Wynajęcie mieszkania: na co uważać?
2009-08-31 08:10
Przeczytaj także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?
Umowa- rzecz święta
Bardzo ważną kwestią jest podpisanie umowy najmu. Odpowiednio skonstruowana umowa zabezpieczy obie strony, a w przypadku jakichkolwiek nieporozumień stanowi podstawę do ewentualnych roszczeń. W umowie najmu wynajmujący powinien jasno określić, kto i do kiedy będzie mieszkał w jego lokalu. Jeśli umowa zawarta jest na czas nieokreślony, strony powinny ustalić termin jej wypowiedzenia i ewentualne poziomy wzrostu czynszu, jeśli umowa ma być realizowana przez kilka lat. Dokładnie powinna być też określona wysokość czynszu oraz to, która ze stron ponosi koszty opłat licznikowych (zazwyczaj najemca). Musimy też pamiętać o wpłaceniu kaucji, która stanowi zabezpieczenie dla osoby wynajmującej nam mieszkanie i wynosi zazwyczaj równowartość miesięcznego czynszu.
Uważaj na oszustów!
Istotne jest również sprawdzenie, czy osoba wynajmująca nam mieszkanie jest jego właścicielem. W tym celu najlepiej sprawdzić księgę wieczystą lub akt notarialny potwierdzający nabycie mieszkanie. Jeśli osoba, z którą podpisujemy umowę występuje w imieniu właściciela mieszkania, poprośmy o przedstawienia pełnomocnictwa, które powinniśmy dołączyć do umowy. Nierzadko zdarzały się sytuacje, kiedy osoby wynajmujące mieszkania podnajmowały je innym, bez wiedzy właścicieli.
Szukając mieszkania w najgorętszym okresie, czyli jesienią (wtedy do miast wracają studenci) bądźmy szczególnie czujni. To wtedy na rynku znajduje się bardzo dużo nieciekawych ofert i naciągaczy, którzy chcą wykorzystać moment i coś zarobić. Nie bójmy się również negocjować cen, zwłaszcza teraz, kiedy na rynku jest bardzo dużo ofert, a mieszkania nie wynajmują się już tak szybko - zaleca Home Broker.
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl