eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJak ograniczyć zużycie energii przez urządzenia AGD?

Jak ograniczyć zużycie energii przez urządzenia AGD?

2022-11-22 09:05

Jak ograniczyć zużycie energii przez urządzenia AGD?

Jak ograniczyć zużycie energii przez urządzenia AGD? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak pokazują dane oraz nasze rachunki, ceny energii znacząco poszybowały w górę. Z informacji przedstawionych przez GUS wynika, że w 2022 roku gaz, prąd oraz węgiel podrożały aż o 40,3% względem 2021 roku. Kryzys energetyczny przestaje być niezrozumiałym sloganem i staje się rzeczywistością. Jego skutki dopiero zaczynamy odczuwać - te największe dopiero przed nami. Radzimy, jak się na nie przygotować i co robić w obliczu stale rosnących cen.

Przeczytaj także: Zamrożenie cen prądu - limity rosną do 4000 kWh

Przyczyny kryzysu energetyczny w Polsce


Chociaż o kryzysie energetycznym najwięcej słyszymy od kilku miesięcy, jego początku należy szukać już w 2020 roku i pandemii koronowirusa, która przyczyniła się do zwiększenia popytu na energię. Rok 2021 to pogłębienie kryzysu na skutek rosnącej inflacji, natomiast jego nagłe pogorszenie nastąpiło z początkiem roku 2022 i rosyjską inwazją na Ukrainę. Obecnie wojnę w Ukrainie oraz pogorszenie stosunków politycznych z Rosją jako dostawcą źródeł energii do Europy uważa się za główne przyczyny trwającego kryzysu energetycznego.

Czy wybór urządzeń AGD ma znaczenie?


Coraz bardziej odczuwalny jest wzrost kosztów energii w gospodarstwach domowych. W celu złagodzenia ponoszonych przez obywateli skutków kryzysu energetycznego rządy wielu państw wprowadzają zmiany w rozliczeniach za zużycie energii. Wśród nich możemy spotkać wprowadzenie stałej ceny energii dla wszystkich gospodarstw domowych czy zwiększenie limitów. Pomoc państwa w trudnej sytuacji jest niezwykle istotna, ale warto zastanowić się, co możemy zrobić jako jednostka, aby zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć wysokość naszych rachunków.
Wzrost kosztów energii to wyzwanie, przed którym obecnie staje każdy z nas. Prąd, który zużywamy do zasilania dużego AGD to ok. 40% całej energii zużywanej przez gospodarstwa domowe. Pomimo rosnącej świadomości na temat energooszczędnych rozwiązań, nadal ponad 2 miliony polskich gospodarstw wykorzystuje sprzęty starej generacji. Jest to o tyle problematyczne, iż nowe urządzenia AGD zużywają między 50 a 70% mniej energii – mówi Małgorzata Wawrzyniak, Head of Sales Cooling & Laundry Poland w Gorenje Polska.

fot. mat. prasowe

Jak ograniczyć zużycie energii przez urządzenia AGD?

Pamiętaj, aby jak najrzadziej otwierać piekarnik podczas pieczenia, aby nie utracić temperatury.


Zużycie energii elektrycznej przez urządzenia AGD


Wybierając odpowiednie urządzenia AGD oraz świadomie z nich korzystając, możemy przyczynić się do obniżenia wysokości naszych rachunków. Aby to zrobić, należy szczegółowo przyjrzeć się zużyciu energii – jakie urządzenia pochłaniają jej najwięcej i z jakich najczęściej korzystamy. Wśród trzech najbardziej zużywających prąd sprzętów znajduje się płyta indukcyjna, piekarnik oraz lodówka. Zaraz za nimi – czajnik elektryczny oraz zmywarka z równie wysokim wynikiem zużycia energii. Niższe od poprzedników zużycie energii generuje odkurzacz czy pralka. Świadomość wysokości zużycia energii poszczególnych urządzeń AGD to punkt wyjścia do przemyślanego z nich korzystania. Przyjrzyj się wskazanym sprzętom w Twoim domu i sprawdź, czy są to produkty energooszczędne? Wybór urządzeń AGD, z których korzystamy na co dzień, odgrywa obecnie jeszcze większą rolę niż wcześniej. Postawienie na urządzenia energooszczędne oraz te z najwyższej dostępnej klasy energetycznej to krok do oszczędzania energii i Twoich pieniędzy. Jak pokazują dane, urządzenia AGD nowej generacji zużywają znacznie mniej energii. Według analiz APPLiA:
  • nowoczesna lodówka lub zamrażarka zużywa nawet o 50-70% mniej energii;
  • w przypadku pralek oszczędność może wynieść 30-50% energii;
  • a wymieniając zmywarkę na nową, możemy zaoszczędzić 20-40%.

Wymiana starego sprzętu AGD na nowy to jeden z najbardziej skutecznych sposobów radzenia sobie ze wzrostem cen energii. Urządzenia starej generacji pobierają znacznie więcej energii, przez co ich praca jest o wiele mniej efektywna. Warto postawić na urządzenia najwyższej dostępnej klasy energetycznej – mówi Małgorzata Wawrzyniak z Gorenje Polska. – Klasa energetyczna to ustandaryzowany przez UE parametr, który określa zużycie prądu przez dane urządzenie w ciągu roku. Klasy określa się za pomocą skali od A do G. Wybierając zatem wyroby z oznaczeniem C, D lub E, mamy zagwarantowane znaczne oszczędności w budżecie domowym i korzyści dla środowiska – dodaje Małgorzata Wawrzyniak, Head of Sales Cooling & Laundry Poland w Gorenje Polska.

fot. mat. prasowe

Pralka

Wybieraj tryby ekologiczne bądź energooszczędne, które zużywają znacznie mniej energii i wody.


Siła zdrowych nawyków


Oczywiście, wymiana urządzeń AGD w domu na bardziej energooszczędne to nie jedyny sposób na obniżenie zużycia energii. Nawet jeśli z dnia na dzień wymienimy wszystkie nasze urządzenia na te ekologiczne i energooszczędne, zmniejszenie kosztów energii nie jest gwarantowane, jeśli będziemy powielać złe nawyki. Dzięki ograniczeniu niepotrzebnego zużycia energii możemy realnie wpłynąć na obniżenie kosztów. Nie chodzi o zaprzestanie używania urządzeń, których potrzebujemy, ale o świadome korzystanie z nich. Oto nasze rady:
  • Płyta indukcyjna – najwięcej energii pobiera podczas wykorzystania wszystkich pól grzewczych na najwyższych poziomach mocy. Aby zmniejszyć zużycie energii, wystarczy ograniczyć użycie pól grzewczych. Możesz np. ugotować warzywa w jednym garnku, zamiast w dwóch bądź przygotować dania jednogarnkowe. Dodatkowo, używając pokrywek – o wiele szybciej osiągniesz wysoką temperaturę, dzięki czemu posiłek przygotujesz w krótszym czasie.
  • Piekarnik elektryczny – główne zużycie energii generowane jest podczas nagrzewania jego komory. Pamiętaj, aby jak najrzadziej otwierać piekarnik podczas pieczenia, aby nie utracić temperatury. A jeśli możesz, piecz kilka rzeczy za jednym razem. Nowe piekarniki pozwalają przygotować kilka dań jednocześnie na kilku poziomach.
  • Lodówka – najwięcej energii zużywa podczas chłodzenia. Dlatego staraj się otwierać lodówkę, jak najrzadziej i trzymaj ją otwartą jak najkrócej. Zapobiegnie to wzrostowi temperatury wewnątrz. Aby tego uniknąć, nie wkładaj również do lodówki gorących i ciepłych dań – aby je schłodzić, urządzenie pobierze o wiele więcej energii.
  • Czajnik elektryczny – im więcej wody nalejesz, tym więcej czasu urządzenie będzie potrzebować na jej zagotowanie, a co za tym idzie – pobierze więcej energii. Każdorazowo gotuj dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz.
  • Zmywarka oraz pralka – tu polecamy stosowanie tych samych zasad. Po pierwsze korzystaj z nich, kiedy będziesz miał pełen komplet naczyń do mycia. Dzięki temu ich praca będzie najbardziej wydajna w stosunku do zużytej energii. Po drugie, wybieraj tryby ekologiczne bądź energooszczędne, które zużywają znacznie mniej energii i wody.

Kryzys energetyczny i wysokie ceny energii będą towarzyszyć nam jeszcze przez wiele miesięcy. Aby zminimalizować ich skutki, należy świadomie korzystać z energii. Wybieraj urządzenia, które pomogą Ci w oszczędzaniu energii i zmień nawyki. Ostatecznie – po zakończeniu kryzysu zostaną one z Tobą, na czym skorzysta Twój portfel oraz środowisko naturalne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: