Przetargi mieszkaniowe: gdzie, jak często, jakie ceny?
2020-02-11 13:46
Ile mieszkań trafia na przetargi? © exclusive-design - Fotolia.com
Niektóre mieszkania są sprzedawane w ramach procedury przetargowej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile takich lokali zmienia właścicieli co roku, a także jak wysokie są ich ceny.
Przeczytaj także: Program Pierwsze Mieszkanie szansą na pobudzenie rynku mieszkaniowego?
W ramach przetargów, sprzedawane są mieszkania należące do samorządów, przedsiębiorstw państwowych oraz spółdzielni. Artykuły i poradniki dotyczące mieszkań z przetargów, często informują o niskiej cenie wspomnianych lokali. Między innymi dlatego przetargi bywają postrzegane jako okazja do zakupu taniego lokum. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy opinia o okazyjnym charakterze przetargów jest w pełni uzasadniona.Informacje dotyczące liczby lokali sprzedanych na przetargach mieszkaniowych są bardzo rzadko prezentowane. Warto zatem poinformować, że takie dane podaje Główny Urząd Statystyczny. Wskazują one, że sprzedaż lokali mieszkalnych w ramach przetargów ma wielokrotnie mniejszą skalę niż normalny obrót rynkowy. Przez ostatnie lata, liczba mieszkań sprzedawanych podczas przetargów zmieniała się następująco:
- 2015 r. - 1703 lokale
- 2016 r. - 1659 lokali
- 2017 r. - 1561 lokali
- 2018 r. - 1578 lokali
Dane GUS mówią również, że przetargi mieszkaniowe mają miejsce w bardzo różnych częściach Polski. Jeżeli chodzi o 2018 rok, to najwięcej mieszkań podczas przetargów sprzedało się w następujących lokalizacjach:
- Gliwice - 87 lokali
- Wrocław - 78 lokali
- Zabrze - 76 lokali
- Łódź - 58 lokali
- powiat świdnicki - 53 lokale
- Bytom - 51 lokali
- Jelenia Góra - 50 lokali
- powiat lęborski - 44 lokale
- Białystok - 43 lokale
- powiat kłodzki - 32 lokale
fot. exclusive-design - Fotolia.com
Ile mieszkań trafia na przetargi?
Bardzo interesujące są również dane dotyczące średniej ceny lokali sprzedawanych na przetargach mieszkaniowych. Przez ostatnie lata, taka przeciętna cena wyglądała następująco:
- 2015 r. - 2306 zł/mkw.
- 2016 r. - 2448 zł/mkw.
- 2017 r. - 2447 zł/mkw.
- 2018 r. - 2617 zł/mkw.
Pomimo stopniowego wzrostu, analizowana stawka za 1 mkw. z 2018 r. była bardzo atrakcyjna i prawie dwa razy niższa od ogólnopolskiej średniej. Tak niska cena lokali sprzedawanych na przetargach mieszkaniowych wynika z faktu, że wiele wspomnianych „M” znajduje się w małych miejscowościach i cechuje słabym stanem technicznym.
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu
Przeczytaj także:
Jak wojna wpływa na rynek mieszkaniowy? Ceny mieszkań w górę?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)