eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJaki sposób na skuteczny podział działki?

Jaki sposób na skuteczny podział działki?

2020-04-18 00:50

Jaki sposób na skuteczny podział działki?

Działka © Schlegelfotos - Fotolia.com

Często otrzymujemy w spadku lub kupujemy duże działki rolne i budowlane. Mamy jednak plan na zagospodarowanie tylko części tego terenu. Zasadne okazuje się więc dokonanie jego podziału. Jak zrobić to skutecznie?

Przeczytaj także: Podział działki: dostęp do drogi i opłata adiacencka

Jak dokonać podziału nieruchomości?


Postępowanie o podział nieruchomości prowadzi się na wniosek lub z urzędu. Wniosek o dokonanie podziału składa się natomiast do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Do przeprowadzenia tej czynności konieczne jest sporządzenie wstępnego projektu podziału. Opracowuje się go na kopii mapy zasadniczej, a w przypadku jej braku na kopii mapy katastralnej uzupełnionej o niezbędne dla projektu podziału elementy zagospodarowania terenu.

Taki wstępny projekt powinien zawierać szereg niezbędnych informacji w tym między innymi granice nieruchomości podlegającej podziałowi, a także oznaczenie nieruchomości według danych z katastru nieruchomości oraz księgi wieczystej.

Szczegółowe zasady dotyczące możliwości podziału określonej nieruchomości wskazuje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości. Określone tam zostało między innymi to jakie przymioty powinny mieć wydzielone działki – kształt, powierzchnię, dostęp do drogi publicznej, możliwość odpowiedniego uzbrojenia.

fot. Schlegelfotos - Fotolia.com

Działka

Chcąc dokonać podziału dużej działki rolnej warto ją uprzednio odrolnić.


Działki budowlane a działki rolne


Należy jednak podkreślić, że trochę innymi prawami rządzi się podział nieruchomości o przeznaczeniu budowlanym i rolnym. Co do zasady reguł odnoszących się do działek budowlanych nie można stosować w kontekście działek rolnych. Wyjątkiem w tym zakresie jest sytuacja, w której dokonanie podziału nieruchomości rolnej spowodowałoby konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo spowodowałoby to wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara.

Oczywiście za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne należy uznawać nieruchomości wskazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, a także wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne, nieużytki i drogi, jeżeli nie ustalono dla nich warunków zabudowy lub zagospodarowania terenu.

Jak dokonać podziału dużej działki rolnej?


Chcąc zatem mimo wszystko dokonać podziału dużej działki rolnej warto ją uprzednio odrolnić. Taki proces jest możliwy i bardzo opłacalny. Działki budowlane przedstawiają bowiem zdecydowanie wyższą wartość niż te rolne. Trzeba jednak podkreślić, że proces odrolnienia jest dość czasochłonny i skomplikowany. W tym zakresie warto więc zasięgnąć rady specjalistów. Odrolnienie może bowiem wymagać podjęcia wielu złożonych czynności, a także przejścia przez niejedno postępowanie administracyjne.

Czy warto decydować się na podział nieruchomości?


Podjęcie decyzji o dokonaniu podziału nieruchomości musi zostać poprzedzone staranną analizą. Taki zabieg może być bowiem bardzo opłacalny, ale może też niczego nie zmienić w sytuacji życiowej wnioskodawcy. Każdą taką sprawę należy zatem rozpatrywać indywidualnie.

Bartosz Antos, Dyrektor ds. Nieruchomości | Saveinvest Sp. z o.o.,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: