eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościCeny mieszkań spadną albo wzrosną. O co chodzi?

Ceny mieszkań spadną albo wzrosną. O co chodzi?

2020-06-26 15:26

Ceny mieszkań spadną albo wzrosną. O co chodzi?

Ceny mieszkań spadną albo wzrosną © Africa Studio - Fotolia.com

Wybuch pandemii wywołał ożywioną dyskusję na temat jej wpływu na rynek nieruchomości, a w szczególności na ceny mieszkań. Czy w cennikach deweloperów rzeczywiście widać efekt COVID-19? Z analizy przeprowadzonej przez serwis obido wynika, że jest on zauważalny – po okresie dynamicznych wzrostów stawki wydają się stabilizować. Co będzie dalej? Eksperci uważają m.in., że dobre mieszkania podrożeją, a te mniej atrakcyjne – będą tanieć.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań: oczekiwania na obniżki bez efektów

Popyt na mieszkania pod wpływem wirusa


Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez obido, koronawirus niewątpliwie obniżył popyt na rynku nieruchomości. Tego jednak można się było spodziewać - gospodarczy kryzys sprawił, że część Polaków, w tym również inwestorzy kupujący nieruchomości z myślą o zyskach z wynajmu, odłożyła zakupy na później. Teoria zakłada, że wraz z pikującym popytem ceny mieszkań najczęściej też spadają.

Popyt z kolei - jak wyjaśnia obido - w znacznym stopniu uwarunkowany jest polityką kredytową banków. Jeśli te solidnie przykręcą kurek z kredytami, wiele osób zostanie odciętych od finansowania, pozbawionych możliwości zakupu mieszkania. Ale gdzieś będą musieli przecież mieszkać, trafią więc na rynek najmu. Może być więc tak, że spadek popytu „na własne potrzeby” w pewnym stopniu odbije się wzrostem popytu inwestycyjnego.

Niższa podaż mieszkań


Rzecz w tym, że do spadku popytu, musimy w tym roku dodać spadek podaży. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w maju i kwietniu deweloperzy rozpoczęli budowę 12,4 tys. mieszkań. W tym samym okresie rok wcześniej było to 22,7 tys. lokali, czy o 80 proc. więcej. Z jednej strony stoją za tym przeszkody zewnętrzne (urzędy nadal działają w ograniczonym zakresie, co przekłada się na szybkość załatwienia formalności), ale jest i drugi powód spadku podaży.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Ceny mieszkań spadną albo wzrosną

Dobre mieszkania podrożeją, a te mniej atrakcyjne – stanieją.


Deweloperzy są świadomi obniżonego popytu, więc nie śpieszy się im z rozpoczynaniem nowych budów. Pojawiają się zarzuty, że to celowe zagranie po to, by nie spadły ceny mieszkań. Bardziej wiarygodnie brzmi jednak to, że nikt nie chce zostać z niesprzedanymi mieszkaniami, a na tę chwilę większość firm ma jeszcze co sprzedawać. Wielu deweloperów woli więc spokojnie obserwować sytuację i reagować na bieżąco.

Ceny nieruchomości mieszkaniowych stanęły w miejscu


Obserwując na bieżąco cenniki deweloperów obido jest w stanie natychmiastowo wychwycić ich zmianę. W styczniu i lutym średnie ceny mieszkań na wszystkich badanych rynkach (Kraków, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław) rosły. Pandemia natychmiast ten trend zatrzymała i od tego czasu obserwujemy niewielkie wahania w jedną lub drugą stronę. Gdy spoglądamy na ceny z szerszej perspektywy, to na początku czerwca były one nieco powyżej poziomu z początku stycznia. W Trójmieście było to na przykład o 5,1 proc. więcej, a we Wrocławiu o 2,4 proc.

Według deweloperów, dziś nie ma za bardzo przestrzeni na spadki cen. Marże są niewielkie, a ceny działek, robocizny czy materiałów budowlanych nie obniżyły się ani trochę. Spadek cen związany z obniżką kosztów byłby tak naprawdę korzystny dla wszystkich, bo kupujący mogliby kupić tańsze mieszkania i rozruszałby się rynek, a deweloperzy nie musieliby obniżać marż, na co nie za bardzo w ogóle mają przestrzeń.

Ceny mieszkań spadną albo wzrosną


Narodowa kwarantanna i skokowy wzrost czasu spędzanego przez Polaków w domu sprawiły, że ludzie zaczęli przywiązywać większą wagę do tego gdzie i jak mieszkają. Przestrzenne mieszkanie z balkonem, loggią, ogródkiem czy tarasem to nieporównywalnie lepsze miejsce do spędzania czasu niż lokal pozbawiony tych atrybutów. Przestrzeń potrzebna jest nie tylko do odpoczynku, ale i pracy, bo rozpoczęta w marcu epoka home office wciąż trwa.

W kolejnych kwartałach należy spodziewać się wzrostu popytu nie tylko na wygodne mieszkania, ale i osiedla z infrastrukturą z prawdziwego zdarzenia. Porządny plac zabaw czy teren zielony staną się istotnym czynnikiem decydującym o wyborze danej nieruchomości. A skoro będą chętni, to mogą wzrosnąć ceny takich nieruchomości. Tak samo jak mieszkań gotowych, bo tych z roku na rok w ofercie jest coraz mniej. Z danych firmy JLL wynika, że na największych rynkach odsetek gotowych mieszkań w ofercie deweloperów wynosi 8 procent. Firmy posiadające je w ofercie będą mogły sobie pozwolić na podwyżki stawek.

Z drugiej strony, mało atrakcyjne mieszkania będą w oczach klientów jeszcze mniej atrakcyjne, co spowoduje obniżkę ich cen i w efekcie dojdzie do większego rozwarstwienia stawek. Dobre mieszkania podrożeją, a te mniej atrakcyjne – stanieją.

Gratis zamiast obniżki ceny nieruchomości


Ale też spadki cen mieszkań nie nastąpią z dnia na dzień. Deweloperzy mają pod ręką inne narzędzia do walki o klienta niż redukcja stawek w cennikach. Do dyspozycji są bowiem najróżniejsze promocje w postaci czasowych obniżek na wybrane mieszkania lub gratisy. Zanim firma obniży ceny, najpierw da w cenie mieszkania miejsce postojowe lub ustali czasową promocję na najmniej chodliwe lokale.

Trzeba przy tym podkreślić, że promocje i gratisy były zawsze, obecnie jest ich trochę więcej. Ich obecność dyktują różne strategie sprzedaży u poszczególnych deweloperów. Jedni rozkręcają sprzedaż inwestycji promując mniej atrakcyjne mieszkania, a inni zostawiają je na sam koniec i dopiero wtedy, patrząc na aktualną sytuację, decydują co zaproponować klientom.

Warto zajrzeć w aktualnie przygotowane promocje. Bo wygląda na to, że deweloperzy są pewni siebie i nie spodziewają się spadków cen. Przykładowo Develia gwarantuje w promocji 3x0, że po podpisaniu umowy rezerwacyjnej można się z niej wycofać bez żadnej opłaty. PCG daje to samo w przypadku gdy klient otrzyma negatywną decyzję kredytową. Tarcza Ochronna Archicom przygotowana dla inwestorów to z kolei gwarantowany przez dwa lata najemca lub pokrycie kosztu dwuletniego wynajmu. Gdyby deweloperzy spodziewali się obniżek cen, nie dawaliby takich gwarancji. A od samego zaklinania rzeczywistości przez internautów, ceny nie spadną.

Najbardziej pomógłby temu spadek kosztów budowy lub uproszczenie procedur formalnych. Wygląda więc na to, że prawdopodobny scenariusz teraz to względna stabilizacja cen z wahaniami w jedną i drugą stronę. Na pewno skończył się czas dynamicznych wzrostów, ale na spektakularne spadki też nie ma co liczyć.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w sytuacji dynamicznych wzrostów cen najlepsze mieszkania często zaraz po wprowadzeniu do sprzedaży padają łupem osób, które kupują je inwestycyjnie – tylko po to, by po paru miesiącach czy roku je sprzedać z zyskiem (zanim jeszcze w ogóle budowa dobiegnie końca). W okresie stabilizacji cen pomysł taki nie ma prawa bytu, co oznacza, że kupujący na własne potrzeby będą mieli większy wybór.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ceny mieszkań spadną albo wzrosną. O co chodzi?

    karolinka / 2020-07-10 09:11:35

    na razie nie ma wielkiej różnicy, być może na zmiany trzeba będzie jeszcze poczekać ale ja się zdecydowałam na zakup mieszkania od Atala teraz bo mam dość wyrzucania pieniędzy na wynajem mieszkania odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: