Wynajem mieszkania: dobry czas dla lokatorów, gorszy na właścicieli
2020-11-04 12:40
Rentowność najmu ciągle na dobrym poziomie © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Indywidualny wynajem mieszkania: jakie perspektywy?
W sytuacji, gdy mieszkanie na wynajem zamieszkiwane jest tylko przez 6 miesięcy, rentowność netto sięga przeciętnie 1,4%. Jeśli natomiast uda się je wynająć na 11-miesięcy, to wówczas mamy już zysk wynoszący 4,0% netto. Przy 12-miesięcznym wynajmie zyskowność inwestycji podskakuje do poziomu 4,5%.To wszystko przy założeniu, że lokum kupione jest za gotówkę i po uwzględnieniu podatku, ubezpieczenia oraz innych kosztów, jakie wiążą się z utrzymaniem wynajmowanej nieruchomości.
Być może powyższe wyniki nie wyglądają imponująco, jednak warto pamiętać, że według NBP przeciętne oprocentowanie lokat bankowych zakładanych we wrześniu wyniosło 0,49%. Po odliczeniu podatku daje to 0,4% netto. Widzimy zatem, że wynajmowane przez zaledwie pół roku mieszkanie zarania trzykrotnie więcej niż lokata.
Należy też dodać, że jest jeszcze wiele innych czynników, które mogą zarówno sprawić, że wyniki będą gorsze jak i lepsze niż w niniejszym wyliczeniu.
Bardzo istotna jest cena zakupu. Jeśli lokal został kupiony kilka lat temu, przy niższych cenach, to rentowność będzie wyższa. Wyniki będą natomiast gorsze, jeśli właściciel zgodzi się na znaczącą obniżkę stawki za wynajem mieszkania. Dużo zależy też od tego czy mieszkanie zostało kupione z pomocą kredytu, czy też za „gotówkę”. Kredyt w niektórych przypadkach podwyższy zyskowność, a w innych sprawi, że niewielkie zyski zamienią się w straty. My do wyliczeń przyjęliśmy zakup bez udziału kredytu.
fot. mat. prasowe
Rentowność netto inwestycji w mieszkanie na wynajem
Dobry czas dla lokatorów
Dane na temat ofertowych stawek najmu w III kwartale pokazują niewielkie spadki. W 15 analizowanych przez nas miastach ceny najmu małych mieszkań spadły średnio o 1,44%. Średnie mieszkania również oferowane są taniej, ale jedynie o 0,13%. W segmencie dużych mieszkań czynsze najmu są natomiast minimalnie wyższe (o 0,39%) niż w III kw. 2019.
Przypomnijmy jednak, że był to okres jeszcze przed nasileniem się pandemii, kiedy wielu osobom wydawało się, że sytuacja wraca do normy. Wiele wskazuje na to, że w IV kwartale sytuacja najemców będzie zdecydowanie lepsza. Drastyczny wzrost zachorowań na koronawirusa sprawił, że zawieszona została działalność kilku branż, a nauka na uczelniach wyższych odbywa się zdalnie. Wiele mieszkań na wynajem będzie więc stało pustych i w miarę upływu czasu ich właściciele zaczną godzić się na większe ustępstwa cenowe.
Jest to więc zdecydowanie dobry moment, aby poszukać tańszego lokalu lub lepszego za takie same pieniądze jakie ktoś płaci obecnie.
fot. mat. prasowe
Ofertowe stawki za najem mieszkania
Jak to policzyliśmy
Rentowność netto, to zysk właściciela mieszkania na wynajem, ale już po uwzględnieniu wszystkich kosztów. Przy zakupie lokalu są to: prowizja pośrednika (3%), podatek od czynności cywilnoprawnych (2%), taksa notarialna oraz odświeżenie używanego lokalu i zakup mebli. W trakcie trwania wynajmu od uzyskanych przychodów odliczyliśmy czynsz, koszt ubezpieczenia mieszkania (0,1% rocznie), koszty zarządcy zajmującego się sprawami wynajmu (10% przychodu), podatek ryczałtowy (8,5%) oraz nakłady na odświeżenie lokalu co 10 lat oraz co 3 lata drobne naprawy.
Wyliczenia sporządzono na podstawie 81 624 ogłoszeń najmu oraz 117 889 ogłoszeń sprzedaży mieszkań (unikalnych, czyli z pominięciem duplikatów). Te dane wykorzystano do oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem. Powyższa analiza dotyczyła mieszkań występujących w ogłoszeniach internetowych z okresu od 01 VII do 30 IX 2020 r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)