Najem zwrotny dla dużych firm - dlaczego warto go rozważyć?
2023-11-14 09:32
Dlaczego warto rozważyć najem zwrotny? © projectio - Fotolia.com.jpg
Przeczytaj także: Najem zwrotny nabiera rozpędu
CELE, dla których warto rozważyć najem zwrotny.
STRATEGICZNE
- Nakierowanie na zysk: Uwolnienie kapitału zamrożonego w nieruchomościach może zapewnić cenne środki na rzecz wzrostu wewnętrznego i zewnętrznego. Kapitał zainwestowany w nieruchomości często przynosi niższe zyski w porównaniu z ponownym inwestowaniem tych środków w podstawową działalność, gdzie zwroty mogą być znacznie wyższe.
- Koncentracja na kluczowych kompetencjach: Firmy skupiają się przede wszystkim na swojej najbardziej dochodowej działalności, core biznesie a nie na posiadaniu nieruchomości.
- Ograniczanie ryzyka: Nieruchomości niosą ze sobą nieodłączne ryzyko, takie jak stopniowa utrata wartości. Sprzedaż nieruchomości po historycznie wysokich wycenach może wyeliminować to ryzyko i zapewnić dalsze możliwości.
fot. projectio - Fotolia.com.jpg
Dlaczego warto rozważyć najem zwrotny?
FINANSOWE
- Tarcza podatkowa: Miesięczna rata najmu obniża podatek dochodowy od osób prawnych w momencie ujęcia jej w księgach rachunkowych.
- Finansowanie kolejnych przedsięwzięć: Wpływy ze sprzedaży nieruchomości można wykorzystać do finansowania budowy kolejnych inwestycji, przejęć czy fuzji zmniejszając wymagane inwestycje kapitałowe i zwiększając zyski dla przedsiębiorców.
- Stały i niski koszt kapitału: Najem zwrotny przy wysokich stopach zwrotu stanowi tańszą formę finansowania niż tradycyjne metody finansowania oraz jego wysokość jest stała w całym okresie najmu.
- Zarządzanie kapitałem: Najem zwrotny może poprawić wskaźniki kredytowe i ogólną kapitalizację spółki, umożliwiając firmom spłatę zapadającego w krótkim terminie zadłużenia i osiągnięcie bezpiecznej sytuacji finansowej.
Podsumowując, najem zwrotny stanowi rozwiązanie w zakresie alokacji kapitału w różnych scenariuszach biznesowych. Zalety strategiczne i finansowe sprawiają, że ta forma finansowania jest najbardziej optymalna dla wielu firm.
Autorzy:
Daniel Radkiewicz, CEO spółki INWI
Mariusz Stępień, CFO spółki INWI
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)