Inwestycje mieszkaniowe przenoszą się na przedmieścia
2020-11-27 09:55
Deweloperzy budują na przedmieściach © luzulee - Fotolia.com
Deweloperzy stawiają na kameralność. Z danych opublikowanych przez CBRE wynika, że blisko połowa (47%) rozpoczętych od stycznia do września br. inwestycji mieszkaniowych wznosi się na terenie małych miast i miejscowości usytuowanych poza dużymi aglomeracjami. To dość sporo zważywszy, że rok temu odsetek ten sięgał 38%, a w minionych latach - jedynie 30%. Eksperci uważają, że jest to efekt zarówno topniejącej ilości atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych w aglomeracjach, jak i upowszechnienia się modelu pracy zdalnej.
Przeczytaj także: Nowe mieszkania pod miastem są tańsze, a jaka jest oferta?
Jeszcze do niedawna nowoczesne budynki wielorodzinne powstawały głównie w dużych miastach i aglomeracjach. Obecnie wyraźnie widać, że deweloperzy walczą również o nabywców zainteresowanych zamieszkaniem w bardziej kameralnych lokalizacjach. Tych ostatnich zresztą nie brakuje - nabywcy coraz częściej wybierają bowiem tańsze i położone z dala od śródmiejskiego tłoku mieszkania.Widać to wyraźnie zwłaszcza w tym roku. Trend suburbanizacji, czyli rozwoju infrastruktury mieszkaniowej na terenach podmiejskich, przybrał na sile. Pracownicy, którzy wiedzą, że w biurze mogą pojawić się rzadziej, częściej rozważają zakup mieszkania czy domu w mniejszym mieście z dobrym dojazdem do większych miejscowości – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert rynku mieszkaniowego w CBRE.
Udział inwestycji mieszkaniowych w największych aglomeracjach spada
Z analizy danych GUS przeprowadzonej przez CBRE wynika, że udział dużych miast i ich aglomeracji w liczbie mieszkań w rozpoczynanych w deweloperskich inwestycjach mieszkaniowych w latach 2005-2017 nigdy nie spadł poniżej poziomu 66%. Przez 9 lat w tym okresie udział ten przekraczał 70% - dotyczy to okresu 2005-2008 oraz 2013-2017. Natomiast od 2009 roku do 2012 roku wahał się od 66% do 69%.
Stopniowe odwrócenie tej tendencji rozpoczęło się dwa lata temu, kiedy deweloperzy zaczęli coraz mocniej skupiać się na budowaniu nieruchomości poza największymi miastami. W 2018 roku udział największych aglomeracji w rozpoczynanych inwestycjach deweloperskich wyniósł 64%, w kolejnym roku spadł do 62%, żeby w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku wynieść zaledwie 53%.
Przy tym o ile jeszcze pięć lat temu, w 2015 roku, budowę 62% nowych mieszkań deweloperskich rozpoczynano w granicach największych miast z 7 kluczowych rynków, a tylko dodatkowe 9% w ich obszarach aglomeracyjnych, o tyle w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku udział ten był równy odpowiednio 37% i 17%.
Zakładamy, że ta tendencja utrzyma się w kolejnych latach. Jeszcze na początku tego roku nikt nie mógł przewidzieć, że tendencje suburbanizacyjne zostaną wzmocnione przez dodatkowy czynnik, jakim stała się pandemia. Teraz wiemy, że podejmowanie decyzji o osiedlaniu się poza największymi miastami będzie łatwiejsze. Praca zdalna się spopularyzowała, co daje silny impuls do mieszkania poza aglomeracjami. Dodatkowo, zacięta walka między deweloperami o najlepsze grunty w największych miastach, skłania część rynku do szukania alternatyw, takich jak właśnie mniejsze miejscowości – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert rynku mieszkaniowego w CBRE.
Deweloperzy stawiają na miasta i miasteczka
Udział mniejszych miast i małych miejscowości w liczbie mieszkań w rozpoczynanych inwestycjach deweloperskich w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku wyniósł 47%. (Z tego 25% to mniejsze miasta wojewódzkie i powiatowe, a 22% to pozostałe nieduże miejscowości.) W latach 2005-2008 ten udział nie przekroczył 30%, natomiast do 2018 roku wahał się od 29% do 34%. Dwa lata temu już 36% nowych mieszkań w rozpoczynanych inwestycjach deweloperskich znajdowało się poza największymi aglomeracjami w Polsce, w 2019 roku jeszcze więcej, bo 38%.
Przeczytaj także:
Kurczy się oferta nowych mieszkań
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
inwestycje mieszkaniowe, nowe mieszkania, budowa mieszkań, oferta deweloperów, suburbanizacja
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)