Czy jest popyt na lokale usługowe w nowych osiedlach?
2021-07-25 00:20
Przeczytaj także: Ulice handlowe rozkwitają w osiedlach mieszkaniowych
Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Zauważamy coraz większe zainteresowanie lokalami usługowymi w naszych inwestycjach. Sytuacja może mieć związek z tym, że podczas pandemii różnego rodzaju usługi zlokalizowane w galeriach handlowych ucierpiały, gdyż całe obiekty były zamknięte. Natomiast lokale usługowe zlokalizowane na terenie osiedli, z bezpośrednim dostępem z zewnątrz w większości dobrze sobie radziły.
W naszej ofercie znajdują się jeszcze ostatnie gotowe lokale usługowe na sprzedaż lub wynajem w inwestycji Apartamenty Okopowa 59A na Woli, w pobliżu C.H. Westfield Arkadia oraz w osiedlu Warszawski Świt w dzielnicy Targówek.
Jeszcze w tym roku będzie oddany do użytkowania projekt Apartamenty Oszmiańska 20 w pobliżu stacji metra Targówek Mieszkaniowy, gdzie również dostępne są ostatnie lokale usługowe w parterze budynków. W czerwcu br. wprowadziliśmy do przedsprzedaży drugi etap inwestycji Metro Park na pograniczu Bielan i Żoliborza, w którym także znajdą się lokale usługowe. Najtańszy lokal usługowy w naszej ofercie można kupić w cenie od 427 tys. zł netto.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
Pandemia w przypadku wielu osób spowodowała zmianę systemu wartości. Cenniejszy stał się czas z bliskimi nawet kosztem większych wydatków czy mniejszych zarobków. Widzimy to w naszych zasiedlonych inwestycjach. Mieszkańcy zamiast jechać do oddalonego marketu po tańsze zakupy wolą zejść do sklepu w tym samym budynku a zaoszczędzony czas spędzić z dzieckiem na spacerze. Natomiast wzrost popytu na lokale usługowe nie tyle ma źródło w pandemii, co większym zainteresowaniu zakupami inwestycyjnymi.
Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development
Wszystkie lokale usługowe w nowym Osiedlu Natura 2 zostały sprzedane bądź zakontraktowane jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań. Obecnie nie mamy więc w ofercie tego typu lokali. Obserwujemy rosnący popyt na osiedla z pełną infrastrukturą. Przymierzamy się do realizacji samowystarczalnych i ekologicznych miasteczek ze szkołami, sklepami, powierzchnią biurową i usługami. Rozpoczęliśmy projektowanie tego typu osiedla pod Warszawą i w Poznaniu.
Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu Aurec Home
Zdecydowanie jest to dla nas istotna kwestia. Nasze projekty, Miasteczko Jutrzenki i Fabrica Ursus, mimo świetnej komunikacji z centrum miasta, są od niego oddalone. Koncepcja miasta piętnastominutowego jest nam bardzo bliska. Dbamy o to, by mieszkańcy osiedli mieli jak najlepszy dostęp do sklepów, restauracji i salonów usługowych, a rodzinom zapewniamy przedszkola na terenie osiedli. Sektor usługowo-handlowy chętnie z nami współpracuje, widząc w tym duży potencjał rozwoju.
Robert Urbański, prezes zarządu w Baltic Estate
Zainteresowanie lokalami usługowymi to jedna kwestia, a zmiany w funkcjonalności budynków to drugi i być może istotniejszy kierunek zmian. Do każdego projektu podchodzimy indywidulanie, ale oczywiście znajdujemy dla nich wiele cech wspólnych, które traktujemy jako standard. Myślę o podwyższonej akustyce, instalacji antysmogowej, pralni, paczkomatach, parkingach rowerowych i stacjach naprawy rowerów, boxach magazynowych, gniazdach ładowania samochodów, elektronicznych zamkach i oczywiście smart home. Ważną cechą naszych projektów jest również przestrzeń co working. Z dobrą paletą usług oraz dostępem do sieci mało i średniopowierzchniowych tworzymy tzw. miasto piętnastominutowe.
Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development
Koncepcja 15 minutowego miasta jest nam bardzo bliska. Życzylibyśmy sobie, aby monofunkcyjne dzielnice ustąpiły miejsca dobrze zaplanowanym osiedlom, gdzie faktycznie w kwadrans będzie można dojść lub dojechać do wszystkich miejsc realizujących nasze potrzeby. Skupisko kilku budynków z zaprojektowanymi na parterach lokalami usługowymi jest krokiem w dobrym kierunku. W budowanych przez nas inwestycjach od dłuższego już czasu obserwujemy wzrost zainteresowania lokalami usługowymi. Nabywają je, zarówno inwestorzy, wynajmując następnie lokal najemcom i traktując jako doskonałą lokatę kapitału, ale także nieduże firmy i przedsiębiorcy z zamiarem prowadzenia własnej działalności.
Nasz najnowszy projekt – FIQUS Marcelin jest inwestycją wielofunkcyjną, w której na parterze zaprojektowaliśmy lokale usługowe. Pomimo trwającej dopiero przedsprzedaży już połowa z nich znalazła nabywców. Podobnie, dużymi zainteresowaniem cieszyły się lokale w inwestycji ST_ART Piątkowo, którą z kolei planujemy zakończyć w trzecim kwartale bieżącego roku.
Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
W dotychczasowych projektach nie oferowaliśmy lokali usługowych na terenie realizowanych osiedli. Niemniej, zauważalne jest to, że klienci przy wyborze mieszkania czy apartamentu zwracają coraz większą uwagę na towarzyszącą danej inwestycji infrastrukturę oraz zaplecze usługowe. Przekłada się to na lokowanie inwestycji w okolicach, gdzie ta infrastruktura i dostęp do usług jest już rozwinięta bądź też prężnie się rozwija. Dlatego nasze obecnie projektowane inwestycje również są weryfikowane pod kątem zapotrzebowania na tego typu udogodnienia. Projekty staramy się umiejscawiać w lokalizacjach z pełną infrastrukturą. Najlepszymi przykładami mogą być inwestycje Grano Residence w gdańskim Śródmieściu, Osiedle Foresta w Gdańsku Piecki Migowo, czy Osiedle Zielone w gdańskim Jasieniu.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)