eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościInwestycje w nieruchomości na Mazurach rosną. Co przyciąga inwestorów?

Inwestycje w nieruchomości na Mazurach rosną. Co przyciąga inwestorów?

2024-06-01 00:02

Inwestycje w nieruchomości na Mazurach rosną. Co przyciąga inwestorów?

Jedna z inwestycji w gminie Harsz © fot. mat. prasowe

Mazury mają potencjał turystyczny znacznie większy niż wakacyjny. Region potrzebuje inwestycji, które w zaplanowany sposób poszerzą ofertę i pozwolą funkcjonować w tym regionie przez cały rok, i takie na szczęście już coraz częściej powstają - podkreśla ekspert ds. inwestycji Radosław Jodko.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym w górę w II kw. 2023

W analizie GUS dotyczącej potencjału turystycznego województwo warmińsko-mazurskie zajęło 5. miejsce, świetnie wypadając pod względem walorów przyrodniczych, ale znacznie gorzej jeśli idzie o bazę noclegową czy wartości kulturalne.

Turystyka medyczna przyszłością Mazur?


W ostatnim roku jednak pojawia się coraz więcej inwestycji, które w sposób zaplanowany wykorzystują i podkreślają walory regiony, dostarczając także wartości dodatkowej. Co zatem sprawia, że na tego typu inwestycja stawiają inwestorzy?
Na pewno wygrywają dziś te projekty, których strategia opiera się na tym, żeby łączyć turystykę z sektorem mieszkaniowym, uwzględniając oczywiście cele zrównoważonego rozwoju. Widzimy ogromny potencjał rozwoju turystyki medycznej czy powiązanej dziś z ogromnym trendem well-being. Dziś na Mazurach nie ma osiedli zbudowanych w sposób zaplanowany i zorganizowany – z całą strategią zagospodarowania terenu, ekologicznymi rozwiązaniami czy właśnie przemyślanym planem, z czym może wiązać się przebywanie na Mazurach – wylicza ekspert ds. inwestycji Radosław Jodko.

Jak podkreśla, od zeszłego roku coraz więcej pojawia się takich projektów, w których strategia inwestycyjna w nieruchomości zasadza się na tym, żeby walory turystyczne powiązać z jednej strony z celami zrównoważonego rozwoju, a z drugiej – z potrzebami określonych grup odbiorców.
Jak to może wyglądać w praktyce? Ok. 40 dobrze rozplanowanych apartamentów o różnym metrażu, blisko jeziora, gdzie dostęp do infrastruktury łączy się z sąsiedztwem obszaru Natura 2000, co daje gwarancję, że nic nie powstanie po sąsiedzku. Taka przykładowo jest inwestycja w gminie Harsz, niedaleko portu w Sztynorcie. Wysoki standard, ekologiczne rozwiązania, podwyższona termoizolacja, panele fotowoltaiczne, oczywiście pompy gruntowe, basen, siłownia i niewielka sala konferencyjna, która właśnie przeznaczona jest do realizacji projektów wellness, czy to szkoleń, czy wyjazdów jogowych albo innych tego typu aktywności. W takim rejonie, gdzie mamy do czynienia z wciąż „dzikimi Mazurami” to okazja do wzmacniania odporności psychicznej – tak wiec to świetna propozycja dla firm, które chcą dbać o pracowników. Można zatem tu odpoczywać, można pracować zdalnie, można łączyć pracę czy odpoczynek z żeglowaniem – wyjaśnia Jodko.

fot. mat. prasowe

Jedna z inwestycji w gminie Harsz

Yacht Apartament w gminie Harsz składa się z 14 apartamentów dwupokojowych, 20 apartamentów trzypokojowych i 4 apartamentów czteropokojowych, w metrażach od 38 m2 do 73 m2.


Inwestycja, która przykład podaje Jodko, to Yacht Apartament w gminie Harsz, składająca się z 14 apartamentów dwupokojowych, 20 apartamentów trzypokojowych i 4 apartamentów czteropokojowych, w metrażach od 38 m2 do 73 m2. Do wyboru są apartamenty z dużymi, prywatnymi ogródkami lub przeszklone balkony z widokiem na mazurski krajobraz. W okolicy powstają kolejne, głównie dla inwestorów indywidualnych. Ale także w niedalekim Sztynorcie realizowane są inwestycje określane jako premium.

Na co zwracają uwagę inwestorzy?


Kluczowe są trzy czynniki: pomysł inwestycyjny rozplanowany w długim czasie, lokalizacja wraz z planem zagospodarowania terenu, którego walory się podkreśla, uwzględniając także jego zabytkowy czy kulturowy charakter, i wreszcie tzw. zielone rozwiązania dające docelowo nie tylko oszczędność w eksploatacji energii czy wody, ale i podwyższające standard budynku – wymienia ekspert ds. inwestycji Radosław Jodko, zaznaczając te elementy, którymi wyróżniają się inwestycje w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie.

Generalnie dla Mazur nie bez znaczenia pozostają oczywiście takie elementy, które są kluczowe dla każdej inwestycji w nieruchomości, czyli infrastruktura drogowo-kolejowa, dostępność do terenów inwestycyjnych, niższe kosztu pracy niż w innych regionach.
Rozwój infrastruktury drogowej odpowiada w ogóle za rozwój tego regionu. Przecież dziś to przy obwodnicy i drogach ekspresowych powstają centra logistyczne, nowe przedsiębiorstwa i zakłady produkcyjne. Dobrze skomunikowane regiony przyciągają biznes. Ale za to tam, gdzie chcemy dbać o ochronę związaną z przyrodą, ważna staje się tak zaplanowana inwestycja, która realizuje właśnie te cele dotyczące naszego dobrego samopoczucia w otoczeniu zieleni. W inwestycjach tego typu estetyka, rozwiązania inżynieryjne i funkcjonalne muszą nawiązywać do swoistego genius loci tego miejsca. Chcemy przecież, żeby Mazury były dla nas, ale jednocześnie, żeby wciąż były zielone i odrobinę dzikie. I takie właśnie mają pozostać – podsumowuje Jodko.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: