eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościCertyfikat ekologiczny budynku. Co oznacza BREEAM?

Certyfikat ekologiczny budynku. Co oznacza BREEAM?

2022-03-20 00:45

Certyfikat ekologiczny budynku. Co oznacza BREEAM?

1,1 tys. budynków w Polsce ma certyfikat ekologiczny © pixabay.com

Certyfikat ekologiczny posiada 1,1 tys. polskich budynków, co czyni nas pod tym względem lidera regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Certyfikowane obiekty działają zgodnie z zasadami, które uwzględniać muszą kwestie związane z ESG. Co je wyróżnia?

Przeczytaj także: Certyfikat BREEAM, LEED, Zielony Dom i inne: co je różni?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co oznacza certyfikat ekologiczny budynku?
  • Ile budynków w Polsce ma certyfikat BREEAM?
  • Jak ważny dla zrównoważonego rozwoju jest etap projektowania i procesu budowlanego.?

Dowodem na spójność budynku z zasadami zrównoważonego rozwoju jest certyfikat, nadawany w jednym z systemów: BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL. To klasyfikacje, które różnią się między sobą, ale wspólnym mianownikiem każdej z nich jest zachowanie równowagi pomiędzy czynnikami ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi podczas projektowania, budowania i użytkowania budynku.

W Polsce najwięcej, bo prawie 8 na 10 certyfikowanych budynków posiada oznaczenie BREEAM, które wymaga zatrudnienia licencjonowanego asesora i jest odnawialne. Certyfikat powstał w 1990 roku w Wielkiej Brytanii i wykorzystuje go już 70 krajów - mówi Paweł Kotlarski, dyrektor w dziale zarządzania nieruchomościami w CBRE, odpowiedzialny za wsparcie firm we wdrażaniu strategii ESG.

Parametrem, który najlepiej przedstawia obraz zrównoważonego, certyfikowanego budownictwa w Polsce jest powierzchnia użytkowa. Obecnie przekroczyła ona 23 mln mkw., co oznacza, że 51% wszystkich budynków ma certyfikat. Dzięki temu Polska jest liderem na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Eksperci CBRE wskazują, że wymaga to dużego zaangażowania ze strony polskiego rynku nieruchomości. Takie obiekty muszą spełniać szereg wymogów, poczynając od procesów projektowania i budowy, przez ciągłe wdrażanie nowoczesnych technologii, do codziennego użytkowania.

fot. pixabay.com

1,1 tys. budynków w Polsce ma certyfikat ekologiczny

W Polsce najwięcej, bo prawie 8 na 10 certyfikowanych budynków posiada oznaczenie BREEAM, które wymaga zatrudnienia licencjonowanego asesora i jest odnawialne.


Projekt i budowa


Aby budynek można było uznać za zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, ważny jest etap projektowania i procesu budowlanego. To wybór odpowiedzialnych dostawców, którzy respektują zasady dbania o środowisko naturalne, jakość materiałów czy zrównoważony przebieg całego procesu budowlanego gwarantują, że na kolejnym etapie, czyli użytkowania, budynek spełni zasady zielonej certyfikacji. Kluczowa jest również troska o koszty, w tym ograniczanie śladu węglowego. Jednym z trendów, zgodnych z zasadami ESG, jest m.in. ponowne wykorzystywanie materiałów budowlanych, oczywiście przy odpowiedniej kontroli jakości.

Do budowy należy wykorzystywać materiały proekologiczne, np. antysmogowe farby czy kostki brukowe, a zainteresowani powinni mieć dostęp do szczegółów na ich temat, np. kart produktów z odpowiednimi certyfikatami. Warto, by w całym procesie powstawania budynku obecni byli architekci specjalizujący się w zrównoważonym budownictwie, którzy pomogą w jak największym stopniu uwzględnić kwestie ekologiczne.

Nowoczesne technologie


Zastosowanie nowoczesnych technologii to coraz częściej standard a nie dodatkowa jakość. Budynki są wyposażone w zaawansowane instalacje i urządzenia techniczne, odpowiednio skalibrowane, reagujące na warunki zewnętrzne i wewnętrzne obiektu. Dzięki temu eksploatacja i wykorzystywanie zasobów, takich jak woda, ciepło czy energia, jest bardziej efektywne, co minimalizuje wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo w budynkach instalowane są m.in. nowoczesne filtry powietrza, czy czujniki wycieku wody, które sprzyjają zarówno komfortowi użytkowników, jak i zachowaniu budynku w dobrym stanie na dłużej.

Odpowiednie zarządzanie


Utrzymanie zielonej certyfikacji budynku wymaga odpowiedniego zarządzania i zaangażowania ze strony najemców podczas użytkowania. Do niezbędnych działań należą realizowanie zadań i wytycznych ze strony podmiotów certyfikujących, utrzymanie wysokich standardów technicznych i higienicznych, ciągłe wprowadzanie ulepszeń proekologicznych oraz raportowanie. Ważny jest również komfort użytkowników, np. efektywne projektowanie przestrzeni wewnątrz, utrzymanie odpowiedniej temperatury czy jakości powietrza. Elementem budynków zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju jest także ciągła edukacja najemców w zakresie ekologii, efektywnego i ekonomicznego użytkowania obiektu, a także utrzymywania dobrych relacji społecznych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: