/Ceny-najmu-powoli-w-gore-261393-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)