Czy koronawirus opóźnia budowę mieszkań?
2020-06-05 00:20
Budowa © rsooll - Fotolia.com
Przeczytaj także: Czy spadło tempo budowy mieszkań?
Dane dotyczące toczących się właśnie budów mieszkań pochodzą z platformy obido.pl, która uruchomiła kampanię #nabudowach. W efekcie tego przedsięwzięcia deweloperzy prowadzący swoją działalność na największych polskich rynkach na bieżąco raportują postępy swoich prac. Z przesłanych przez nich informacji wynika, że liczba prowadzonych obecnie inwestycji mieszkaniowych jest bliska setki.Już na początku epidemii z rozmów konsultantów obido.pl z osobami szukającymi mieszkania powstała lista pytań i obaw, które pojawiły się w głowach klientów. Wśród nich najczęściej pojawiały się pogorszenie sytuacji zawodowej i/lub finansowej, pytania czy banki i kancelarie notarialne przyjmują normalnie klientów oraz obawa, czy na budowach nie ma postojów.
– Temat potencjalnych przestojów na budowach jest szczególnie istotny dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. A już w sytuacji ogólnej niepewności związanej z pandemią, rzetelna informacja jest na wagę złota. Ludzie chcą mieć poczucie, że zakup mieszkania przebiegnie bezproblemowo – mówi Justyna Lachowska, dyrektor zespołu wsparcia klienta obido, który cały czas jest na pierwszej linii kontaktu z szukającymi mieszkania.
fot. rsooll - Fotolia.com
Budowa
Kwestia ta interesuje oczywiście nie tylko osoby szukające mieszkania, ale tych, którzy już kupili i i czekają na zakończenie prac. Należy bowiem przypomnieć, że zdecydowana większość lokali dostępnych w ofertach deweloperów jest w budowie albo wręcz przed jej rozpoczęciem. Według danych firmy JLL w Warszawie mieszkania gotowe to mniej niż 10 proc. oferty deweloperów.
– Mieliśmy klienta, który zarezerwował mieszkanie w inwestycji z datą oddania w drugim kwartale przyszłego roku. Na stronie dewelopera nie znalazł informacji o aktualnym statusie budowy ani zdjęć. Pytał nas o opinię na temat dewelopera i sytuacji na budowie, bo słyszał od znajomego, że deweloperzy mają problemy z pracownikami – opowiada Justyna Lachowska z obido.
Ale choć, jak informował Polski Związek Firm Deweloperskich, z budów wyjechało około 30 proc. pracowników z Ukrainy, budowa mieszkań w większości przypadków przebiega bez opóźnień. Deweloperom sprzyjała łagodna zima, która nie spowodowała przerwania prac i na niektórych osiedlach wyprzedzają one harmonogram.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)