eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościBoom na domy jednorodzinne winduje ceny działek budowlanych

Boom na domy jednorodzinne winduje ceny działek budowlanych

2021-08-15 11:00

Boom na domy jednorodzinne winduje ceny działek budowlanych

Mamy boom na domy jednorodzinne? © tobisto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na branży budowlanej. Sytuacja na świecie wpłynęła na szybkość podejmowania decyzji dotyczącej zakupu nieruchomości gruntowych oraz na wzrost zainteresowania budową domów. Popularność domów jednorodzinnych stale rośnie, a trend ten jest silnie wzmacniany obawami przed kolejnymi falami pandemii oraz wprowadzeniem pracy zdalnej jako standardowego modelu działania. Coraz więcej osób docenia możliwość posiadania własnego domu z ogrodem lub działki rekreacyjnej.

Przeczytaj także: Sprzedaż działek rekordowa w 2020 roku

Do czynników wpływających na kształtowanie się cen działek budowlanych zaliczamy przede wszystkim:
  • lokalizację
  • kształt i rozmiar
  • dostępność drogi dojazdowej
  • dostęp do mediów
  • otoczenie działki oraz warunki zabudowy
  • jakość gruntu.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe działek budowlanych

W I połowie 2021 r. nastąpił znaczny wzrost cen ofertowych działek budowlanych


W I połowie 2021 r. nastąpił znaczny wzrost ofertowych cen działek budowlanych w niemalże wszystkich województwach.

Największe podwyżki można było zaobserwować w województwie dolnośląskim, gdzie ceny działek budowlanych w porównaniu do 2020 r. wzrosły o 28%, oraz w województwie podlaskim, gdzie ceny wzrosły o prawie 32%. Znaczny trend wzrostowy występuje również w województwie warmińsko-mazurskim (↑26%), a także w województwie wielkopolskim (↑27%). Jedynym województwem, gdzie zaobserwowano spadek, jest województwo podkarpackie (↓12%), natomiast w województwie łódzkim ceny utrzymują się na stałym poziomie.

W czerwcu 2021 r. najwyższe ceny ofertowe występowały w województwie mazowieckim. Za 1 m2 gruntu trzeba było zapłacić średnio 232 zł. Drugie miejsce zajęło województwo pomorskie, gdzie średnia cena ofertowa działki budowlanej wyniosła 190 zł/m2. Podium zamyka województwo małopolskie z ceną 171 zł/m2. Grunty pod zabudowę osiągnęły najniższe ceny w województwach: podkarpackim (74 zł/m2), lubuskim (85 zł/m2), warmińsko-mazurskim (91 zł/m2), opolskim (92 zł/m2) oraz kujawsko-pomorskim (93 zł/m2).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż w pierwszym półroczu 2021 roku rozpoczęto budowę ponad 54 tysięcy domów jednorodzinnych. Jest to wynik wyższy o 22% w porównaniu do tego samego okresu w 2020 roku. Od stycznia do czerwca 2021 roku wydano ponad 60 tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych dla inwestorów indywidualnych, czyli o prawie 29% więcej niż w pierwszej połowie 2020 roku. W ubiegłym roku wydano 101,6 tys. pozwoleń, co stanowi wzrost o 5 procent w porównaniu do 2019 r.

fot. mat. prasowe

Zainteresowanie zakupem lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych

Od stycznia do czerwca 2021 liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych dla inwestorów indywidualnych wzrosła o blisko 29%


Analizując wyniki dotyczące zainteresowania zakupem poszczególnych typów nieruchomości można zauważyć, że spada popularność lokali mieszkalnych na rzecz wzrostu zainteresowania domami jednorodzinnymi.

Obecnie obserwujemy znaczny spadek liczby ogłoszeń, co oznacza, że działek budowlanych nie przybywa. We wszystkich województwach spada liczba ofert sprzedaży działek.

Największy spadek odnotowano w województwach: podlaskim (↓24%), pomorskim (↓23%) oraz zachodniopomorskim i śląskim (↓21%). Wyjątek stanowi województwo podkarpackie, gdzie liczba ogłoszeń na koniec drugiego kwartału wzrosła o 4 procent. Malejąca podaż ogłoszeń ma znaczący wpływ na wzrost cen gruntów niezabudowanych. Największy wzrost odnotowano w miejscowości Kosakowo (woj. pomorskie), gdzie ceny ofertowe działek wzrosły o 20 procent w porównaniu do pierwszego kwartału i o aż 35 procent w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

W ciągu ostatniego roku można zaobserwować ciągły wzrost cen działek budowlanych. Na rosnący popyt nieruchomości gruntowych niezabudowanych niewątpliwie wpływ mają niskie stopy procentowe. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na popularność działek, jest rosnąca inflacja. Polacy chętnie inwestują swoje oszczędności w nieruchomości. Dodatkowo wzrost cen gruntów niezabudowanych jest stale napędzany przez rosnące ceny lokali mieszkalnych oraz domów. Według analityków rynku nieruchomości osoby, które planują zakup działki, powinny pospieszyć się z podjęciem decyzji, ponieważ prawdopodobnie za 5 lat ceny mogą poszybować mocno w górę.

Dominika Gocalińska Specjalista ds. Relacji z Klientami

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: